eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Czy sprężone powietrze może kosztować mniej?

Czy sprężone powietrze może kosztować mniej?

2022-05-23 12:55

Czy sprężone powietrze może kosztować mniej?

Czy sprężone powietrze może kosztować mniej? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Komunikat PR

W każdym nowoczesnym zakładzie przemysłowym sprężone powietrze jest nieodzownym nośnikiem energii. Niestety jest również najdroższym. 60-80% kosztów jego wytworzenia to koszt energii elektrycznej, a 10% koszty inwestycyjne. Resztę stanowią koszty obsługi i eksploatacji. Poniżej garść informacji i porad dotyczących zmniejszenia zużycia energii elektrycznej oraz obniżenia kosztów inwestycji do zera.
Aby zmniejszyć koszty energii elektrycznej zużywanej przez sprężarki trzeba spojrzeć na system sprężonego powietrza jako całość. Każdy element jest częścią systemu, i może odpowiadać za generowanie wysokich rachunków za prąd. Zacznijmy od zakładowej sieci sprężonego powietrza. Po pierwsze warto ją uszczelnić. Stare złączki, nieszczelne przewody, czy uszkodzone zawory generują niepotrzebne straty. Po drugie warto sprawdzić spadki ciśnienia. Zbyt małe średnice rurociągów w stosunku do przepływu sprężonego powietrza powodują konieczność utrzymywania zbyt wysokiego ciśnienia. To z kolei przekłada się na koszty energii elektrycznej.

Kolejny element systemu sprężonego powietrza to kompresory. Na to ile nas kosztuje ich praca, ma wpływ zarówno rodzaj urządzeń jak i ich współczynnik mocy specyficznej. Jest to parametr, który pokazuje ilość energii pobieranej z sieci elektrycznej do wytworzenia 1 m³ sprężonego powietrza przy danym ciśnieniu. Oczywiście nie jest to iloraz wydajności sprężarki i mocy zainstalowanego silnika elektrycznego. W mianowniku musi być całkowity pobór energii przez kompresor w trakcie tłoczenia.

Nawet energooszczędne sprężarki muszą posiadać układ sterowania, który w zależności od zmian ciśnienia w sieci zakładowej włącza lub wyłącza odpowiednie urządzenia. Celem takiego sterowania jest między innymi zmniejszenie czasu pracy na biegu luzem - a więc znowu obniżenie kosztów energii. Ale nie tylko! Profesjonalne systemy sterowania umożliwiają zarządzanie wszystkimi komponentami sprężarkowni. Nie tylko utrzymują zadane ciśnienie w sieci, ale również automatycznie dopasowują moc stacji sprężonego powietrza przy zmiennym poborze. Odczyt danych jest możliwy nie tylko w miejscu instalacji, ale także w wygodny sposób na komputerze w biurze. A to już krok w kierunku Smart Factory.

Analizując zainstalowane urządzenia warto również pokusić się o ocenę ich stanu technicznego. Nikogo nie trzeba przekonywać, że zmiany w budowie urządzeń dokonują się błyskawicznie. Kiedyś sprężarka była wyposażona w tradycyjny manometr i mechaniczny licznik godzin pracy- dziś bez komputera sterującego czy bloku śrubowego produkującego więcej sprężonego powietrza przy tym samym poborze energii ani rusz.

W przypadku sprężarek śrubowych warto również poszukać potężnych oszczędności energii w tzw. odzysku ciepła. Kompresor śrubowy zamienia nawet 94% pobranej z sieci energii elektrycznej w ciepło. Aż się prosi, aby odzyskać znaczną część w postaci gorącego powietrza, które chłodzi urządzenie. Takie rozwiązanie jest dość łatwe, ale może być wykorzystane wyłącznie w okresach zimniejszych. Przykładowo do ogrzewania pomieszczeń magazynowych czy tworzenia kurtyn powietrznych. Instalując wymiennik ciepła w sprężarce możemy odzyskiwać ciepło z oleju chłodzącego urządzenie przez cały rok. Przykładowo do podgrzewania wody do celów socjalnych lub technologicznych.

Dokonując analizy systemu sprężonego powietrza pod kątem oszczędności w zużyciu energii nie można pominąć elementów instalacji takich jaki jak osuszacze czy filtry. Tu również ważne są spadki ciśnienia. W przypadku osuszaczy chłodniczych, generujących duże spadki ciśnienia niewiele możemy poradzić, poza ich wymianą na nowocześniejsze o znacznie lepszych parametrach. Na osuszacze adsorpcyjne czy filtry, mamy wpływ wymieniając regularnie złoże czy elementy filtracyjne. Tak w bardzo dużym skrócie przedstawia się temat oszczędności energii przy wytwarzaniu sprężonego powietrza.

A czy możliwe jest zasilanie sprężonym powietrzem zakładu bez zakupu urządzeń? Bez ponoszenia kosztów na inwestycje? Odpowiedź brzmi “tak”, a rozwiązaniem jest SIGMA AIR UTILITY .

fot. mat. prasowe

Sprężone powietrze po ustalonej cenie za jeden metr sześcienny

Zamiast kupować urządzenia można kupować sprężone powietrze po ustalonej cenie za jeden metr sześcienny. Co ważne w dostawie jest zagwarantowana ilość i jakość sprężonego powietrza niezbędna dla zakładu. Jest to rozwiązanie podobne do kupna prądu czy gazu.



Zamiast kupować urządzenia można kupować sprężone powietrze po ustalonej cenie za jeden metr sześcienny. Co ważne w dostawie jest zagwarantowana ilość i jakość sprężonego powietrza niezbędna dla zakładu. Jest to rozwiązanie podobne do kupna prądu czy gazu.

Oczywistą zaletą tego rozwiązania jest brak wydatków inwestycyjnych oraz możliwość zaplanowania miesięcznych kosztów sprężonego powietrza. Wystarczy przeznaczyć w zakładzie miejsce na sprężarkownię i podpisać umowę.

Brak miejsca również nie jest przeszkodą, dzięki kontenerowym stacjom sprężonego powietrza. Ich eksploatacja i obsługa leży po stronie dostawcy rozwiązania. Sprężarki są pod stałym nadzorem centrum serwisowego.

Dzięki temu rozwiązaniu sprężone powietrze wytwarzają nowoczesne, wysoce energooszczędne i niezawodne kompresory, a to przekłada się na niższe rachunki za prąd.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: