eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Kiedy złożyć rozliczenie Gewerbe?

Kiedy złożyć rozliczenie Gewerbe?

2022-05-23 13:56

Kiedy złożyć rozliczenie Gewerbe?

Kiedy złożyć rozliczenie Gewerbe? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Niemcy są nadal dla Polaków jednym z głównych kierunków na emigrację zarobkową. Jednocześnie coraz więcej osób planując wyjazd za zachodnią granicę, decyduje się na pracę na własny rachunek, np. w ramach Gewerbe. Należy jednak pamiętać, że każdy przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na terenie Niemiec, zobligowany jest do złożenia deklaracji podatkowej w niemieckim Finanzamcie. Jak wygląda kwestia rozliczenia podatku z Niemiec? Kiedy należy dopełnić tego obowiązku? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat!

Na czym polega Gewerbe?


Jak wspomniano, terminem Gewerbe określa się w Niemczech jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest najczęściej przemysł, usługi, handel czy też rzemiosło. Aby Gewerbe otrzymała jednak status firmy, należy uprzednio dopełnić szeregu formalności, zaczynając od złożenia stosownego wniosku wraz z kompletem dokumentów w niemieckim Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej, czyli Gewerbeamt. Wśród wymaganych dokumentów wymienia się natomiast kserokopię paszportu lub dowodu osobistego, a także pełnomocnictwo upoważniające do założenia działalności gospodarczej. To, o czym powinni pamiętać przedsiębiorcy decydujący się na założenie Gewerbe, to również kwestia rozliczenia podatku w Niemczech, która jest obowiązkiem dla podatników, którzy spełniają jeden z poniższych warunków:
  • należą do III, V lub VI klasy podatkowej;
  • prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą (Gewerbe) w Niemczech;
  • mają przyznany Steuerfreibetrag;
  • mają status emeryta lub rencisty;
  • pobierają na terenie Niemiec świadczenia takie jak np. Elterngeld, Krankengeld czy Arbeitslosengeld.

Warto dodać przy tym, że obowiązkowe rozliczenie podatkowe w Niemczech obowiązuje wszystkich przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – również tych, którzy nie przekroczyli w danym roku kwoty wolnej od podatku, nie osiągnęli dochodów lub nawet ponieśli straty.

Kiedy złożyć deklarację podatkową, prowadząc Gewerbe?


Aby rozliczyć się z niemieckim Finanzamtem w ramach prowadzonej Gewerbe, należy złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie deklarację podatkową wraz z kompletem niezbędnych dokumentów najpóźniej w terminie 31. lipca roku następującego po roku podatkowym. W Niemczech istnieje ponadto możliwość rozliczenia podatku nawet do czterech lat wstecz. Oznacza to, że w roku 2022 podatnicy rozliczający się w Niemczech mogą uzyskać zwrot podatku z tego kraju za rok 2018, 2019, 2020 oraz 2021. Jednak w przypadku osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą za zachodnią granicą, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest dopełnienie tego obowiązku możliwie najwcześniej. Opieszali podatnicy mogą bowiem otrzymać wezwanie od niemieckiego urzędu skarbowego.

Z kolei na należny zwrot podatku z Niemiec podatnicy muszą czekać średnio ok. 3-6 miesięcy od momentu złożenia deklaracji podatkowej. W praktyce czas oczekiwania na zwrot podatku bywa różny i zależy od wielu czynników. Wśród nich decydujące znaczenie ma termin złożenia deklaracji przez podatnika. Okazuje się bowiem, że niemieckie urzędy rozpatrują otrzymane zeznania podatkowe według kolejności ich napływu. To zatem kolejny argument przemawiający za tym, że warto rozliczyć się z niemieckim fiskusem możliwie najszybciej. Sposobem na uzyskanie szybszego zwrotu podatku z Niemiec jest również złożenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem Internetu. Często okazuje się, że zeznania przesłane kanałem online są rozpatrywane już w ciągu 1-3 miesięcy, czyli nieco wcześniej niż te nadsyłane tradycyjną pocztą.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: