eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam III 2014

Spam III 2014

2014-05-02 09:59

Przeczytaj także: Spam II 2014


Dane statystyczne

fot. mat. prasowe

Odsetek spamu w ruchu e-mail

W marcu odsetek spamu w ruchu e-mail wynosił średnio 63,5%. Najwyższy poziom niechcianych wiadomości (67,3%) odnotowano w pierwszym tygodniu marca, jednak pod koniec miesiąca miał miejsce stopniowy spadek aktywności spamerów.


W marcu odsetek spamu w ruchu e-mail wynosił średnio 63,5%. Najwyższy poziom niechcianych wiadomości (67,3%) odnotowano w pierwszym tygodniu marca, jednak pod koniec miesiąca miał miejsce stopniowy spadek aktywności spamerów.

Rozkład geograficzny źródeł spamu

W badanym miesiącu lista źródeł spamu rozprzestrzenianego na całym świecie wyglądała następująco:

fot. mat. prasowe

Rozkład geograficzny źródeł spamu

W marcu Chiny pozostawały czołowym źródłem spamu (rozprzestrzeniając 24,6% wszystkich niechcianych wiadomości), co stanowi wzrost o 1,7 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca.


W marcu Chiny pozostawały czołowym źródłem spamu (rozprzestrzeniając 24,6% wszystkich niechcianych wiadomości), co stanowi wzrost o 1,7 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca. Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone, których udział (17%) zmniejszył się w marcu o 2 punkty procentowe. Na trzeciej pozycji uplasowała się Korea Południowa, z której pochodziło 13,6% globalnego spamu – o 0,8 punktu procentowego więcej niż w lutym. W badanym miesiącu państwa te odpowiadały za ponad połowę wszystkich niechcianych wiadomości wysłanych na całym świecie.

Czwarte miejsce zajęła Rosja (6,5%), z której rozprzestrzeniono o 0,5 punktu procentowego mniej spamu niż w poprzednim miesiącu.

Niżej uplasowały się Taiwan (6%), Indie (3,75), Wietnam (3,5%) oraz Ukraina (2%) – wszystkie utrzymały swoje pozycje z lutego, a ich udział zmniejszył się nieznacznie.

Japonia (1,9%) awansowała z dziesiątego miejsca na dziewiąte, mimo że jej wkład zwiększył się o zaledwie 0,15 punktu procentowego. Pierwszą dziesiątkę marca zamknęła Rumunia (1,8%).

Warto wspomnieć również o niewielkim wzroście aktywności spamerów w Wielkiej Brytanii (1 punkt procentowy), dzięki któremu państwo to znalazło się na dwunastym miejscu, o osiem pozycji wyżej niż w lutym.

fot. mat. prasowe

Źródła spamu w Europie według państwa

W marcu czołowym źródłem spamu wysyłanego do użytkowników europejskich pozostała Korea Południowa (50,8%): jej udział zwiększył się o 1,2 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca.


W marcu czołowym źródłem spamu wysyłanego do użytkowników europejskich pozostała Korea Południowa (50,8%): jej udział zwiększył się o 1,2 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca. Na dalszym miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone, których udział zmniejszył się o 1,4 punktu procentowego. Taiwan (6%) znalazł się na trzecim miejscu, chociaż odsetek spamu pochodzącego z tego państwa zwiększył się o 0,5 punktu procentowego.

Na czwartym miejscu utrzymała się Rosja (4,2%), która odnotowała spadek o 0,8 punktu procentowego w stosunku do lutego.

W marcu zmniejszyła się ilość spamu pochodzącego z Chin (2,9%), Ukrainy (1,8%) oraz Niemiec (0,7%) odpowiednio o 1, 0,5 i 0,7 punktu procentowego. Jednocześnie zwiększył się udział Wietnamu (2,7%), Indii (2,6%) oraz Wielkiej Brytanii (1,8%).

W badanym miesiącu zwiększył się udział Francji i Tajlandii o 0,5 punktu procentowego, dzięki czemu te dwa państwa weszły do rankingu najaktywniejszych dystrybutorów spamu wysyłanego do użytkowników europejskich.

fot. mat. prasowe

Źródła spamu według regionu

Czołowym regionem pod względem dystrybucji spamu pozostaje Azja (58%) – jej udział zwiększył się o 4 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego miesiąca.


Czołowym regionem pod względem dystrybucji spamu pozostaje Azja (58%) – jej udział zwiększył się o 4 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego miesiąca. Na drugim miejscu znalazły się Ameryka Północna (17%) oraz Europa Wschodnia (5%), których udział zmniejszył się odpowiednio o 2,6 i 1,4 punktu procentowego. Odsetek niechcianych wiadomości pochodzących z innych regionów nie odnotował niemal żadnych zmian.

Szkodliwe załączniki w ruchu e-mail

W marcu ranking 10 szkodliwych programów najczęściej rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty e-mail wyglądał następująco:

fot. mat. prasowe

10 szkodliwych programów najczęściej rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty e-mail

Numerem jeden nadal jest Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen.


Numerem jeden nadal jest Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen. Jak już pisaliśmy wcześniej, jest to szkodnik z rodziny Fraud.gen, który stanowi fałszywą stronę HTML wymagającą podania danych, wysyłaną użytkownikom za pośrednictwem poczty e-mail jako ważna wiadomość pochodząca z dużych banków komercyjnych, sklepów internetowych, firm z branży oprogramowania itp.

Drugie i dziesiąte miejsca w marcowym rankingu zajęły przedstawiciele rodziny Aspxor. Aspxor to robak sieciowy rozsyłający spam. Szkodnik ten potrafi automatycznie infekować strony internetowe, pobierać i wykonywać inne oprogramowanie oraz zbierać cenne dane przechowywane na komputerze, takie jak zapisane hasła i dane uwierzytelniające do kont e-mail i FTP.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: