eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Edukacja ekonomiczna Polaków, czyli misja Gatnara

Edukacja ekonomiczna Polaków, czyli misja Gatnara

2015-11-24 10:00

Przeczytaj także: NBP nabył franki szwajcarskie


Pamiętam, że kilka lat temu, gdy jeszcze pracowałem w „Forbesie”, zrobiłem wywiad z jednym z prezesów banków, świetnym menedżerem, wizjonerem, który potrafił kreować rzeczywistość, rozwijać nowe technologie. I on mi powiedział, że za 10-15 lat klasyczne banki klasyczne przestaną istnieć, bo zostaną pochłonięte przez organizacje takie jak np. Google, który może się w pewnym momencie zamienić w bank, czy Apple, który cierpi na nadmiar gotówki. Każdy z tych koncernów zaczyna pochłaniać instytucje finansowe. Mieliśmy do czynienia z T-Mobile, który sobie kupił kawałek Aliora. Ten facet powiedział wtedy coś znamiennego, że banki mogą przestać istnieć natomiast nigdy nie przestanie istnieć oddolny ruch finansowy czyli SKOK-i. Ale nie pozwolił mi tego napisać, usunął podczas autoryzacji...

Atakowanie tych ludzi z biznesowego punktu widzenia jest bez sensu, bo oni nie stanowią żadnej konkurencji dla banków.

I nie są systemem, jedną wielką organizacją. Każda kasa jest niezależnym bytem...

No tak, to są po prostu spółdzielnie finansowe, które kiedyś działały przy spółdzielniach mieszkaniowych, czy komisjach zakładowych „Solidarności”. Ustawa o SKOK-ach, która została kilka lat temu została wprowadzona w życie jest zupełnie nieprzystająca do rzeczywistości. Ona zniekształca obraz całego sektora i wyniki SKOK-ów, na które dodatkowo miały wpływ ciągłe zmiany zasad rachunkowości. Były cztery zmiany w ciągu dwóch lat, czyli średnio co pół roku minister finansów zmieniał zasady rachunkowości w SKOK-ach. Poza pewnym zamieszaniem, to były koszty chociażby przestawiania systemów informatycznych, czy przeszkolenia kadr...

Dlaczego według pana aktualna ustawa o SKOK-ach jest zupełnie nieprzystająca do rzeczywistości?

Bo to nie są banki. Jak można nakładać na SKOK-i wymagania dot. minimów płynnościowych, czy wskaźników wypłacalności takie, jak w bankach? Przecież SKOK-i nie udzielają w ogóle kredytów hipotecznych, nie wspominając o frankowych, czy w ogóle walutowych.

Ale z drugiej strony potrzebne są jakieś wskaźniki, które określałyby bezpieczny poziom funkcjonowania podmiotów w tym sektorze.

Oczywiście, ale muszą być one dostosowane do specyfiki branży i powinniśmy porównywać je do innych instytucji z tej samej kategorii, a nie do banków komercyjnych.

Tymczasem w Polsce wprowadza się regulacje i dostosowuje się sektor do tych regulacji, a nie na odwrót.

Tak, porównuje się mrówkę do słonia i chce się tę mrówkę do rozmiarów słonia na siłę podciągnąć.

Rozmawiał Wojciech Surmacz
Współpraca Maria Szurowska


Eugeniusz Gatnar
Urodził się w 1960 roku w Wodzisławiu Śląskim. Ukończył studia ekonomiczne na Wydziale Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach. W roku 1993 uzyskał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych, a roku 1999 - stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie: ekonomia. W roku 2009 Prezydent RP nadał mu tytuł naukowy profesora w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Od 2013 roku jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Analiz Gospodarczych i Finansowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

Jest autorem przeszło 160 prac naukowych, w tym: 5 monografii naukowych, 80 artykułów, 4 podręczników oraz wielu prac naukowo-badawczych. Był promotorem 7 prac doktorskich oraz recenzentem w wielu przewodach doktorskich, habilitacyjnych i postępowaniach o nadanie tytułu profesora. Wygłosił referaty na wielu konferencjach krajowych i zagranicznych.

Odbył staże naukowe w Ecole Superieure de Commerce w Tuluzie (Francja), University of Strathclyde w Glasgow (Wielka Brytania), University of Cambridge (Wielka Brytania), Arnhem Business School w Arnhem (Holandia).
Pełnił funkcję Prodziekana ds. Edukacji w latach 2002-2005, Prodziekana ds. Nauki w latach 2005-2008 oraz dziekana na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w latach 2008-2010.
Był Członkiem Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Statystycznego w latach 2000-2010, doradcą Prezesa Narodowego Banku Polskiego w Warszawie (2007-2010), członkiem Państwowej Komisji Akredytacyjnej w Warszawie (2008-2010).

Uzyskał nagrody indywidualne Ministra Edukacji Narodowej za pracę doktorską (1994), pracę habilitacyjną (2000) oraz książkę pt. „Nieparametryczna metoda dyskryminacji i regresji” (2002).

Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1998), Złotym Krzyżem Zasługi (2002), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2008) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010).
Źródło: NBP

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Wojciech Surmacz / Gazeta Bankowa Gazeta Bankowa

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: