eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fintech rośnie jak na drożdżach

Fintech rośnie jak na drożdżach

2018-10-08 11:47

Fintech rośnie jak na drożdżach

Szybki wzrost branży fintech © Egor - Fotolia.com

W I połowie br. globalne inwestycje w FinTech osiągnęły poziom niemal 60 mld USD. Dla porównania w całym 2015 roku było to około 19 mld USD. Wyrazem rosnącej dojrzałości tego rynku są m.in. coraz wyższe wyceny spółek. Największe, miliardowe transakcje dotyczyły konsolidacji w segmencie płatności elektronicznych oraz rozwiązań stworzonych z myślą o zastosowaniach biznesowych. Zainteresowanie inwestorów budziły również alternatywne banki, startupy specjalizujące się w opartych na technologii AI rozwiązaniach dla branży usług finansowych czy też blockchain. 45% całości środków zainwestowanych w FinTech w I poł. tego roku ulokowane zostało w Europie.

Rekordowe inwestycje w fintechy w pierwszej połowie 2018 r.


Jak wynika z danych przedstawionych przez KPMG, wartość inwestycji w 875 największych spółkach fintechowych osiągnęła w I półroczu br. 57,9 mld USD, co jest sumą o przeszło 70% wyższą niż w całym minionym roku. Niemal połowę tych środków zainwestowano w dwie spółki wyspecjalizowane w usługach płatności cyfrowych. Chodzi tu o WorldPay przejęty przez Vantif za 12,9 mld USA) oraz Ant Financial, w którą fundusze venture capital postanowiły zainwestować aż 14 mld USD.

Rekordowy poziom inwestycji to dowód na coraz większą dojrzałość oraz stabilność finansową firm reprezentujących branżę fintech.
Biorąc pod uwagę szybkość cyfryzacji konsumentów i biznesu oraz rolę jaką odgrywają w gospodarce usługi finansowe, nie powinno dziwić, że tak duże pieniądze są inwestowane w innowacyjne fintechy. Na globalnym rynku usług finansowych trwa w tej chwili wyścig nie tylko o to, kto najlepiej odpowie na potrzeby cyfrowych konsumentów i coraz bardziej cyfryzującego się biznesu, ale też kto najlepiej wykorzysta cyfrowe rozwiązania po to, żeby efektywniej i dużo taniej realizować złożone operacje, wywiązując się również z coraz bardziej wymagających regulacji nakładanych na sektor usług finansowych – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.

fot. Egor - Fotolia.com

Szybki wzrost branży fintech

W pierwszej połowie 2018 roku zainwestowano w nią więcej niż w całym ubiegłym roku.


Fintechy to innowacyjne spółki, które oferują coraz bardziej wyrafinowane rozwiązania


Analiza inwestycji w fintechy w 2018 r. pokazuje, że banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze venture capital, czy też inwestorzy technologiczni, którzy szukają nowych możliwości wykorzystania ich kompetencji cyfrowych, wybierają coraz szerszą gamę rozwiązań. Większym zainteresowaniem cieszą się alternatywne banki cyfrowe – znany już w Polsce Revolut pozyskał w 2018 r. 250 mln USD. Także zupełnie nowy, cyfrowy niemiecki bank N26 pozyskał 160 mln USD. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się spółki oferujące rozwiązania oparte na zaawansowanej analityce danych, sztucznej inteligencji czy robotyzacji. Coraz więcej inwestuje się też w tzw. regtechy, czyli spółki, które budują rozwiązania umożliwiające sprawne wywiązywanie się z coraz bardziej złożonych wymagań regulacyjnych. KPMG prognozuje, że biorąc pod uwagę wzrastające wymogi regulacyjne ukierunkowane na ochronę konsumentów (np. RODO), wzrost konkurencji (PSD2), czy stabilność finansową sektora (Bazylea), w perspektywie najbliższych 2 lat nastąpi zdecydowany wzrost inwestycji w spółki budujące takie rozwiązania. W kontekście technologii blockchain inwestorzy interesują się w tej chwili przede wszystkim już dojrzałymi spółkami, których istniejące produkty i usługi są gotowe wykorzystać w branży. Analizy KPMG pokazują, że sektor ubezpieczeniowy, który w obszarze innowacji cyfrowych był do tej pory znacząco opóźniony w porównaniu z bankami, przywiązuje coraz większą uwagę do insurtechów, czego dobrą ilustracją są inwestycje, które przekroczyły 100 mln USD w przypadku takich spółek jak Oscar (cyfrowe rozwiązania w obszarze ubezpieczeń zdrowotnych) czy Lemonade (ubezpieczania nieruchomości).
Olbrzymi potencjał branży usług finansowych sprawia, że fintechy i insurtechy przyciągają nie tylko naturalnych inwestorów strategicznych jakimi są banki i towarzystwa ubezpieczeniowe. Bardzo chętnie inwestują w nie fundusze venture capital, które szukają startupów o największym potencjale wzrostu. Coraz śmielej wchodzą też w branżę firmy technologiczne, wykorzystując swoje cyfrowe kompetencje i nowe możliwości rynkowe w zmieniającym się obecnie ekosystemie sektora usług finansowych – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.

Europa wiodącym rynkiem fintechowym


W pierwszej połowie 2018 r. Europa była bezsprzecznie kluczowym rynkiem transakcji fintechowych – całkowita wartość inwestycji w europejskie firmy wyniosła 26 mld USD, co stanowiło 44,9% środków zainwestowanych w fintechy na całym świecie. Wśród 10 największych transakcji na świecie w tym okresie, było aż 5 spółek europejskich: WorldPay i IRIS Software Group z Wielkiej Brytanii, Nets z Danii oraz dwie szwedzkie spółki iZettle i Nordax Group. Trendy inwestycje w Europie są podobne jak na całym świecie: inwestorów zainteresowanych międzynarodową ekspansją znajdują alternatywne banki cyfrowe (np. Revolut czy N26), twórcy rozwiązań związanych z konsolidacją segmentu płatności i systemów transakcyjnych, startupy budujące rozwiązania dla sektora na bazie sztucznej inteligencji czy spółki posiadające już sprawdzoną technologię blockchain. Silny system regulacyjny branży finansowej w Europie, na którym wzorują się też regulatorzy z innych kontynentów, powoduje, że europejskie startupy budujące rozwiązania umożliwiające efektywne spełnienie wymogów regulacyjnych, są w tej chwili w centrum zainteresowania całego świata. Jednak sektor regtechów nie jest jeszcze dojrzały i stąd wynikają dość niskie wartości transakcji (np. brytyjski CloudPay zebrał w ramach rundy C tylko 25 mln USD).

Na naszym kontynencie głównymi inwestorami w fintechy i insurtechy są przede wszystkim banki, towarzystwa ubezpieczeniowe oraz ich korporacyjne fundusze venture capital. Znacznie mniejszą rolę odgrywają klasyczne fundusze venture capital.
Jeśli mamy ambicję zbudować w Polsce zagłębie fintechowe, to warto się wzorować na Szwecji, która jest w tej chwili jednym z kluczowych rynków fintechowych na całym świecie. Szwecja od wielu lat systematycznie stawia na innowacje – wydatki na prace badawczo-rozwojowe wyniosły w Szwecji w 2017 r. ponad 3.26% PKB, czyli trzy razy więcej niż w Polsce. Sztokholm jest w tej chwili jednym z 3 najważniejszych hubów startupowych w Europie. Szwedzki rynek jest bardzo zaawansowany cyfrowo, a szwedzcy konsumenci bardzo chętnie adaptują innowacyjne rozwiązania. Tam też powstały fintechy, które pozyskały już miliardy dolarów, takie jak Klarna, Bamora, iZettle czy Nordax Group – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.

O RAPORCIE
„The Pulse of Fintech” to kwartalny raport KPMG o kluczowych trendach i problemach stojących przed rynkiem fintech na świecie.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • N26 już dostępny

    ruskije / 2018-12-08 19:04:24

    Od listopada niemiecki bank N26 jest już dostępny dla klientów z polskim adresem na który możemy otrzymać kartę debetową MC. Wpisując przy rejestracji kod polecający: robertp3062 można otrzymać od banku 15 Euro. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: