eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy tanie latanie właśnie przestaje istnieć?

Czy tanie latanie właśnie przestaje istnieć?

2018-10-20 00:50

Czy tanie latanie właśnie przestaje istnieć?

Bagaż na lotnisku © Hanoi Photography - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wraz z początkiem nadchodzącego miesiąca Ryanair i Wizz Air wprowadzają zmiany w swojej polityce bagażowej. Opłatami objęte zostaną podstawowe usługi. Czy jest to jedyny sposób, aby przewoźnicy mogli utrzymać atrakcyjne ceny biletów? KAYAK.pl postanowił przyjrzeć się nowym regułom przewozu bagażu. Oto aktualne ceny, dopuszczalne rozmiary walizek i toreb oraz dodatkowe warunki, które należy uwzględnić, planując podróż.

Czy to na pewno dobra zmiana?


Nowe zasady przewozu bagażu Wizz Air przedstawił już kilka miesięcy temu. Teraz mamy kolejną zmianę. Węgierskie linie ogłosiły, że teraz pasażer, który nie zamierza ponosić dodatkowych opłat, będzie mógł zabrać na pokład samolotu jedynie torbę podręczną, której wymiary nie będą przekraczać 40 x 30 x 20 cm. Ci, którzy przyzwyczajeni są do posiadania pod ręką walizki kabinowej, zmuszeni będą wykupić Wizz Priority Pass (od 22 zł do 53 zł). Pierwszeństwo wejścia na pokład zagwarantuje im możliwość wniesienia dodatkowego bagażu o wymiarach do 55 x 40 x 23 cm. Alternatywa? Przewoźnik poszerzył ofertę bagażu rejestrowanego. Teraz oprócz istniejących już opcji 20- i 32-kilogramów dołączono trzecią możliwość: pasażerowie mają możliwość oddać do luku torbę o wadze nieprzekraczającej 10 kg w cenie od 30 zł do 52 zł.

Tym samym dotychczasowy bagaż podręczny będzie zawsze dodatkowo płatny, a podróżni mogą wybrać spośród dwóch opcji: zakupić tańszy Priority Pass, z którym będą mogli zabrać dwie sztuki bagażu do samolotu (i nie czekać po lądowaniu przy taśmie bagażowej!), zyskując jednocześnie szybkie wejście na pokład, lub też mogą oddać walizkę do luku bagażowego i nie martwić się o wymiary torby oraz przewożenie płynów czy kosmetyków.

Ryanair z kolei rezygnuje z opcji, która pozwalała na zabranie dwóch sztuk bagażu podręcznego za darmo. Od pierwszego listopada podróżni będą mogli wziąć ze sobą wyłącznie małą torbę, której wymiary nie przekraczają 40 x 20 x 25 cm. Od teraz każdy, kto chce zabrać na pokład małą walizkę lub plecak, musi wykupić Pierwszeństwo Wejścia (Priority Boarding Pass). Można je kupić przez Internet, gdzie cena zaczyna się od 34 zł (8 euro) lub na lotnisku, gdzie opłata może osiągnąć astronomiczną kwotę w wysokości 108 zł (25 euro). Przewoźnik twierdzi, że dzięki wprowadzonym zmianom zmniejszą się opóźnienia, a pasażerowie odczują poprawę. Pasażerowie? – być może. Ich portfele? – niekoniecznie.

Linia easyJet twierdzi, że na kilkudniową podróż mała walizka na osobę w zupełności wystarczy. Dlatego też przewoźnik pozwala pasażerom zabrać jedną sztukę bagażu podręcznego na pokład za darmo. Osoby, które wcześniej wykupiły udogodnienia takie jak flexi, upfront czy dodatkowa przestrzeń na nogi oraz osoby posiadające kartę easyJet Plus Card, mogą zabrać ze sobą dodatkowy plecak lub torebkę.

fot. mat. prasowe

Opłaty pobierane przez tanie linie lotnicze za mały bagaż

Ryanair bezpłatnie przewiezie małą torbę o wymiarach 40x25x20


Porównując z innymi przewoźnikami, Norwegian Air Shuttle wydaje się być najbardziej hojnym i wyrozumiałym operatorem pod względem liczby bagażu, który można wnieść na pokład samolotu. Polityka skandynawskiego przewoźnika pozwala podróżnym mieć ze sobą dwie sztuki bagażu podręcznego (np. małą walizkę i torebkę) bez żadnych dodatkowych opłat.

Aleksandra Pietraszek, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl, komentuje:
„Popularność tanich linii lotniczych nie słabnie i nic dziwnego – przewoźnicy wciąż kuszą podróżnych niskimi cenami połączeń. Niestety coraz więcej podstawowych usług, jak choćby bagaż podręczny, są obejmowane dodatkową opłatą. Nie tylko podnosi to rzeczywisty koszt podróży, ale także wprowadza dezorientację wśród podróżnych, którzy mogą czuć się zagubieni wśród coraz to nowych zasad. Dla tych, którzy woleliby uniknąć dodatkowych opłat KAYAK.pl rozszerzył swoją aplikację mobilną o nowe narzędzie, wykorzystujące technologię rozszerzonej rzeczywistości, by sprawdzić, czy walizka lub plecak mieści się w limitach bagażu podręcznego w różnych liniach”.

Aby wypróbować nową funkcję pomiaru bagażu pobierz aplikację KAYAK na iOS tutaj. Funkcja jest dostępna tylko na urządzenia iPhone 6S lub nowsze, korzystających z systemu iOS 11.3 lub nowszego.

UWAGI
Analiza powstała w oparciu o informacje dostępne na oficjalnych stronach internetowych linii lotniczych, aktualnych 11 października 2018 roku. Ceny podano w PLN w przeliczeniu zgodnie z kursem wymiany nbp.pl z 4 października 2018 roku. Wszystkie ceny mogły ulec zmianie, mogą się różnić lub nie być dłużej dostępne.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: