eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska w TOP 10. Jesteśmy gotowi na cloud computing

Polska w TOP 10. Jesteśmy gotowi na cloud computing

2016-04-30 00:15

Polska w TOP 10. Jesteśmy gotowi na cloud computing

Jesteśmy gotowi na cloud computing © princerko - Fotolia.com

Polska znalazła się na silnej, dziesiątej pozycji w rankingu Business Software Alliance (BSA) Global Cloud Computing Scorecard 2016 dotyczącym polityk rządowych mających znaczenie dla rozwoju technologii przetwarzania w chmurze. W porównaniu z zestawieniem z 2013 roku oznacza to awans o dwie pozycje i dowodzi, że polskie środowisko prawne wspiera innowacje związane z chmurą, co bez wątpienia jest następstwem coraz większego pokrycia naszego kraju infrastrukturą informatyczną.

Przeczytaj także: Polska w czołówce krajów przyjaznych cloud computing

BSA Global Cloud Computing Scorecard 2016 jest już trzecią edycją zestawienia, które bada „chmurową” gotowość 24 państw, reprezentujących 80 proc. globalnego rynku IT. Każdy z krajów oceniano w siedmiu obszarach, które mają krytyczne znaczenie dla możliwości rozwoju zintegrowanego rynku technologii cloud computing. Wśród obszarów tych należy wymienić:
  1. ochronę danych,
  2. bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni,
  3. cyberprzestępczość,
  4. własność intelektualną,
  5. interoperacyjność technologiczną i harmonizację prawa,
  6. wolny handel,
  7. infrastrukturęIT.

Najświeższe wyniki BSA Global Cloud Computing Scorecard dowodzą, że od czasu publikacji poprzedniej edycji raportu w 2013 roku niemal wszystkim krajom ujętym w rankingu udało się poprawić swoje środowisko prawne. Dostrzegalna stała się jednak tendencja do pogłębiania się różnic między poszczególnymi państwami. O ile bowiem najmniejsze zmiany zaszły w środku rankingu, o tyle liderzy nie ustają we wzmacnianiu swoich pozycji.

Polska została wyróżniona m.in. za nowoczesne przepisy regulujące kwestie ochrony prywatności, podpisu elektronicznego, handlu elektronicznego i cyberprzestępczości. Według rankingu Polska ma także jeden z najwszechstronniejszych systemów prawnych chroniących własność intelektualną. To, co nie uległo zmianie w porównaniu z poprzednią edycją rankingu, to luki w egzekwowaniu tych przepisów.

fot. princerko - Fotolia.com

Jesteśmy gotowi na cloud computing

Polska znalazła się na dziesiątej pozycji w rankingu Business Software Alliance (BSA) Global Cloud Computing Scorecard 2016 dotyczącym polityk rządowych mających znaczenie dla rozwoju technologii przetwarzania w chmurze.


Awans o dwie pozycje w rankingu pokazuje, że od 2013 roku Polska kładzie coraz większy nacisk na promowanie chmurowych innowacji. Nadal pozostaje jednak wiele do zrobienia. Rządy państw na całym świecie powinny mieć świadomość, że prowadzona przez nie polityka ma ogromny wpływ na globalny rynek cloud computing. Raport jest swego rodzaju wezwaniem dla rządów do wspólnego działania w celu zapewnienia korzyści płynących z rozwoju technologii cloud computing na całym świecie – powiedziała Victoria Espinel, Prezydent i Dyrektor Generalny (CEO) BSA | The Software Alliance.

Pięć pierwszych miejsc w rankingu BSA Global Cloud Computing Scorecard 2016 zajmują kolejno: Japonia, Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Francja. W klasyfikacji ogólnej największe postępy poczyniły Republika Południowej Afryki i Kanada. Oba państwa awansowały odpowiednio o 6 i 5 miejsc.

Co warte zauważenia, trzy kraje, które pozostawały w tyle rankingu, czyli Tajlandia, Brazylia i Wietnam poczyniły zauważalne postępy i zbliżają się do państw sklasyfikowanych na środkowych pozycjach. Największe światowe rynki IT pozostały stabilne, odnotowując nieznaczną poprawę.

Wśród negatywnych trendów, najczęściej występującym jest brak promocji przez państwa wolnego handlu, a także harmonizacji i systematyzacji polityki chmurowej. Najbardziej zauważalna jest w tym przypadku aktywność Rosji i Chin, które wprowadziły nowe regulacje utrudniające rozwój technologii przetwarzania w chmurze i ograniczające dostawcom usług chmurowych możliwość oferowania rozwiązań, które pozwalają na transfer danych między granicami.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: