eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rośnie popyt na samochody ekologiczne

Rośnie popyt na samochody ekologiczne

2010-10-29 08:45

Przeczytaj także: Sektor motoryzacyjny stawia na samochody ekologiczne


„Zielone pojazdy”: od przebiegu do mobilności

Odsetek właścicieli pojazdów o oszczędnym zużyciu paliwa i pojazdów napędzanych alternatywnymi źródłami energii jest również wyższy na rynkach wschodzących niż rozwiniętych, na co w dużym stopniu wpływa sytuacja w Brazylii szczycącej się najwyższą liczbą „zielonych” samochodów, do posiadania których przyznaje się 72% respondentów. Wprawdzie liczba właścicieli takich pojazdów na rynkach rozwiniętych jest nieco niższa, jednak sentyment konsumentów z postawą pro-ekologiczną jest nadal silny i oczywiste jest, że zainteresowanie pojazdami bardziej przyjaznymi środowisku stwarza prawdziwą szansę dla producentów pojazdów.

Spośród różnego rodzaju pojazdów napędzanych alternatywnymi źródłami energii najbardziej sprawdzone na rynku i ekonomicznie uzasadnione są pojazdy elektryczne, w szczególności hybrydowe pojazdy napędzane silnikami benzynowo-elektrycznymi, które dowiodły możliwości zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin. 34% respondentów przyznało, że samochody z hybrydowymi silnikami benzynowo-elektrycznymi są głównym rodzajem pojazdów napędzanych alternatywnymi źródłami energii, jaki konsumenci posiadają lub planują kupić.

Chęć posiadania „zielonych” pojazdów w dalszym ciągu podyktowana jest przede wszystkim ich niskim zużyciem paliwa, w dalszej kolejności wpływem na środowisko naturalne, a ponieważ konsumenci coraz większą wagę przywiązują do tych aspektów, nowe formy mobilności również wzbudzają ich duże zainteresowanie.

Pakiety mobilności dowodzą znaczącej zmiany w zachowaniach nabywczych i koncentrują się raczej na regularnym nabywaniu usług aniżeli kupnie jednego produktu co kilka lat. Przykładem może być członkostwo w automobilklubie lub – w przypadku samochodów elektrycznych – usługi doładowywania akumulatorów i plany płatnicze „pay-per-mile” oferowane wraz z pojazdem, który jest oferowany po bardzo niskich kosztach. Takie typy alternatywnych modeli nabycia nie tylko zapewniają konsumentom wygodę i niskie koszty, lecz są również postrzegane jako bardziej przyjazne środowisku. Jednak w przypadku branży motoryzacyjnej wiąże się to z kwestią nowych modeli biznesowych oraz nowych technologii, co sprawia, że zarówno tradycyjni, jak i nowi gracze na rynku będą musieli rozważyć potencjalny wpływ zmieniającego się popytu na ich działalność.

„- W 2009 roku branżę motoryzacyjną cechowała duża niestabilność, jednak w roku obecnym zauważalne były pierwsze oznaki stabilizacji, a nawet wzrostu na rynkach rozwiniętych spowodowanego stopniową poprawą sprzedaży pojazdów w połączeniu z silną ekspansją na rynki wschodzące – stwierdził Nick Gill, kierownik sektora Global Automotive w firmie Capgemini. – „Ten wzrost znalazł odzwierciedlenie również w naszych badaniach, które wykazały, że zadowolenie klienta z kupna pojazdu wzrosło w tym roku w wielu krajach. Branża motoryzacyjna nie może sobie jednak pozwolić aby spocząć na laurach i musi uwzględniać potrzeby lokalnych konsumentów i reagować na nie, gdyż rynek nadal się rozwija” – dodaje Nick Gill.

Informacje o badaniu
Na potrzeby badań „Cars Online 10/11” firma Capgemini przeprowadziła ankietę wraz z firmą sondażową SmartRevenue z siedzibą w Ridgefield, w stanie Connecticut (USA). Wszystkie analizy oraz interpretację danych przeprowadziła firma Capgemini przy współpracy z wydziałem Car Internet Research Program (CIRP) Uniwersytetu w Ottawie (Kanada).

W ankiecie udział wzięło łącznie 8 tys. konsumentów z ośmiu krajów: Brazylii, Chin, Francji, Niemiec, Indii, Rosji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Wszyscy respondenci byli uczestnikami rynku (zakup lub leasing samochodu w ciągu dwóch miesięcy planowało 23% ankietowanych, w ciągu dwóch do ośmiu miesięcy – 34%, w ciągu siedmiu do 12 miesięcy 32%, a w ciągu 13 do 15 miesięcy 11% badanych).


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: