eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy: portfel należności X 2014

Polskie firmy: portfel należności X 2014

2014-11-07 12:46

Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności VII 2014


W październiku 2014 r. odsetek przeterminowanych należności w portfelach polskich przedsiębiorstw spadł do historycznie niskiego poziomu wyrównując rekord z października 2013. Obecnie, w grupie firm, które mają problemy z odzyskiwaniem należności jedynie 22,7% faktur nie zostało spłaconych w terminie. W grupie wszystkich firm, a zatem uwzględniając również te, które nie mają problemu z odzyskiwaniem należności, a zatem mają 0% udział przeterminowanych faktur, odsetek niezapłaconych faktur wynosi jedynie 17,1%.Warto podkreślić, że obecnie obserwowany odsetek przeterminowanych faktur (22,7%) jest aż o prawie 3 pp. niższy niż średnia z dotychczasowych badań. Względem poprzedniego badania zdecydowanie zmniejszył się udział firm mających w portfelu poniżej 10% przeterminowanych faktur. Stanowią one 30,2% ogółu firm mających problem z opóźnieniami. Jednocześnie do poziomu 15,3% spadł udział firm, w których opóźnione należności stanowią ponad połowę ogółu. Kontynuowanie tej tendencji może mieć bardzo dobre skutki dla gospodarki, gdyż w obliczu mniejszej skali opóźnień, wierzyciele w mniejszym stopniu będą narażeni na bankructwo a problemy z opóźnieniami w mniejszym stopniu przenosić się będą z jednych firm na inne.

fot. mat. prasowe

Należności przeterminowane

Odsetek przeterminowanych należności w portfelach polskich przedsiębiorstw okazał się historycznie niski.


W badaniu przeprowadzonym w październiku 2014 r. przeciętny okres przeterminowania należności skrócił się do najniższego poziomu w historii osiągając 3 miesiące i 15 dni. Oznacza to, że nawet jeśli część klientów/kontrahentów nie reguluje swoich należności w terminie, to w późniejszym terminie szybciej regulują zaległości. Dla wierzycieli oznacza to większe bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, a także mniejsze koszty związane z koniecznością zewnętrznego finansowania opóźnień (kredyt operacyjny).

W badaniu Portfel należności polskich przedsiębiorstw przeprowadzonym w październiku 2014 r. spadło znaczenie wszystkich głównych skutków związanych z występowaniem opóźnień. W reakcji na opóźnienia wciąż najczęściej wskazywane są utrudnienia w regulowaniu własnych zobowiązań mogące skutkować powstawaniem zatorów płatniczych. Wskazuje na nie obecnie 31,8% firm w polskiej gospodarce. Jest to jednak najniższy odsetek od stycznia 2014 r. i drugi w sześcioletniej historii badania. Oznacza to, że firmy nie tylko rzadziej spotykają się z problemem opóźnień, ale również wskazuje, iż stały się bardziej odporne na jego występowanie. Na konieczność ograniczania inwestycji wskazuje obecnie 25,9% ogółu przedsiębiorstw w Polsce, co oznacza spadek o prawie 5 pp. względem poprzedniego kwartału oraz prawie 8 pp. względem sytuacji sprzed pół roku. Mniejszy wpływ opóźnień na inwestycje oznacza także większą dynamikę inwestycji, co już widoczne jest w danych makroekonomicznych (wzrost inwestycji w II kwartale 2014 r. o prawie 18%). Jednocześnie coraz rzadziej firmy wskazują, iż opóźnienia wymuszają na nich podejmowanie decyzji o redukcji zatrudnienia. Obecnie tylko 7,5% tak twierdzi, podczas gdy na początku 2013 r. ich udział był prawie dwukrotnie większy.

Poprawa koniunktury w obszarze należności przestała przekładać się na niższe koszty ponoszone są przez polskie firmy w związku z nieterminową obsługą zobowiązań przez klientów/kontrahentów. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że firmy zabezpieczają się przed spodziewanym wzrostem problemów na przełomie roku. Obecnie wydatki na cele związane ze skutkami i przeciwdziałaniem opóźnieniom stanowią przeciętnie 7,3% ogółu
kosztów przedsiębiorstw.

dr Piotr Białowolski


poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: