eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jakie sytuacje pokrywa ubezpieczenie OC, a jakie AC? Różnice i zależności pomiędzy ubezpieczeniem OC i AC

Jakie sytuacje pokrywa ubezpieczenie OC, a jakie AC? Różnice i zależności pomiędzy ubezpieczeniem OC i AC

2024-05-10 00:01

Jakie sytuacje pokrywa ubezpieczenie OC, a jakie AC? Różnice i zależności pomiędzy ubezpieczeniem OC i AC

Ubezpieczenie OC i AC - różnice i cena. Kalkulator OC AC © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Każdy samochód podlegający rejestracji w Polsce musi być objęty ochroną z tytułu ubezpieczenia OC. To posiadacz pojazdu odpowiadają za zawarcie polisy komunikacyjnej pojazdu. Jednak mogą zdecydować się także na fakultatywne ubezpieczenie AC, dzięki czemu zyskują szerszy zakres ochrony. W jakich sytuacjach przydaje się OC, a kiedy warto mieć autocasco?

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych – OC AC


Kategoria ubezpieczeń komunikacyjnych uwzględnia produkty adresowane do właścicieli pojazdów mechanicznych. To zarówno obowiązkowe OC, jak i dobrowolnie wykupywane inne ubezpieczenia, wśród których na plan pierwszy wysuwa się AC – autocasco.

Obowiązek wykupienia OC wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 22 maja 2003 roku. Artykuł 23 tejże ustawy stanowi, że posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC, które obejmuje szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.

Zapisy ustawy dotyczą tylko obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, czyli OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Na rynku dostępny jest pełen wachlarz dobrowolnych ubezpieczeń samochodu, oferta obejmuje m.in. AC, NNW, assistance. Jednym z nich jest AC, które możesz, ale nie musisz kupować dla swojego auta. Ma ono znacznie szerszy zakres niż obowiązkowa polisa OC.

Co obejmuje ubezpieczenie samochodu OC?


W ramach polisy OC mamy do czynienia z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, które chroni przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód komunikacyjnych spowodowanych w ruchu drogowym, a także podczas wsiadania i wysiadania oraz rozładowywania pojazdu. W przypadku OC, jeśli spowodujesz wypadek czy kolizję, a tym samym osoby poszkodowane doznają szkód osobowych lub majątkowych, odszkodowania nie będziesz wypłacać z własnej kieszeni. Zajmie się tym firma ubezpieczeniowa.

Zgodnie z ustawą dla ubezpieczenia OC, niezależnie od towarzystwa, w którym wykupisz polisę, obowiązują te same minimalne sumy gwarancyjne:
  • w przypadku szkód na osobie – 5 210 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem, bez względu na liczbę poszkodowanych;
  • w przypadku szkód w mieniu – 1 050 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem, bez względu na liczbę poszkodowanych.

Co obejmuje ubezpieczenie AC?


Zupełnie inny charakter ma AC samochodu. Nie jesteś zobowiązany do jego nabycia, o ile cesja z tej polisy nie jest wymaganym zabezpieczeniem na przykład kredytu samochodowego. W przeciwnym wypadku możesz, ale nie musisz wykupywać takiego ubezpieczenia. Polisa AC pojazdu będzie chroniła Cię w przypadku szkód, które sam spowodujesz, np. na parking, gdy Twoje auto uszkodzi nieznany sprawca lub siły natury. Autocasco jest ubezpieczeniem o charakterze majątkowym i zabezpiecza Cię także m.in. przed kosztami utraty auta.

Zakres ochrony w polisie AC samochodu może być odmienny w różnych firmach oraz w różnych wariantach. Dokładne warunki autocasco w danej ofercie są zawarte w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Różnice pomiędzy ubezpieczeniem OC AC


Zarówno OC, jak i AC są ubezpieczeniami komunikacyjnymi, ale istnieją pomiędzy nimi pewne różnice:
  • OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, AC – dobrowolnym – za brak OC poniesiesz wysoką karę finansową nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
  • OC pokrywa szkody osobowe i majątkowe spowodowane przez Ciebie w ruchu drogowym, ale nie szkody w Twoim aucie – wówczas albo finansujesz naprawy z własnej kieszeni, albo korzystasz z wykupionego uprzednio AC.
  • Autocasco jest wyłącznie ubezpieczeniem majątkowym, podczas gdy polisa OC pokrywa nie tylko szkody w pojeździe, ale i koszty związane z pobytem w szpitalu czy rehabilitacją osób poszkodowanych.
  • Zakres ubezpieczenia OC jest z góry znany i regulowany na mocy przepisów ustawy, natomiast zakres ochrony w ramach AC zależy od ustalonych warunków.
  • W przypadku AC można obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej dzięki ustanowieniu wkładu własnego w szkodzie, co nie jest możliwe w przypadku OC samochodu.

Jak kupić ubezpieczenie OC i AC? Kalkulator OC AC


Wygodnym sposobem zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC czy dobrowolnej umowy AC jest skorzystanie z oferty online. Na stronie towarzystwa UNIQA można wyliczyć wysokość składki w kalkulatorze OC i AC, a następnie zdecydować się na zawarcie umowy online, dzięki czemu korzystasz ze zniżki w wysokości 15 proc. Kalkulator ubezpieczenia OC AC działa w ten sposób, że wpisujesz najważniejsze parametry dotyczące auta, a firma wyświetla swoją propozycję składki. Zakup ubezpieczenia potwierdzany jest przesłaniem umowy na maila - wszystkie formalności związane z wybraniem polisy i jej wariantu można więc zrealizować bez wychodzenia z domu.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: