eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rejestracja REGON III 2013

Rejestracja REGON III 2013

2013-05-07 13:52

Przeczytaj także: Rejestracja REGON I 2013


Według Kamili Bukowskiej, odpowiedzialnej za usługę rejestracji działalności gospodarczej w Grupie Idea Banku, wzrost liczby nowych firm między lutym a marcem to efekt postanowień noworocznych. – Wiele osób z początkiem nowego roku robi nowe plany, m.in. decyduje się na założenie własnej firmy. Efektem tego typu postanowień jest działalność gospodarcza otwierana na wiosnę – ocenia Kamila Bukowska.


Co nas motywuje do założenia własnej firmy – opinia Dariusza Dumy, psychologa biznesu
  1. Marzenia – o wolności, niezależności, pieniądzach, statusie i jego atrybutach, własnym dorobku, osiągnięciach, władzy, podróżach, ekskluzywnych produktach i luksusowym spędzaniu dużej ilości wolnego czasu. Poza tym, wielu młodych ludzi nie widziało u swoich rodziców pasji do pracy, a raczej zmęczenie i trud. Dlatego sami nie chcą powielić ich losu – ludzi zmęczonych pracą na etacie, często stawiających się w pozycji „ofiary” i działających w atmosferze przymusu, tym bardziej, że sami nauczyli się w szkole niezależności, odwagi i kreatywności oraz konstruktywnego modelu konkurowania.
  2. Niecierpliwość – w korporacji droga do wysokiego stanowiska, prestiżu oraz pieniędzy staje się coraz trudniejsza, coraz dłuższa i na różne sposoby coraz bardziej kosztowna. Jednocześnie niecierpliwość młodych rośnie – są coraz lepiej wykształceni, widzieli świat, nie mają kompleksów, znają języki, mają kontakty wszędzie.
  3. Łatwość uruchomienia biznesu – z jednej strony rozwój technologii internetowych i produktów finansowych ułatwia założenie i prowadzenie firmy – zmniejsza też barierę wejścia (właściwie za minimalne pieniądze można na cały świat ogłosić, że robi się coś fajnego w małej miejscowości w Polsce i można to w całym świecie sprzedać). Z drugiej strony społeczeństwo się „granularyzuje” i pojawia się potrzeba małych biznesów –mnożą się firmy w rodzaju „fabryka piękna, manufaktura nastroju, atelier zdrowia” – gdzie panuje kult slow, hand made, kameralność, szycie na miarę, prostota, ekologiczność, lokalność, regionalność, indywidualność, rodzaj amatorskiego luzu, niszowość, tematyczność – jest to przeciwwaga dla globalizacji marek.
  4. Moda na przedsiębiorczość i start-upy napędzana m.in. kultem Steve’a Jobsa czy Richarda Bransona, ale też wynikająca z tego, że duzi przedsiębiorcy potrafią z sukcesem promować przedsiębiorczość i stawać się pozytywnymi bohaterami dla młodych.


W tym roku zniknęło mniej firm

Niestety wiele biznesów, mimo ambitnych planów i dużej determinacji właściciela, nie przechodzi próby czasu. O tym może świadczyć m.in. duża liczba wyrejestrowanych działalności. Z danych GUS nie można jednak wnioskować czy upadają firmy nowe, czy takie, które utraciły rentowność (bądź sens istnienia) po dłuższym okresie działania. Zdaniem Jakuba Domerackiego, najwięcej firm upada jednak w pierwszym roku działalności. – Powodem są zwykle zbyt duże inwestycje początkowe oraz nadmierne wydatki na nieprzemyślany marketing, niezbadanie popytu, za duża koncentracja na administracji i produkcie, a za mała na sprzedaży oraz niewsłuchiwanie się w potrzeby klientów – wylicza menedżer z Inkubatora Przedsiębiorczości.

W ostatnich 12 miesiącach z rejestru REGON zostało wykreślonych prawie 255 tysięcy jednoosobowych działalności. Pewnym pocieszeniem może być tu fakt, że w tym roku cykliczne zjawisko polegające na nasileniu wyrejestrowań na przełomie roku było słabsze niż przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Liczba wyrejestrowanych działalności w poszczególnych miesiącach

W ostatnich 12 miesiącach z rejestru REGON zostało wykreślonych prawie 255 tysięcy jednoosobowych działalności. Pewnym pocieszeniem może być tu fakt, że w tym roku cykliczne zjawisko polegające na nasileniu wyrejestrowań na przełomie roku było słabsze niż przed rokiem.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: