eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowe akty prawne czyli jak się ma ustawodawstwo 2015?

Nowe akty prawne czyli jak się ma ustawodawstwo 2015?

2015-10-22 11:40

Przeczytaj także: Nowe akty prawne czyli jak się ma ustawodawstwo


W Bułgarii skomplikowana struktura koalicji rządowej (dwie partie konserwatywne, jedna partia nacjonalistyczna i jedna socjalistyczna) spowodowała, że większa część procesów decyzyjnych ma miejsce w parlamencie. Natomiast na Węgrzech, gdzie rząd w dalszym ciągu próbuje unikać dyskusji na temat ważnych społecznie kwestii (np. zamknięcie sklepów w niedziele), część projektów ustaw zostało złożonych przez posłów koalicji rządzącej, a nie przez ministerstwa. Wysoki odsetek inicjatywy ustawodawczej po stronie rumuńskich parlamentarzystów można wytłumaczyć poprzez kontekst wyborczy 2014 roku; z drugiej strony, biorąc pod uwagę fakt, że jest to połowa kadencji parlamentu, prawodawcy stają się bardziej aktywni w składaniu inicjatyw legislacyjnych, które mogą zwiększyć ich polityczną widoczność przed kolejnymi wyborami.

fot. mat. prasowe

Zainteresowanie mediów

W Rumunii przed- i powyborczy kontekst przyciągnął znaczną uwagę mediów, gdyż jednym z kandydatów w wyborach prezydenckich ub.r. był urzędujący premier Victor Ponta, lider socjaldemokratów.


W całej Europie Środkowo-Wschodniej 17% zatwierdzonych ustaw mających wpływ na biznes uchwalono w procedurze nadzwyczajnej (nieco mniej niż w roku ubiegłym). Podobnie jak w 2014 roku, również w tym roku była to najbardziej popularna metoda również w Rumunii, gdzie 55% ustaw zostało zatwierdzonych na mocy Nadzwyczajnego Rozporządzenia Rządu. Nawet, jeśli ich ogólna liczba zmniejszyła się o 7% w stosunku do ubiegłego roku, kilka organizacji pozarządowych stwierdziło, że rząd przyjął nową strategię w celu ograniczenia liczby nadzwyczajnych procedur, a także w celu zapewnienia szybkiego wdrożenia nowych przepisów.
„Zdumiewający jest fakt, że jeśli spojrzymy na raport pod kątem ilościowym, w ciągu ostatnich 12 miesięcy zatwierdzano średnio 3 ustawy dziennie!” – skomentował raport Gergely Ábrahám, Kierownik Zespołu Grayling w Europie Środkowo-Wschodniej ds. Public Affairs. – „Na przełomie 2014 i 2015 roku zatwierdzono łącznie 1041 aktów prawnych w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, czyli 15% ustaw więcej niż rok wcześniej, głównie za sprawą Rumunii, Polski i Węgier, gdzie przyjęto o 165 ustaw więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego”.

fot. mat. prasowe

Jakie zagadnienia regulowano?

Najwięcej nowych ustaw dotyczyło rolnictwa i sektora finansowego.


„Prognozujemy, że w Polsce podczas najbliższych 12 miesięcy nastąpi uchwalenie kolejnych ważnych aktów prawnych, ponieważ w ciągu najbliższych tygodni Polacy zagłosują w wyborach parlamentarnych. Do Sejmu wejdzie od trzech do sześciu różnych ugrupowań politycznych. Jeśli do władzy dojdzie Prawo i Sprawiedliwość, będziemy świadkami przetasowań kompetencji resortów i systemowych zmian w takich obszarach, jak: podatki, zmiany w prawie zamówień publicznych, regulacje związane z przemysłem, energetyką, sektorem sprzedaży dóbr i usług, pomocą socjalną, a także organizacją systemu ochrony zdrowia.– komentuje Klara Banaszewska, dyrektor zespołu Public Affairs Grayling Poland. – „Nadchodzące wybory parlamentarne oraz przewidywane zmiany na scenie politycznej z pewnością wywołają zwiększenie aktywności legislacyjnej wszystkich tych, którzy mają inicjatywę ustawodawczą, nie wyłączając społeczeństwa.”.

O raporcie
Raport Grayling AcTrend został opracowany przez międzynarodowy zespół konsultantów ds. Public Affairs stworzony w ramach struktur Grayling monitorujący państwa Europy Środkowowschodniej w zakresie regulacji prawnych mających wpływ na poszczególne branże, poddano analizie zmiany w ustawodawstwie sześciu państw tego regionu, tj. w Bułgarii, w Czechach, na Węgrzech, w Polsce, w Rumunii i na Słowacji, w okresie od 1 sierpnia 2014 r. do 1 sierpnia 2015 r. Opracowanie dotyczy wyłącznie uchwalonych ustaw, dlatego zespół poddał analizie dostępne publicznie informacje (głównie ze stron internetowych Prezydenta, rządów i parlamentów). Konsultanci Grayling nie analizowali obszerności artykułów poświęconych poszczególnym aktom prawnym przez media; jeżeli w jednym z najbardziej opiniotwórczych lub popularnych tytułów ukazał się artykuł dotyczący danej ustawy, klasyfikowano go jako akt prawny wzbudzający „znaczne” zainteresowanie mediów.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: