eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zagrożenia w Internecie I-VI 2007

Zagrożenia w Internecie I-VI 2007

2007-09-24 00:40

Przeczytaj także: Groźny atak na włoskie serwisy internetowe


Serwisy społecznościowe źle oceniane za luki w zabezpieczeniach. Serwisy społecznościowe nie tylko mają te same wady, co zwykłe witryny WWW — np. wrażliwość na ataki typu SQL injection, cross-site scripting oraz fałszowanie całych serwisów — ale dodatkowo pozwalają na wklejanie szkodliwego kodu w zakładanych przez przestępców profilach użytkowników. W serwisie społecznościowym wszyscy są wzajemnie połączeni, dlatego ataki rozprzestrzeniają się szybciej. Serwisy społecznościowe dostępne bezprzewodowo również mogą zostać łatwo zaatakowane, dostarczając informacji potencjalnym prześladowcom i innym przestępcom.

Wyniki analizy są ponure, jednak zespół ds. bezpieczeństwa CA oferuje następujące wskazówki:

Wszystkie komputery w domu powinny być chronione przez program antywirusowy, antyspamowy oraz program przeciwko oprogramowaniu szpiegującemu. Należy korzystać z zapory internetowej i nauczyć się odpowiednio ją konfigurować, aby współdziałała bez zakłóceń z grami online. Warto zaopatrzyć się w router sieciowy oraz zawsze należy używać zaktualizowanego oprogramowania. Niezbędne jest ustawienie podwyższonego poziomu zabezpieczeń w przeglądarkach internetowych. Konieczne jest archiwizowanie danych. Należy korzystać z paska narzędziowego zabezpieczającego przed atakami typu phishing.

Nie należy otwierać wiadomości e-mail od nieznanych osób. Warto upewnić się, że strony internetowe obsługujące konta bankowe i konta poczty elektronicznej są dobrze zabezpieczone. Niezbędne jest korzystanie z szyfrowania, aby zabezpieczyć najważniejsze dane — szczególnie na komputerach przenośnych. Należy ostrożnie korzystać z komunikatorów internetowych. Jeżeli to możliwe, należy unikać sieci wymiany plików (P2P). Warto zachować ostrożność, gdy pozwalamy innym korzystać ze swojego komputera. Szczególną ostrożność należy zachować podczas korzystania z publicznie dostępnych komputerów.

Należy zabronić dzieciom odpowiadać na pogróżki, dwuznaczne wiadomości i inne treści, które są dla nich nieprzyjemne. Koniecznie trzeba nauczyć dzieci, aby chroniły swoją prywatność. Korzystanie z Internetu powinno być wspólnym zajęciem rodzinnym. Należy włączyć ochronę rodzicielską i filtrowanie stron WWW, a także ograniczenia czasowe. Warto wyjaśnić dzieciom, że nie wszystko, co mogą przeczytać w Internecie, jest prawdziwe.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: