eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Komitety audytu w Polsce w 2010 r.

Komitety audytu w Polsce w 2010 r.

2011-01-27 13:33

Komitety audytu w Polsce w 2010 r.

Czas poświęcany na poszczególne zadania przez komitety audytu © fot. mat. prasowe

Zaledwie 40% procent ze wszystkich spółek notowanych na GPW w Warszawie utworzyło komitety audytu - wynika z raportu "Komitety Audytu w Polsce w 2010 roku", przygotowanego wspólnie przez PwC i portal KomitetAudytu.pl, we współpracy ze Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych i Polskim Instytutem Dyrektorów. Znaczna ich część (41%) powstała po 30 czerwca 2009 roku w związku z wejściem w życie ustawy o biegłych rewidentach nakazującej jednostkom zainteresowania publicznego, w których rada nadzorcza liczy powyżej pięciu osób, powoływanie komitetów audytu w celu sprawowania nadzoru finansowego nad spółką. Komitety audytu z "dłuższym stażem" działają przede wszystkim w dużych spółkach i sektorze finansowym.

Przeczytaj także: Komitety audytu w Polsce w 2011 r.

Zdaniem 49% badanych podstawowym problemem w efektywnym funkcjonowaniu komitetów audytu i ich dalszym rozwoju jest brak osób z odpowiednimi kompetencjami, głównie w obszarze rachunkowości, kontroli wewnętrznej oraz zarządzania ryzykiem.

Drugim istotnym ograniczeniem w skutecznym wypełnianiu roli komitetów audytu jest brak czasu na realizację zadań, na co wskazuje 62% respondentów. Średnio czas przeznaczony na pracę w komitecie w polskich spółkach wynosi 28 godzin (lub 3,5 dnia) rocznie, podczas gdy na bardziej rozwiniętym rynku brytyjskim jest to średnio od 5 do 6 dni (8 do 10 w przypadku przewodniczącego komitetu).

W znacznym stopniu powyższe czynniki powodują, że wiele komitetów audytu (26%) nie wypełnia w ogóle swoich ustawowych zadań w zakresie monitorowania systemu kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem oraz audytu wewnętrznego. Prawie połowa komitetów audytu nie spotyka się z szefem audytu wewnętrznego, natomiast spotkanie z biegłym rewidentem to przykry obowiązek dla ponad 60% komitetów.

„Niewielka ilość czasu przeznaczana na pracę w komitetach audytu przez członków rad nadzorczych może być kompensowana wsparciem w realizacji zadań komitetu przez dobrze działający audyt wewnętrzny oraz biegłego rewidenta. Komitet audytu powinien zapewnić niezależność i dbać o jakość audytu wewnętrznego, aby otrzymywane sprawozdania i oceny były wiarygodne. Aby oba narzędzia były dobrze wykorzystane, komitetu audytu musi regularnie spotykać się z zarządzającym audytem wewnętrznym oraz kluczowym biegłym rewidentem, zarówno podczas regularnych posiedzeń, jak również w formie spotkań bez udziału zarządu” - ocenia Paweł Spiechowicz, pomysłodawca badania z portalu KomitetAudytu.pl.

fot. mat. prasowe

Czas poświęcany na poszczególne zadania przez komitety audytu

Czas poświęcany na poszczególne zadania przez komitety audytu


Zaangażowanie czasowe członków komitetów audytu w Polsce jest przeciętnie o 60% wyższe w spółkach, które dodatkowo opłacają pracę wykonywaną w ramach komitetu audytu. Jak wynika z badania PwC i portalu KomitetAudytu.pl, zdecydowana większość (86% respondentów) polskich spółek nie wypłaca jednak dodatkowego wynagrodzenia za pracę w komitecie audytu. W pozostałych spółkach jest ono wypłacane w stałej miesięcznej wysokości.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: