eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › ZPP: oszuści podatkowi są bezkarni

ZPP: oszuści podatkowi są bezkarni

2015-04-13 19:17

ZPP: oszuści podatkowi są bezkarni

ZPP: fiskus jest bierny a oszuści bezkarni © Comugnero Silvana - Fotolia.com

Przestępcy wyłudzający nienależny zwrot podatku za pomocą karuzeli VAT są praktycznie w Polsce bezkarni - twierdzi Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w swoim raporcie. W opinii ZPP straty budżetu państwa na tego rodzaju oszustwach mogą sięgać nawet 2 procent polskiego PKB. Przedstawiciele tej organizacją zarzucają władzom państwowym bagatelizowanie tej kwestii.

Przeczytaj także: ZPP: karuzele podatkowe powodują wielomiliardowe straty. Bezradny fiskus

W opinii ZPP, oszustwa karuzelowe VAT co roku skutkują wielomiliardowymi stratami budżetu państwa, a problem ten i jego skala jest bagatelizowana przez właściwe organy państwa.

Karuzele podatkowe VAT stanowią jedną z metod wyłudzania zwrotu podatku VAT, poprzez dokonanie szeregu faktycznych i pozornych transakcji, w których uczestniczy (w sposób świadomy albo nie) wiele podmiotów często powiązanych ze sobą często osobowo. Poszczególnym uczestnikom tego przestępstwa podatkowego przypisane są precyzyjnie role, które mają odegrać – najważniejszy z nich nie wpłaca podatku VAT do Urzędu Skarbowego, a następnie znika.

ZPP jest zaniepokojone bierną postawą organów fiskusa, przy jednoczesnej działalności organów podatkowych skierowanej przeciwko uczciwym przedsiębiorcom, co władze skarbowe wyjaśniają koniecznością zwalczania oszustw podatkowych.

– Według szacunków Ministerstwa Finansów miesiąc działania takiej przestępczej spółki-słupa to strata 1,6 mln złotych. Słupy działają na ogół 3-4 miesiące i znikają zanim aparat skarbowy się w ogóle zorientuje, że taka spółka istniała – mówi Mariusz Pawlak, Główny Ekonomista ZPP.

Według ZPP, dowodem na nieudolność fiskusa, jest ujawniona tajna notatka po spotkaniu Ministra Finansów, według której 80 procent kontroli w roku bieżącym ma skończyć się domiarem. Jak zauważa ZPP, skalę oszustw trudno jest oszacować, bowiem nie istnieją żadne oficjalne dane lub statystyki. Raporty i opracowania na ten temat wskazują skalę oszustw w bardzo dużych widełkach - od 5 do 65 miliardów złotych rocznie.

– Zamiast skoncentrować się na tych wielomiliardowych stratach, Ministerstwo Finansów zajmuje się głupotami oraz prześladowaniem uczciwych przedsiębiorców, bo oni są – nie znikają, nie przepadają, nie ukrywają się. Dodatkowo z ich strony urzędnikom skarbowym nic nie grozi – powiedział prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak.

ZPP opisuje w swoim raporcie konkretny przypadek, w którym oszuści wyłudzili z budżetu państwa niemal 30 milionów złotych, a do wygenerowania takiej kwoty wystarczyło zaledwie 177 faktur.

– Żeby nie poprzestać na ogólnym omawianiu zjawiska, pokazujemy w naszym opracowaniu, jak ta bezkarność wygląda w praktyce. Na podstawie konkretnych przykładów – powiedział Jakub Bińkowski, analityk ZPP. – Pokazujemy, jak karuzela sobie hula w najlepsze, mimo, że organa skarbowe zostały o niej poinformowane. A kontrola poszła nie do karuzeli, a do osoby, która o niej poinformowała.

W latach 2011 – 2012 ujawniono 310 tysięcy takich pozornych faktur, a – jak konkludują autorzy raportu – można podejrzewać, że spora część pozostała nieodkryta.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: