eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zatory płatnicze zmorą biznesu. Jak można ich uniknąć?

Zatory płatnicze zmorą biznesu. Jak można ich uniknąć?

2018-09-28 10:17

Zatory płatnicze zmorą biznesu. Jak można ich uniknąć?

Zatory płatnicze zmorą biznesu © chingching - Fotolia.com

Zatory płatnicze to dziś jedna z głównych barier przedsiębiorczości. Z ostatniej fali badania Bibby MSP Index wynika, że problem z opóźnieniami w zapłacie za sprzedane towary i usługi dotyka dziś niemal 2/3 (63,7%) przedstawicieli sektora małych i średnich przediębiorstw. Do podobnych wniosków prowadzą rezultaty badania „Portfel należności polskich przedsiębiorców”. Co więcej, zjawisko to dotyczy już niemal każdej branży.

Negatywne konsekwencje


Zatory płatnicze to efekt nieterminowego spływu należności. W obecnych realiach nie należą one do rzadkości - pojawiają się w znakomitej większości gospodarek, różniąc się jedynie swoją intensywnością.
Niezapłacone faktury wpływają nie tylko na danego przedsiębiorcę i jego kontrahentów, ale także na cały rynek. Powodują daleko idące konsekwencje dla prowadzenia biznesu. Należą do nich ograniczenia inwestycji i możliwości wprowadzania nowych produktów. Ponadto podnoszenie jakości produktów i usług oraz załamanie się płynności finansowej, a nawet upadłość firmy. Tylko do 30 czerwca 2018 r. opublikowano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 14 405 ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi – komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.

Najpoważniejszą dla wierzycieli konsekwencją zatorów płatniczych są problemy z regulowaniem własnych zobowiązań. W ten sposób kolejne firmy nie otrzymują swoich należności, a zjawisko braku płynności finansowej zatacza coraz to szersze kręgi. Do tego doliczyć należy dodatkowe koszty - firmy zmuszone są płacić za uzyskanie alternatywnego źródła finansowania oraz za obsługę należności, w tym wdrożenie procedur ograniczania ryzyka współpracy z nierzetelnym kontrahentem. W kontekście międzynarodowych relacji handlowych regularne opóźnienia w płatnościach powodują także straty wizerunkowe i mogą zniechęcać firmy zagraniczne do prowadzenia kontaktów biznesowych z polskimi przedsiębiorcami.

fot. chingching - Fotolia.com

Zatory płatnicze zmorą biznesu

Najlepszą bronią w starciu z tym problemem w dalszym ciągu jest sprawnie działający dział księgowy monitorujący i pilnujący należnych zaległości.


Finansowa profilaktyka


Opóźnieniom w płatnościach i pojawianiu się zatorów płatniczych można zapobiegać. Najlepszą bronią w starciu z tym problemem w dalszym ciągu jest sprawnie działający dział księgowy monitorujący i pilnujący należnych zaległości – odpowiedzi tej udzieliło 61,3% ankietowanych podczas 15. fali badania Bibby MSP Index. Jako główne sposoby zabezpieczania się przed niewypłacalnymi kontrahentami ankietowani wskazali ponadto weryfikację klienta w KRD lub BIG przed podpisaniem umowy. Decyduje się na nią przeszło 53,5% respondentów.

Uznanie zyskuje także faktoring. To rozwiązanie zapewnia przedsiębiorcy nie tylko środki na bieżące finansowanie działalności, ale także zabezpiecza je przed ryzykiem braku zapłaty ze strony kontrahentów. Dedykowany jest on podmiotom prowadzącym sprzedaż towarów i usług innym firmom lub instytucjom, wystawiającym faktury z odroczonym terminem płatności. Jak wynika z danych Polskiego Związku Faktorów na skorzystanie z tego narzędzia zdecydowało się już przeszło 15 tys. klientów.
Przedsiębiorcy, zapytani o najbardziej istotne elementy współpracy z firmą faktoringową wskazywali m.in. szybkość obsługi oraz reakcji na zlecenie (61,5% wskazań), jakość obsługi (46,2% wskazań) i łatwość kontaktu z przedstawicielami firmy (25,6% wskazań). Doceniane jest także dodatkowe doradztwo i konsulting, ceni je niemal 13% badanych przedsiębiorców – dodaje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.

Obecnie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii prowadzi prace nad projektem ustawy przeciwdziałającej zatorom płatniczym. Wkrótce planowane jest przekazanie projektu do konsultacji publicznych.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: