eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kryptowaluty rozumieją tylko nieliczni

Kryptowaluty rozumieją tylko nieliczni

2019-06-27 09:39

Kryptowaluty rozumieją tylko nieliczni

Kryptowaluta © fot. mat. prasowe

Jak dowodzi najnowsze badanie Kaspersky, przed korzystaniem z kryptowalut powstrzymuje nas niewiedza oraz brak zaufania. Wprawdzie niemal 3 na 10 respondentów deklaruje, że posiada pewną wiedzę na temat kryptowaluty, a zapotrzebowanie na wykorzystywanie tej technologii jest dość pokaźne, to zaledwie co dziesiąty respondent w pełni rozumie, na czym polega jej działanie.
Kryptowaluty cieszą się sporym uznaniem zarówno wśród zwykłych zjadaczy chleb, jak i wśród gwiazd jak Johnny Depp czy PewDiePie. Okazuje się jednak, że globalny wskaźnik ich zastosowania spada, a wielu klientów ciągle nie rozumie ich działania, co niezaprzeczalnie blokuje ich rozwój. Fakt, że aż 81 proc. badanych nigdy nie kupiło kryptowaluty to dobitny dowód na to, jak daleko znajdujemy się od wykorzystywania waluty cyfrowej w codziennych płatnościach lub inwestycjach.

Badanie zrealizowane przez Kaspersky potwierdza, że wielu klientów chciałoby korzystać z kryptowaluty, ale przeszkodą jest dla nich brak wiedzy. Jednocześnie całkiem pokaźna jest grupa osób, którym najpierw wydawało się, że wiedzą, na czym to wszystko polega, a później zrezygnowało z korzystania z tej technologii. Co piąty z badanych przyznał, że zaprzestał przygody z kryptowalutą, ponieważ okazało się to skomplikowane technicznie.

Brak wiedzy może powodować nieufność wobec kryptowaluty jako bezpiecznego sposobu lokowania pieniędzy. Na przykład niemal jedna trzecia (31%) respondentów stwierdziła, że według nich kryptowaluty są dość zmienne i dopiero gdy osiągną stabilność będą skłonni z nich korzystać. Wśród klientów istnieje również powszechne przekonanie, że kryptowaluta nie utrzyma się długo. Jedna trzecia (35%) uważa, że to przemijająca moda, którą nie warto zaprzątać sobie głowy.

Chociaż kryptowaluta prawdopodobnie osiągnęła już apogeum swojej popularności, nadal istnieje zapotrzebowanie na tę technologię. Jedna piąta (20%) badanych stwierdziła, że wprawdzie nie korzysta jeszcze z kryptowaluty, ale chciałaby zrobić to w przyszłości. Jednak klienci nadal mają pewne wątpliwości – często wynikające z obawy, że kryptowaluty wiążą się z realnym ryzykiem dla ich finansów. Na przykład mogą zostać wykorzystane przez oszustów. Około jeden na pięciu badanych (19%) przyznał, że doświadczył cyberataków na giełdy kryptowalut. Ponadto przestępcy tworzą fałszywe e-portfele, przekonując użytkowników do nierozsądnego zainwestowania swoich pieniędzy, a 15% klientów padło ofiarą oszustwa związanego z kryptowalutą.
Popularność oraz rozwój kryptowaluty ulega zahamowaniu ze względu na podatność tej technologii na ataki. Mimo że istnieje na nią duży apetyt, ludzie boją się lokować swoje ciężko zarobione pieniądze w coś, co nie do końca rozumieją lub do czego nie mają zaufania. Ponieważ bezpieczeństwo inwestycji ma kluczowe znaczenie dla klientów, powinni podjąć własne działania w celu zabezpieczenia kryptowaluty. Podobnie jak w przypadku każdego cyberzagrożenia, nic nie zastąpi czujności. Dlatego należy pamiętać, że jeśli coś wygląda zbyt dobrze, żeby było prawdą, prawdopodobnie prawdą nie jest. Jeśli chcesz handlować kapitałem na jakiejkolwiek giełdzie, zwróć uwagę na bezpieczeństwo poświadczeń swojego konta. Jeśli Twoim celem jest długoterminowa inwestycja lub dokonywanie płatności w cyberwalucie, przechowuj ją w bezpiecznych środowiskach i posiadaj wiele portfeli lub wykorzystuj w tym celu zarówno rozwiązania programowe, jak i sprzętowe. Zachęcamy również firmy kryptograficzne do skutecznego zorganizowania się, aby pokazać, że potrafią chronić inwestycje swoich klientów – powiedział Witalij Mzokow, dyrektor ds. komercjalizacji w firmie Kaspersky.

fot. mat. prasowe

Kryptowaluta

Mimo utrzymującego się zainteresowania kryptowalutami tylko jedna osoba na dziesięć rozumie, jak działa ta technologia


Aby pomóc zwiększyć stabilność oraz zaufanie do kryptowalut, partnerzy firmy Kaspersky, w tym Merkeleon, opracowali godne zaufania platformy handlowe, platformy aukcji online, giełdy kryptowalut oraz systemy płatności kryptograficznych.
Kryptowaluta z pewnością oferuje korzyści, jednak wielu klientów nie jest ich świadomych ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem oraz nieznajomość stosownej technologii. Branża ta jest niezwykle ekscytująca, a jednocześnie opiera się na zaufaniu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby działające w niej firmy podjęły wszelkie niezbędne działania, aby zabezpieczyć swoje sieci oraz zapewnić bezpieczeństwo finansom swoich klientów – powiedział Aleksiej Sidorowicz, dyrektor ds. sprzedaży oraz rozwoju działalności biznesowej, Merkeleon.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: