eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kryzys gospodarczy zacznie się w sektorze budowlanym?

Kryzys gospodarczy zacznie się w sektorze budowlanym?

2019-02-22 10:53

Kryzys gospodarczy zacznie się w sektorze budowlanym?

Czy kolejny światowy kryzys gospodarczy zacznie się w sektorze budowlanym? © ibravery - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czyżby kolejny kryzys gospodarczy miał rozpocząć się w sektorze budowlanym? Jak dowodzą analizy Euler Hermes, po dekadzie (2008-2018) wzrostów koniunktura budowlana osiągnęła już swój szczyt, a miniony rok był punktem zwrotnym. Eksperci prognozują, że nadchodzące miesiące wyhamują dynamikę wzrostów w budowlance do poziomu +3,0%, podczas gdy 2018 rok zakończył się wynikiem +3,5% r/r.

Przeczytaj także: Wzrost rynku obnaża słabość finansową firm budowlanych

Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat największy udział w światowych wzrostach sektora budowlanego miały rynki wschodzące (+57% od 2008 r.). Dojrzałym gospodarkom nie udało się nawet w pełni odzyskać dynamiki sprzed kryzysu. W tym roku szanse na pokaźne wzrosty są raczej ograniczone. Eksperci przewidują, że niższe tempo wzrostu PKB w połączeniu z coraz bardziej rygorystycznymi warunkami finansowymi i monetarnymi, zahamują sektor mieszkaniowy (+3% r/r w 2019 r., po +3,5% r/r w 2018 r. i +4% r/r w 2017 r.). W przypadku segmentów infrastruktury i komercyjnego hamulcem najprawdopodobniej okaże się dyscyplina fiskalna i impet towarzyszący rozwojowi handlu elektronicznego.

Opinie działających na poszczególnych rynkach ekspertów wskazują, że sektor budowlany nie był w stanie zbudować buforów (finansowych) i odzyskać pełni sił po światowym kryzysie gospodarczym z 2008 roku, pomimo zdrowego, ekspansywnego cyklu koniunkturalnego dla tego sektora na świecie:
  • Płynność historycznie była i pozostaje obecnie największą bolączką dla branży w skali światowej – średni wskaźnik DSO (Days Sales Outstanding – okres obiegu należności) w sektorze budowlanym utrzymuje się na poziomie 85 dni, co wskazuje, że budownictwo pozostaje w pierwszej trójce sektorów o najgorszych wynikach w zakresie opóźnień płatności.
  • Na niektórych z największych rynków budowlanych popyt ledwo drgnął. Wolumen wzrostu w budownictwie gospodarek rozwiniętych był ujemny (-0,4% CAGR) podczas obecnego światowego cyklu budowlanego (od 2008 do chwili obecnej). Na niektórych z największych rynków budowlanych, takich jak Francja, Niemcy, Włochy i USA, popyt wciąż nie powrócił do poziomu sprzed kryzysu.
  • Rentowność również była pod coraz większą presją rosnących kosztów składowych, w szczególności kosztów pracy.

Pierwszą oznaką zmiany sytuacji jest fakt, że w najnowszych statystykach widoczne jest pogorszenie w odniesieniu do liczby niewypłacalności występujące równocześnie na szerokim obszarze geograficznym: w ciągu pierwszych III kwartałów 2018 r. odnotowaliśmy na całym świecie 41 przypadków niewypłacalności znacznych graczy w tym sektorze (+7 r/r), więcej niż w tym samym czasie w sektorze handlowym (39).

– Rosnąca w ostatnim dziesięcioleciu branża budowlana nie "naprawiła dachu, gdy świeciło słońce", by zacytować J.F. Kennedy'ego. Według naszych własnych danych średnie oceny ryzyka sektorowego uwzględniające popyt, rentowność i płynność nie poprawiły się w odniesieniu do kilkunastu milionów firm budowlanych z 70 krajów. W efekcie sektor budowlany jest mniej przygotowany niż był na zbliżający się spadek koniunktury – powiedział Ludovic Subran, szef globalnego działu badań makroekonomicznych w Allianz i główny ekonomista Euler Hermes.

Sektor budowlany jest z całą pewnością poważnym kandydatem do stania się największą ofiarą kolejnego kryzysu. Trzeba to powiedzieć wprost, ponieważ budownictwo jest ważną częścią wszystkich gospodarek (zarówno rozwiniętych jak i wschodzących), wyraźnie tym samym wpływając na powiększanie lub zmniejszanie cyklicznej recesji.

fot. mat. prasowe

Budownictwo na świecie

Spowolnienie na rynku budowlanym będzie spowodowane osłabieniem w mieszkaniówce.


PROGNOZY NA 2019 DLA PIĘCIU NAJWIĘKSZYCH RYNKÓW BUDOWLANYCH:


  1. Stany Zjednoczone: Budownictwo wzrosło o +3% r/r w 2018 roku i wzrośnie o +2,1% r/r w 2019 roku. Na rynku mieszkaniowym pojawiają się sygnały ostrzegawcze. Zapotrzebowanie i marże operacyjne pozostają poniżej poziomu sprzed kryzysu.
  2. Chiny: Budownictwo wzrosło o +4,2% r/r w 2018 roku i jak spodziewamy się o +4% r/r w 2019 roku. Rosnąca dźwignia finansowa i wysokie ryzyko płynności.
  3. Francja: Budownictwo wzrosło o +1,6% r/r w 2018 roku i jak prognozujemy o +1,5% w 2019 roku. Słabnący popyt i marże operacyjne. Płynność, po długim okresie poprawy, zaczyna wykazywać pierwsze oznaki pogorszenia.
  4. Wielka Brytania: Budownictwo wzrosło o +0,5% r/r w 2018 roku i wzrośnie o kolejne +1,5% w 2019 roku. Ożywienie popytu, ale zahamowanie rentowności i pogorszenie płynności. Niepewność w kwestii Brexitu wpływa na ufność (i chęć do zwiększania wydatków) firm jak i konsumentów.
  5. Niemcy: Budownictwo wzrosło o +2,9% r/r w 2018 roku i zapewne wzrośnie o +2,8% r/r w 2019 roku. Solidny popyt i rentowność. Jednak płynność przestała się już poprawiać i wykazuje pierwsze oznaki pogorszenia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: