eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Otoczenie prawne EURO 2012 w opinii KPP

Otoczenie prawne EURO 2012 w opinii KPP

2008-04-26 10:47

W piątek 18 kwietnia minął rok od przyznania Polsce i Ukrainie prawa do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Konfederacja Pracodawców Polskich nie może oprzeć się wrażeniu, że ten czas został w przeważającej mierze zmarnowany, jeśli nie liczyć powoływania kolejnych komitetów i prób politycznego dyskontowania tego wydarzenia. Zdaniem ekspertów nie wprowadzono wystarczających zmian w prawie, które pomogłyby w organizacji imprezy.

Przeczytaj także: Ustawa o EURO 2012 niekorzystna dla firm?

"Choć Euro 2012 to przede wszystkim wydarzenie sportowe, ma ono także wymierne znaczenie dla gospodarek obu krajów – organizatorów. Tymczasem głównym problemem po roku przygotowań do Euro 2012 jest wciąż brak odpowiednich regulacji prawnych, zwłaszcza umożliwiających realizację inwestycji w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne" – twierdzi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich właśnie w tym obszarze niezbędne są szybkie i radykalne zmiany prawne, choć może być już na nie za późno. Przykłady wielu państwa wskazują, że w ten sposób można realizować inwestycje infrastrukturalne szybciej i taniej, niż ma to miejsce w klasycznym trybie. Obecnie trwają pracę nad tzw. ustawą koncesyjną oraz nowelizacją Prawa zamówień publicznych. Zmiany te, o ile zostaną szybko wprowadzone, mogą przyspieszyć proces przygotowań.

Z faktycznych działań można jedynie wymienić uchwalenie specustawy dotyczącej organizacji mistrzostw oraz prace nad formalnym przygotowaniem budowy stadionów, jednak postępują one zdecydowanie zbyt wolno.

ANALIZA KPP NAJWAżNIEJSZYCH ELEMENTóW OTOCZENIA PRAWNEGO ZWIąZANYCH Z PRZYGOTOWANIAMI DO EURO 2012

I. Specustawa Euro 2012

Ustawa zalicza przedsięwzięcia EURO 2012 do kategorii celu publicznego i inwestycji celu publicznego. Pozwala to na wykorzystywanie, w toku realizacji inwestycji związanych z EURO 2012, instytucji wywłaszczenia. Takie rozwiązanie ma ułatwić pozyskiwanie praw do określonych nieruchomości. Ustawa wprowadza również odrębności w postępowaniu wywłaszczeniowym w odniesieniu do nieruchomości nabywanych dla realizacji przedsięwzięć EURO 2012. Pozwolą one na skrócenie, długotrwałej i skomplikowanej procedury wywłaszczeniowej przewidzianej w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Sprzeczne z prawem wspólnotowym okazało się, przewidziane w uchwalonym tekście ustawy, stosowanie art. 5 (tzw. tryb uproszczony Prawa zamówień publicznych) do umów zwartych przez spółkę celową przed dniem zakończenia imprezy (jeżeli termin wygaśnięcia danej umowy wygasa po dniu 31 grudnia 2012 roku). W praktyce umożliwiałoby to, stosowanie przez spółki celowe przy zawieraniu takich umów mniej sformalizowanego trybu zamówień publicznych.

Art. 21 projektu daje spółkom celowym możliwość wypowiedzenia umów zawartych z przedsiębiorcami ze skutkiem natychmiastowym, o ile opóźnienie w realizacji tych umów lub ich nienależyte wykonanie mogłoby utrudnić rozpoczęcie lub przeprowadzenie finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Takie rozwiązanie zdaniem KPP – podyktowane zapewne dbałością o tempo prac – może zniechęcać przedsiębiorców do współpracy ze spółkami celowymi. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że przesłanki natychmiastowego wypowiedzenia umów posiadają duży margines swobody interpretacyjnej. W związku z tym, przedsiębiorcy mogą żywić obawy o stabilność współpracy, która jest ważna z punktu widzenia planowania gospodarczego.

Art. 2 ust. 1 pkt 3 tej ustawy mówi, że przygotowanie i wykonanie przedsięwzięć EURO 2012 finansuje się w szczególności ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie EFTA, a także innych środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi. Inne źródła finansowania (pkt. 1 i 2) to budżet państwa oraz budżety jednostek samorządu terytorialnego.

Rozdział 4 projektu reguluje lokalizację przedsięwzięć EURO 2012. Rozwiązania tu zawarte pozwolą na szybsze w opinii KPP – niż to ma to miejsce w „normalnym trybie” – przygotowanie formalne inwestycji. Efekt taki zostanie osiągnięty poprzez zobowiązanie wojewody do wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięć EURO 2012, w ciągu miesiąca od złożenia odpowiedniego wniosku.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: