eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Małe firmy - prognozy III kw. 2013

Małe firmy - prognozy III kw. 2013

2013-10-09 13:44

Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy II kw. 2013


- Przedsiębiorcy od kilku miesięcy sygnalizują nam niewielki, ale jednak wzrost popytu na swoje usługi i produkty. Tego typu sygnały wysyłają częściej firmy, które prowadzą działalność eksportową – mówi Dariusz Makosz, członek zarządu Idea Banku. Potwierdzają to wyniki badania, które wskazują, że wśród eksporterów aż 54% firm przewiduje wzrost obrotów w tym roku. Wynika to w dużym stopniu z osłabienia złotego.


Oceniając koniunkturę w mikrobiznesie zawsze trzeba mieć na względzie, że rządzi się on specyficznymi prawami. Przede wszystkim koncentruje się na bieżącej aktywności, pozyskiwaniu i realizacji zamówień czy zapewnieniu krótkoterminowej płynności, a mniej na strategicznym planowaniu charakterystycznym dla korporacji. W mikrobiznesie szczególną rolę, często determinującą wysokość osiąganych dochodów, odgrywają osobiste kontakty przedsiębiorcy i jego pozycja społeczna w lokalnym środowisku. Większy wpływ na opłacalność prowadzonego biznesu, niż ogólna koniunktura rynkowa, mogą mieć ponadto czynniki jednorazowe. Najlepiej obrazuje to przykład osiedlowego sklepu spożywczego, dla którego dużo większym zagrożeniem będzie budowa w okolicy dyskontu niż spadek popytu konsumpcyjnego w gospodarce.

fot. mat. prasowe

Przewidywania dotyczące obrotów

W najnowszym badaniu, niemal identycznie jak w II kwartale, prawie połowa ankietowanych przedsiębiorców (dokładnie 48%) oceniła, że pod względem obrotów rok 2013 będzie dla nich lepszy niż rok 2012.


Mikroprzedsiębiorcy wierzą w siłę polskiej gospodarki

Pewnych trudności zawsze przysparza ocena przewidywań mikroprzedsiębiorców odnośnie sytuacji gospodarczej. Tym razem trudności te są jednak wyjątkowo duże. Ponad połowa badanych (dokładnie 54%), wbrew oficjalnej statystyce, uznała bowiem, że polska gospodarka będzie się w tym roku rozwijać w tempie zbliżonym do ubiegłorocznego. Wyraźnie skurczył się przy tym odsetek przedsiębiorców oczekujących recesji gospodarczej (co jest zrozumiałe), jak również tych, którzy przewidują, że gospodarka pozostanie na ścieżce wzrostu, ale będzie on wolniejszy niż w 2012 r. Ta ostatnia grupa jest obecnie najmniej liczna i wynosi tylko 27%.

Bardzo duży odsetek przewidujących utrzymanie ubiegłorocznego tempa wzrostu gospodarki, po tym jak osiągnęło ono poziom 0,5% w I kw. i 0,8% w II kw., w połączeniu z wysokim odsetkiem spodziewających się utrzymania obrotów swojej firmy na poziomie 2012 r., może oznaczać, że wśród przedsiębiorców dużą grupę stanowią osoby prowadzące biznesy odporne na wahania koniunktury. Widać przy tym zależność, że im lepsza ocena perspektyw własnej firmy, tym lepsza ocena całej gospodarki.
Udzielone przez przedsiębiorców odpowiedzi na pytanie o ocenę koniunktury gospodarczej po raz kolejny pokazują, że respondenci traktują to pytanie bardziej w kontekście ogólnych warunków do prowadzenia biznesu niż statystyki PKB. Na poprawę oceny koniunktury mogą mieć wpływ sygnalizowany wzrost popytu, jak również – determinujący opłacalność sprzedaży eksportowej – spadek kursu złotego. Trudno jednak wskazać jednoznaczną przyczynę takich ocen.

fot. mat. prasowe

Przewidywania dotyczące sytuacji gospodarczej

Udzielone przez przedsiębiorców odpowiedzi na pytanie o ocenę koniunktury gospodarczej po raz kolejny pokazują, że respondenci traktują to pytanie bardziej w kontekście ogólnych warunków do prowadzenia biznesu niż statystyki PKB.


Poprawa w inwestycjach

Punktem kulminacyjnym każdego badania Grupy Idea Banku jest pytanie dotyczące planów inwestycyjnych. Odpowiedź na to pytanie najlepiej oddaje bowiem nastroje drobnych przedsiębiorców. W badaniu przeprowadzonym w czerwcu dość nieoczekiwanie zmieniły się proporcje pomiędzy przedsiębiorcami planującymi i nieplanującymi inwestycji w bieżącym roku. O ile przez co najmniej cztery kwartały mniej więcej dwie trzecie przedsiębiorców deklarowało brak jakichkolwiek planów inwestycyjnych, to w ostatnim kwartale dwie trzecie zadeklarowały chęć zakupu środków trwałych. Wytłumaczenie tego zjawiska było dosyć trudne, dlatego konieczne było jego potwierdzenie, albo zanegowanie w kolejnym badaniu. Najnowsze wyniki pokazują, że odsetek przedsiębiorców powstrzymujących się od inwestycji co prawda wzrósł względem czerwca, ale wciąż jest to 38% (w czerwcu 32%), a nie np. 65%, jak w ostatnim kwartale 2012 r.
Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy 2016 Małe firmy - prognozy 2016

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: