eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 27/2003 (30.06-06.07.2003)

Tydzień 27/2003 (30.06-06.07.2003)

2003-07-07 11:46

  • Według Eurostat w maju stopa bezrobocia w krajach strefy euro wyniosła 8,8% (tak jak w kwietniu), bez pracy jest 12,3 mln osób. W ubiegłym roku w tym samym czasie stopa bezrobocia w tym regionie wynosiła 8,3%. W Unii jest 14,3 mln bezrobotnych, a stopa bezrobocia wyniosła w maju 8,1%. Najniższe bezrobocie mają: Luksemburg (3,6%), Austria (4,3%) oraz Irlandia (4,6%), a najwyższe Hiszpania (11,3%).

  • Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w strefie euro w maju liczone rok do roku wzrosły o 1,3% w stosunku do 1,7% w kwietniu.

  • Inflacja w strefie euro wzrosła w czerwcu po raz pierwszy od czterech miesięcy do poziomu 2% (w maju wskaźnik ten wyniósł 1,9%).

  • Niemiecki Instytut Badań Gospodarki oczekuje spadku produktu krajowego brutto, w tym roku o 0,1%.

  • Od trzech lat niemiecka gospodarka przeżywa kłopoty. W 2001 roku wzrost gospodarczy wyniósł 0,6% PKB, a w roku 2002 wyniósł on 0,2% PKB. Na ten rok rząd przewiduje 0,75% PKB, a na rok 2004 prognozuje wzrost o 2%. Niemiecki Instytut Badań Gospodarki (DIW) obniżył ostatnio swoją wcześniejszą prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego z 0,6% PKB do 0,1%. W roku przyszłym instytut spodziewa się przyśpieszenia tempa wzrostu do 1,6%.

  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła w maju o 0,6% m/m i wzrosła o 0,8% r/r.

  • Według niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego Chiny stały się największym partnerem handlowym Niemiec w Azji. W 2002 roku import z Chin do Niemiec wyniósł 21,1mld euro, a niemiecki eksport do Chin wyniósł 14,5mld euro.

  • Według niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego Japonia spadła na drugie miejsce wśród azjatyckich partnerów Niemiec. W 2002 roku import z Japonii wyniósł19mld euro, a niemiecki eksport do Japonii spadł o 7,1% do 12,2mld euro.

  • Bułgaria otrzyma od Unii Europejskiej pomoc w wysokości 4,125mld euro na realizację czterech projektów infrastrukturalnych (dotyczącą między innymi eliminacji wąskich miejsc na bułgarskim odcinku Dunaju, modernizacji bułgarskiego odcinka linii kolejowej Ateny-Praga-Norymberga).

  • Rosyjskie koncerny Łukoil (ropa) i Gazprom (gaz) utworzyły spółkę "CentrKaspnieftiegaz" ( 50/50), której celem jest eksploatacja surowców z dna Morza Kaspijskiego. Ich partnerem będzie kazachska spółka "KazMunajGaz".

  • Fiat sprzedaje FiatAvio- spółkę działającą w branży lotniczej konsorcjum Carlyle Group i Finmeccanica (70/30) za 1,5mld euro. FiatAvio produkuje między innymi silniki do rakiet Ariane 5 oraz podzespoły i urządzenia stosowane w samolotach wojskowych i śmigłowcach. W swoich zakładach zatrudnia ok. 5 tys. ludzi.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Politycy różnych krajów spotykają się ze sobą, dyskutują, podpisują deklaracje o współpracy, obiecują wzajemną pomoc i wsparcie w rozwiązywaniu różnych problemów gospodarczych. My zaś w swoim pojmowaniu współczesnego świata i w swoich prognozach jego rozwoju wiążemy niekiedy zbyt duże nadzieje z rezultatami takich spotkań. Nie uwzględniamy tego, że światowe życie gospodarcze kieruje się od zawsze swoimi obiektywnymi regułami, korygując wszystkie obietnice, zobowiązania i decyzje.

Nie wszyscy w swoim działaniu uwzględniają to, że we współczesnym świecie zaczynają dominować zjawiska globalizacyjne. Wielkie i często nie do końca przemyślane nadzieje korygują działające w globalnej gospodarce procesy konkurencyjne. Dziś na tym coraz bardziej globalnym rynku konkurują ze sobą pracownicy, zespoły, zakłady, koncerny, kraje i grupy krajów. W coraz większym stopniu konkurują wszyscy ze wszystkimi, niemal w każdej dziedzinie.

Nie ulega wątpliwości, że wobec zastoju tak w gospodarce europejskiej jak i światowej obniżyły się nakłady na inwestycje, realizacja wielu nowych przedsięwzięć została przesunięta na dalszy okres, bądź jest przenoszona w inny region świata, do innego kraju. Konkurencja o dostęp do inwestycji jest duża i nieustannie rośnie. Głównym kryterium, w oparciu o które ludzie biznesu podejmują decyzje o inwestycjach jest ocena atrakcyjności oferowanych przez kraj warunków, ich konkurencyjność w stosunku do innych możliwości. Najlepiej widać to w inwestycjach bezpośrednich w krajach kandydujących do Unii. Na poszczególne decyzje mają wpływ takie kryteria jak: koszty produkcji, poziom podatków, kultura techniczna, stabilność makroekonomiczna, poziom rozwoju infrastruktury. To te parametry decydują o ocenie konkurencyjności kraju.

Polish Market Review przedstawił niedawno ranking atrakcyjności krajów dla inwestycji eksportowych. Ocenie podlegało 10 państw kandydujących do Unii. Liderem dzisiaj jest Estonia, za którą w tym rankingu jest Litwa i Łotwa. W krajach nadbałtyckich są najniższe podatki dochodowe dla firm, rozwijają się one najszybciej spośród wszystkich krajów kandydackich, mają najniższy poziom deficytu budżetowego i niski poziom inflacji. Ich słabością są stosunkowo wysokie deficyty bilansu płatniczego. W Estonii średni koszt godziny pracy pracownika jest o ponad dwa razy niższy niż w Słowenii i stanowi około 70% wynagrodzenia w Czechach. Natomiast na Łotwie średnia godzinna stawka płacy jest o ponad 3,5 razy niższa niż w Słowenii!

W gronie krajów Europy Środkowo-Wschodniej najlepiej wypada Słowacja ( z najniższymi po krajach nadbałtyckich kosztami pracy, ogłoszonymi planami znacznego uproszczenia systemu podatkowego i systematycznie poprawiającej się sytuacji gospodarczej), w tych ocenach wyprzedzając Czechy, Słowenię Węgry i Polskę...

Dlatego nie bądźmy zdziwieni kolejną decyzją liczącego się zagranicznego inwestora, który zlokalizuje swoją fabrykę w innym niż Polska kraju. Pamiętajmy, to tylko biznes lub przede wszystkim biznes...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: