eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa I 2016

Koniunktura przemysłowa I 2016

2016-01-25 09:31

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2015


W większości województw podmioty z sekcji transport i gospodarka magazynowa oceniają w styczniu koniunkturę negatywnie. Najbardziej optymistyczne oceny zgłaszają jednostki mające siedzibę w województwie warmińsko-mazurskim.

Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę podmioty mające siedzibę w województwie lubuskim, podlaskim oraz opolskim.

W większości województw podmioty z sekcji działalność związana z zakwaterowaniem i gastronomią oceniają w styczniu koniunkturę negatywnie. Najbardziej pesymistycznie, gorzej niż w grudniu, oceniają koniunkturę podmioty z województwa kujawsko-pomorskiego. Najbardziej korzystne oceny koniunktury zgłaszają jednostki, których siedziba znajduje się w województwie pomorskim.

W większości województw podmioty z sekcji informacja i komunikacja oceniają w styczniu koniunkturę pozytywnie. Najbardziej optymistyczne oceny koniunktury, lepsze od zgłaszanych przed miesiącem, odnotowują podmioty mające siedzibę w województwie zachodniopomorskim oraz łódzkim. Jako jedyne, nieznacznie negatywne opinie w zakresie koniunktury zgłaszają firmy z województwa lubelskiego.

7. Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)


Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)1 kształtuje się w styczniu na poziomie wyższym od notowanego przed miesiącem i przed rokiem.

W porównaniu z grudniem ub. r. składowe dotyczące przemysłu i usług rosną w niewielkim stopniu, składowa z zakresu budownictwa utrzymuje się na zbliżonym poziomie, a handlu – nieznacznie maleje. W skali roku wzrasta wartość składowej w handlu, usługach i budownictwie, natomiast nieznacznie maleje – dla przemysłu.

Wskaźnik ocen diagnostycznych jest wyższy od zgłaszanego zarówno przed miesiącem jak i przed rokiem. Wartość składowej prognostycznej w niewielkim stopniu maleje w porównaniu z grudniem 2015 r., natomiast rośnie w skali roku.

Informacje o badaniu
Metodologia badań koniunktury gospodarczej prowadzonych z wykorzystaniem testu koniunktury polega na zbieraniu opinii przedsiębiorców na temat bieżącej i przyszłej sytuacji kierowanych przez nich jednostek w zakresie takich elementów prowadzonej działalności gospodarczej jak portfel zamówień, produkcja, sytuacja finansowa, zatrudnienie, ceny, działalność inwestycyjna, napotykane bariery. Udzielając odpowiedzi na ankietę koniunktury, respondenci powinni opierać się na swych ogólnych odczuciach dotyczących bieżącej i przyszłej sytuacji przedsiębiorstwa, bez odwoływania się do zapisów księgowych. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej jest wskaźnikiem złożonym. Obliczany jest jako średnia arytmetyczna sald odpowiedzi na pytania z ankiety miesięcznej dotyczące bieżącej i przewidywanej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa. Gdy wskaźnik jest większy od zera odnotowywany jest "dobry" klimat koniunktury. W przeciwnym wypadku klimat jest oceniany jako "zły". Ze względu na zaokrąglenia danych, w niektórych przypadkach obliczone wskaźniki złożone mogą nieznacznie różnić się od składających się na nie wariantów odpowiedzi. W przetwórstwie przemysłowym badaniem objęte są podmioty o liczbie pracujących 10 i więcej osób. W pozostałych badaniach (budownictwo, handel hurtowy i detaliczny, usługi) uczestniczą również podmioty o liczbie pracujących do 9 osób (w budownictwie – od 2006 r.). Badaniem usług objęte są następujące sekcje: H – Transport i gospodarka magazynowa, I – Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, J – Informacja i komunikacja, K – Działalność finansowa i ubezpieczeniowa, L – Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości, M – Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, N – Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca, P – Edukacja, Q – Opieka zdrowotna i pomoc społeczna, R – Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją, S – Pozostała działalność usługowa.

poprzednia  

1 ... 5 6

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: