eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy: portfel należności VII 2015

Polskie firmy: portfel należności VII 2015

2015-08-07 13:14

Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności IV 2015


Przeciętny okres przeterminowania należności wzrósł natomiast z 3 miesięcy i 16 dni do 3 miesięcy i 22 dni. Jest to już druga z rzędu niekorzystna zmiana. Należy jednak pamiętać, że w styczniu 2015 r., okres oczekiwania skrócił się do najniższego poziomu w historii badania. Oznacza to też, że nawet w obliczu obecnego wydłużenia, przedsiębiorcy czekają na spłatę swoich należności aż o ponad 10 dni krócej niż miało to miejsce w latach 2012-2013, kiedy to sytuacja w obszarze należności była najtrudniejsza. Niestety, niepokojącym sygnałem obserwowanym w strukturze terminowej należności jest wzrost udziału tych, z zapłatą których przedsiębiorcy zalegają ponad rok. Obecnie stanowią one 15% ogółu, podczas gdy w poprzednim kwartale stanowiły one jedynie 12,4%. Należności, z których zapłatą kontrahenci zalegają tak długo z niewielkim prawdopodobieństwo zostaną w ogóle spłacone. W obliczu bardzo dobrej sytuacji finansowej firm, obecny wzrost przeciętnego okresu opóźnienia nie powinien przełożyć się w żaden sposób na wzrost gospodarczy.

Konsekwentnie największym problemem wynikającym z zaległych należności jest brak możliwości regulowania własnych zobowiązań, co przekłada się na pogorszenie warunków finansowych dostaw od kontrahentów. Pomimo bardzo niewielkiego spadku w ostatnich trzech miesiącach, zarówno w kwietniu, jak i w lipcu 2015 r. problem ten dotykał prawie co trzecią firmę w polskiej gospodarce (31,4% i 31,1%, odpowiednio). Niestety, w grupie przedsiębiorstw ogółem zwiększył się również negatywny wpływ opóźnionych należności na działalność inwestycyjną. Obecnie 28,7% firm w gospodarce deklaruje, że występujące opóźnienia przekładają się negatywnie na możliwość realizowania projektów inwestycyjnych. Mimo to, należy pamiętać, że wciąż znacząco wyższe odsetki w obu tych obszarach notowane były od początku kryzysu finansowego (2009-2010), a także w okresie spowolnienia gospodarczego pod koniec 2012 r. Pozytywnym wynikiem obserwowanym od dwóch kwartałów jest spadek udziału firm sugerujących, że jako rezultat zaległych płatności będą musiały ograniczyć zatrudnienie. Obecnie udział ten wynosi 7% ogółu firm w gospodarce, a jeszcze sześć miesięcy temu sięgał 11,4%. Coraz więcej firm deklaruje natomiast, że z powodu zaległości w otrzymywaniu należności mają problem z wprowadzeniem nowych produktów na rynek. Obecnie odsetek ten wzrósł do 8,9%. Rośnie także odsetek firm, które są zmuszone do podnoszenia cen celem skompensowania negatywnych skutków opóźnień w otrzymywaniu należności. Stanowią one 5,2% ogółu badanych.

Wydatki na cele związane ze skutkami i przeciwdziałaniem opóźnieniom stanowią obecnie przeciętnie 6,9% ogółu kosztów przedsiębiorstw i są na poziomie zbliżonym do długookresowej średniej. Obecnie 75,2% firm deklaruje, że stanowią one poniżej 10% ogółu kosztów, podczas gdy poprzednio było to 76,2% badanych.

Informacje o badaniu
Cykliczne badanie „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” realizowane jest przy współpracy Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i KRD BIG S.A.


poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: