eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam: co należy wiedzieć?

Spam: co należy wiedzieć?

2009-01-02 12:36

Przeczytaj także: Phishing i scam: techniki hakerów


Jak zauważa autor, teraz, kiedy już wiemy, czym jest mailing, i potrafimy odróżnić go od spamu, może pojawić się pytanie, co bardziej irytuje użytkowników - spam czy mailing. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie, w którym zadano to właśnie pytanie. Mariko Morimoto z Uniwersytetu w Georgii oraz Susan Chang z Uniwersytetu w Miami przeprowadziły ankietę wśród 119 losowo wybranych studentów. Pierwsze pytanie w sondzie dotyczyło tego, co jest według studentów bardziej uciążliwe i nachalne, spam czy mailing. Użyto skali od 1 do 7, gdzie jeden oznaczał najbardziej nachalny i drażniący. Przy tym pytaniu spam otrzymał średnio ocenę 1,93, natomiast mailing 4,24. Drugie pytanie miało określić, co jest bardziej irytujące. Spam otrzymał średnią 2,46, a mailing 3,87. Pomysłodawczynie ankiety, Morimoto i Chang, stwierdziły, że spam jest bardziej uciążliwy i irytujący, gdyż użytkownik zmuszony jest wyszukiwać wśród niepotrzebnych reklam i ofert normalne wiadomości. Taka argumentacja jednak dziwi, gdyż w przypadku mailingu użytkownik jest zmuszony dokładnie do tego samego. Z drugiej strony mailing jest pozbawiony treści pornograficznych i nieprzyzwoitych, jest rozsyłany za naszą zgodą, zazwyczaj przez duże koncerny/portale, a nie osoby prywatne czy przy pomocy botnetu. Dodatkowo w mailingu nie ma odnośników do zainfekowanych stron. Mailing jest po prostu zwykłą reklamą.

W artykule czytamy, iż serwis IDG.pl zaprezentował raport, z którego wynika, że w trzecim kwartale średnio niemal 80% poczty wysyłanej w Sieci to spam. W szczytowych okresach wartość ta wzrastała do prawie 95%. Jest to ogromna liczba, która oznacza, że praktycznie cały ruch w ramach poczty jest generowany przez spam. Dla kontrastu autor przytoczył wyniki badań z połowy 2003 roku. Badania zostały przeprowadzone przez Probe Research i wynikało z nich, że spam stanowił 50% wysyłanej w tym czasie poczty. Alan Mosher, dyrektor Probe Research, wypowiedział się wówczas następująco na temat tego problemu: "Dostawcy Internetowi powinni stosować dodatkowe narzędzia, dzięki którym użytkownicy mieliby większą kontrolę nad tym co otrzymują na skrzynki … Jednak nawet mimo blokowania i filtrowania spamu, nie uda się go zablokować całkowicie."

fot. mat. prasowe

Najbardziej spamujące kraje świata

Najbardziej spamujące kraje świata

Jak ma się do tych statystyk Polska? Z artykułu Kaspersky Lab wynika, że niestety w Polsce problem spamu jest bardzo poważny. Liczba niechcianych wiadomości wysyłanych z Polski jest duża i nasz kraj często występuje w raportach przedstawiających państwa, z których wysyła się najwięcej spamu. Portal egospodarka.pl przedstawił wyniki raportu, z którego wynika, że 3% spamu pochodziło z Polski, dając tym samym naszemu krajowi 6 lokatę wśród 10 najbardziej spamujących krajów świata.

Jak zauważa Maciej Ziarka, aby rozsyłać swoje wiadomości, spamerzy używają przeróżnych metod. Wiadomości, które zawierają jedynie zwykły tekst, nie mają szans dotarcia do adresata, gdyż współczesne filtry antyspamowe praktycznie zawsze rozpoznają takie maile jako spam. Poniżej pokazane zostały mniej znane dla użytkowników metody rozsyłania spamu, które swego czasu utrudniały odfiltrowywanie spamu.

Na początku autor przedstawił spam PDF, który spopularyzował się w połowie 2007 roku. Tym, co skłoniło spamerów do użycia tej metody był fakt, że skanery i filtry antyspamowe nie odczytywały zawartości plików PDF, dlatego łatwo można było "przemycić" tą drogą dowolną treść reklamową. Z pomocą przyszła firma Adobe, oferując narzędzie pozwalające na analizowanie zawartość pliku PDF dzięki specjalnej bibliotece DLL. Swego rodzaju odmianą tej formy wysyłania spamu było dodawanie załączników FDF, których odczytanie jest możliwe także przez czytnik plików PDF, jednak dla skanera antyspamowego było to dodatkowe utrudnienie w odszukaniu niewłaściwych treści.

fot. mat. prasowe

Spam w postaci dokumentu PDF

Spam w postaci dokumentu PDF

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: