eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura konsumencka IV-VI 2007

Koniunktura konsumencka IV-VI 2007

2007-07-25 02:04

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w II kwartale 2007 r. nastąpiła dalsza, trwająca od IV kwartału 2005 r., znacząca poprawa wszystkich podstawowych wskaźników charakteryzujących nastroje konsumenckie społeczeństwa polskiego. Wskaźniki koniunktury konsumenckiej wskazują także, że rok 2007 jest kolejnym, w którym sytuacja społeczno-ekonomiczna konsumentów poprawia się we wszystkich podstawowych obszarach bytowych, a zatem kondycja polskich gospodarstw domowych będzie wyjątkowo dobra.

Przeczytaj także: Koniunktura konsumencka I-III 2007

W II kwartale znacząco zwiększył się udział konsumentów odczuwających poprawę oraz zmniejszył się udział konsumentów odczuwających pogorszenie swojej sytuacji finansowej w ostatnich 12 miesiącach. Syntetyczny wskaźnik ocen zmian, jakie zaszły w sytuacji finansowej gospodarstw domowych przyjął w II kwartale 2007 r. wartość –9,8 i był wyższy o 8,6 pp. w stosunku do wartości zaobserwowanej w II kwartale 2006 r. (–18,4) oraz o 3,3 pp. niż w I kwartale 2007 r. (–13,1). Jednocześnie znacząco zwiększył się udział konsumentów oczekujących poprawy swojej sytuacji finansowej i zmniejszył się udział konsumentów przewidujących pogorszenie sytuacji finansowej w najbliższych 12 miesiącach. Syntetyczny wskaźnik oczekiwanych zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych ukształtował się na poziomie –0,9 i był wyższy o 4,5 pp. niż w II kwartale 2006 r. (–5,4) oraz o 3,6 pp. w porównaniu do I kwartalu tego roku (–4,5).

Dynamika syntetycznych wskaźników ocen zmian własnej sytuacji finansowej gospodarstw domowych w II kwartale 2007 r. wskazuje, że gospodarstwa domowe wyraźnie odczuwają wzrost swoich dochodów (zarówno w stosunku do poziomu sprzed roku, jak i w stosunku do I kwartału br.). Znaczny wzrost wskaźnika oczekiwanych zmian własnej sytuacji finansowej w II kwartale 2007 r. wiąże się najprawdopodobniej również z rozważaną wówczas obniżką składki rentowej, która spowoduje dodatkowy wzrost wynagrodzeń, a tym samym wzrost dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych z osobami pracującymi. Obserwowana znacząca poprawa oceny własnej sytuacji finansowej powinna znależć swoje odbicie także w zmniejszeniu się zasięgu i głębokości ubóstwa.

W II kwartale 2007 r. poprawiły się także oceny społeczeństwa polskiego dotyczące zaszłych zmian ogólnej sytuacji gospodarczej kraju (w ostatnich 12 miesiącach), jak również oczekiwanych (w najbliższych 12 miesiącach) zmian sytuacji gospodarczej kraju. Wskaźnik ocen zaszłych zmian ukształtował się na poziomie –18,1 i był wyższy niż w II kwartale 2006 r. o 9,5 pp, natomiast w stosunku do I kwartału 2007 r. o 5,0 pp. Wskaźnik ocen oczekiwanych zmian ukształtował się na poziomie –5,9 i był wyższy niż w II kwartale 2006 r. o 8,0 pp, a w stosunku do I kwartału — o 6,7 pp.

Zmiany wartości wskaźników ocen zmian sytuacji gospodarczej kraju dokonane przez konsumentów świadczą, że społeczeństwo polskie wyraźnie odczuwa przyspieszenie wzrostu gospodarczego kraju, a także oczekuje dalszego wzrostu gospodarczego.

W II kwartale 2007 r., podobnie jak w dwóch poprzednich kwartałach, znacząco poprawiły się oceny obecnych warunków dokonywania ważnych zakupów przez gospodarstwa domowe. Skala zmian tych ocen spowodowała, że po raz pierwszy syntetyczny wskaźnik ocen przyjął wartość dodatnią (liczba konsumentów nastawionych optymistycznie jest większa od liczby nastawionych pesymistyczne do dokonywania zakupów). Wartość tego wskaźnika ukształtowała się na poziome 1,1 i była wyższa o 15,1 pp. niż w II kwartale 2006 r. (–14,0) oraz o 2,7 pp. niż w I kwartale (-1,6).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: