eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Analiza marketingowa klientów w branży turystycznej

Analiza marketingowa klientów w branży turystycznej

2012-03-29 12:47

Przeczytaj także: Branża turystyczna a potencjał Internetu


Podążając zgodnie z cyklem życia człowieka, wyróżniamy kolejnych uczestników rekreacji, którymi są osoby w wieku starszym (seniorzy). Aktywność ruchowa w tym okresie pełni głównie funkcję zapobiegawczą – ogranicza utratę funkcjonalności narządów. Rekreacja pozwala opóźnić procesy starzenia w zakresie wydolności i sprawności psychofizycznej, co prowadzi do utrzymania dobrego samopoczucia i zdrowia. Aktywność ruchowa w starszym wieku pełni także funkcję rewitalizującą, pobudzając komórki nerwowe, układ krwionośny, a także wpływa korzystnie na układ ruchowy. Dodatkowo uczestnictwo starszego człowieka w rekreacji i turystyce dostarcza znacznej dawki pozytywnych emocji, sprzyjając komunikacji i integracji z otoczeniem. Rekreacja to źródło utrzymania dobrego stanu zdrowia, realizacji zainteresowań, osiągnięcia stanu zadowolenia i źródło pogodnej starości.

Na formę spędzania wolnego czasu ma wpływ wiele dodatkowych elementów. Do aspektów podziału uczestników rekreacji należą m.in. tradycje środowiskowe, wykształcenie, stan cywilny, wiek czy płeć, miejsce zamieszkania, pozycja społeczna. Poziom wykształcenia i wzorce kulturowe z domu rodzinnego oddziałują na preferencje w zakresie czytelnictwa, uczęszczania do teatru czy na koncerty.

Istotny z punktu widzenia ekonomicznego jest podział uczestników turystyki i rekreacji ze względu na ich sytuację finansowo-materialną. Ludzie zamożniejsi korzystają z kosztowych form spędzania wolnego czasu (np. drogie kluby sportowe, golf, jazda konna), pozostali wybierają formy mniej kosztowne (spacery).

Podsumowując, rekreacja ma ogromne znaczenie na każdym etapie życia człowieka, bez względu na status materialny, wykształcenie czy płeć. Współczesne zachowania ludzkie dążą do stałego utrzymywania źródeł pozytywnych emocji, doświadczeń uczuciowych, spełnienia potrzeb akceptacji, prestiżu czy uznania. Jednostka ludzka podejmuje wiele działań wymagających określonych umiejętności i sprawności ruchowych, których skomplikowanie wciąż wrasta. Wykorzystanie wolnego czasu na aktywną rekreację to podejmowanie przez człowieka różnorodnych działań w zakresie współzawodnictwa, współdziałania, nauki zasad postępowania w zespole czy funkcjonowania w grupie. Działania te niepodważalnie wpływają na życie jednostki w ujęciu ogólnym.

fot. mat. prasowe






Inspiracją tekstu jest książka „Ekonomika turystyki i rekreacji” Aleksandra Panasiuka (red. nauk.) (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011).

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: