eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestowanie w B+R popłaca

Inwestowanie w B+R popłaca

2015-04-28 09:38

Przeczytaj także: Gdzie podążają badania, rozwój i innowacje?


- Jeszcze kilka lat temu, co pokazują przytoczone w raporcie badania, pozycja Polski w zakresie innowacji nie była najlepsza. W ostatnim czasie pojawił się jednak wyraźny trend zainteresowania biznesu działaniami badawczo-rozwojowymi wspierającymi innowacyjność przedsiębiorstw, o czym świadczą wzrastające inwestycje w ten obszar. W tym momencie wyzwaniem jest utrzymanie tego trendu i wzmocnienie dynamiki rozwoju B+R – ocenia Beata Tylman, Dyrektor w PwC, odpowiedzialna za obszar innowacji oraz badań i rozwoju.

Z badania przeprowadzonego na potrzeby raportu PwC i NCBR, w którym wzięło udział ponad 300 respondentów (74% z sektora małych i średnich firm), wynika, że najwięcej na badania i rozwój wydają przedsiębiorstwa działające od 10-15 lat. Ich wydatki stanowiły 47% wydatków poniesionych w 2014 r. Średnia liczba projektów realizowanych samodzielnie w ciągu ostatnich 3 lat przez jedno przedsiębiorstwo w tej grupie wynosi około 7 projektów, przedsiębiorstwa krócej działające na rynku średnio realizowały ponad 2 razy mniej projektów.

58% wydatków w przedsiębiorstwach na B+R stanowią koszty wewnętrzne (tj. wynagrodzenia pracowników, amortyzacja sprzętu), a 11% tych wydatków to koszty związane z zakupem sprzętu. Ponad 50-procentowy udział tych pierwszych utrzymuje się przez cały okres badania, czyli od 2008 roku. Oznacza to, że przedsiębiorstwa wciąż aktywnie i bezpośrednio uczestniczą w swoich projektach B+R.

Przedsiębiorstwa optymistycznie patrzą na przyszłość działalności B+R. Zdecydowana większość, aż 80% respondentów, prognozuje zwiększenie wydatków na badania i rozwój, zarówno w krótkim okresie (1-2 lata), jak i średnim (3-5 lat). Większość z nich zakłada, że wydatki wzrosną średnio o 11% w krótkim okresie oraz o 13% w średnim.

Respondenci przeprowadzonego przez nas badania wskazali także, że ważnym czynnikiem, który może skłonić przedsiębiorstwa do rozwoju i zwiększania wydatków B+R, jest możliwość dofinansowania oraz ulgi podatkowe z tytułu prowadzonych prac. Powinniśmy zrobić wszystko, by zachęcić przedsiębiorców do aktywności w obszarze prac badawczo-rozwojowych – komentuje Beata Tylman, Dyrektor w PwC.
- Przedsiębiorcy będą głównymi beneficjentami programów w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej, w której mamy do dyspozycji największe w historii środki - łącznie ok. 9 mld euro do 2022 roku - przeznaczone na pobudzenie innowacyjności polskich firm, głównie w postaci pomocy bezzwrotnej. Spodziewamy się zatem wręcz skokowego wzrostu aktywności przedsiębiorców w tym obszarze. Aby jednak efektywnie wykorzystać te niepowtarzalne możliwości musimy zapewnić bardzo dobrą jakość realizowanych projektów, dlatego wysoko zawieszamy poprzeczkę w organizowanych przez NCBR konkursach – dodaje dyrektor Grabarczyk.


poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: