eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Strefa Euro: sektor finansów II kw. 2008

Strefa Euro: sektor finansów II kw. 2008

2008-11-25 11:36

Przeczytaj także: Rynek pozaskarbowych papierów dłużnych 2007

Postęp zestawienia bilansowego finansów gospodarstw domowych został zdominowany przez wahania wartości cen; aktywa finansowe, które gospodarstwa domowe posiadają zmniejszyły się w drugim kwartale 2008 r. a mimo to gospodarstwa nie przestawały podejmować inwestycji finansowych. Majątek gospodarstw netto zmniejszył się jeszcze o 7.4%, po 4.9 procentowym spadku w pierwszym kwartale. Straty te spowodowane są głównie utrzymującymi się spadkami rynkowych wartości świadectw udziałowych i akcji kapitałowych, które zmniejszyły się w przeciągu roku - od drugiego kwartału 2007 r. do drugiego kwartału 2008 r. o 20.2% (z 5,583 miliardów euro do 4,453 miliardów euro).

Spółki niefinansowe

Roczny wskaźnik przychodów netto spółek niefinansowych zmniejszył sie o -0.2% w drugim kwartale 2008 r., po spadku o -0.6% w kwartale poprzednim, jako że słabnący wzrost wartości dodanej netto spółek niefinansowych (3.8%, po 4.1% w pierwszym kwartale) został zasadniczo zrównoważony wolniejszym wzrostem wynagrodzeń dla pracowników w tym sektorze.

Wskaźnik rocznego wzrostu nakładów brutto na środki trwałe - GFCF spółek niefinansowych zmniejszył się do 4.5% w drugim kwartale 2008 r., z 5.3% w kwartale poprzednim. Wskaźnik rocznego wzrostu całkowicie wykazanych inwestycji brutto spółek niefinansowych, zwiększył się znacznie (6.7%), w porównaniu do pierwszego kwartału. Ponieważ zmniejszyły się oszczędności spółek niefinansowych, wzrost ich inwestycji był możliwy dzięki mniejszemu rozszerzeniu finansów wewnętrznych (w szczególności przez "zyski niepodzielone") i tak liczba zaciąganych pożyczek netto przez spółki niefinansowe zwiększyła się.

W drugim kwartale 2008 r., wskaźnik rocznego wzrostu finansowania przez spółki niefinansowe zmniejszył się do 3.8%, z 4.4% w poprzednim kwartale. Wskaźnik wzrostu finansowania pożyczek zmniejszył się do 9.5% z 10.6%, tak jak i wskaźnik rocznego wzrostu emisji dłużnych papierów wartościowych, który zmniejszył się do 1.5% z 5.2%. Wskaźnik rocznego wzrostu finansowania akcji kapitałowych i innych akcji, przez wydawanie zmniejszył się do 1.3% w drugim kwartale, w porównaniu do 1.6% w kwartale poprzednim.

Przez wzgląd na inwestycje finansowe spółek niefinansowych, wskaźnik rocznego wzrostu ich inwestycji pieniężnych i depozytowych zmniejszył się do 5.4% z 7.3% w poprzednim kwartale. Wskaźnik wzrostu inwestycji w świadectwa udziałowe i akcje kapitałowe właściwie nie zmienił się, pozostając na poziomie 4.6%. Finansowe zestawienie bilansowe spółek niefinansowych zmniejszyło się. Ich finanse i inwestycje finansowe natomiast zwiększyły się w odpowiedzi na fakt, że zmniejszyły się rynkowe wartości zarówno świadectw udziałowych jak i akcji kapitałowych spółek niefinansowych a także odsetki od ich zaległych płatności.

Spółki ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne

Wskaźnik rocznego wzrostu rezerw techniczno - ubezpieczeniowych, które są głównymi instrumentami finansowymi spółek ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych, zmniejszył się do 5.3% w drugim kwartale 2008 r., z 5.7% w pierwszym kwartale. Wskaźnik rocznego wzrostu emisji notowanych świadectw udziałowych wzrósł do 0.4% w drugim kwartale 2008 r., w porównaniu do 0.2% w pierwszym kwartale. Wskaźnik rocznego wzrostu inwestycji finansowych spółek ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych zmniejszył się do 4.4% z 4.9% w poprzednim kwartale. Wskaźnik wzrostu inwestycji w dłużne papiery wartościowe zmniejszył się z 6.0% w pierwszym do 5.7% w drugim kwartale, tak jak i zmniejszyły się inwestycje w świadectwa udziałowe i akcje kapitałowe z 3.6% w pierwszym kwartale 2008 r. do 2.9% w drugim.

Finansowe zestawienie bilansowe spółek ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych zmniejszyło się marginalnie podczas gdy ich finanse i inwestycje finansowe wzrosły w reakcji na spadek wartości rynkowych świadectw udziałowych i akcji kapitałowych a także odsetek od zaległych płatności spółek ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych. W szczególności zmniejszyła się pomiędzy drugim kwartałem 2007 r. i 2008 r. wartość rynkowa notowanych świadectw udziałowych do 21.0% oraz wartość udziałów funduszy wzajemnych akcji do 5.1%.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: