eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Będzie tańszy gaz

Będzie tańszy gaz

2012-11-06 23:37

Będzie tańszy gaz

Gaz stanieje od przyszłego roku © by-studio - Fotolia.com

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo porozumiało się z Gazpromem w sprawie zasad obliczania cen gazu dostarczanego przez rosyjskiego giganta surowcowego. Za błękitne paliwo Polska będzie płacić o około 10 procent mniej niż dotychczas. Polacy obniżkę cen mają odczuć na rachunkach za gaz od początku 2013 roku.

Przeczytaj także: To już pewne. Gaz stanieje

PGNiG oraz Gazprom wynegocjowały aneks do kontraktu jamalskiego, zmieniający warunki cenowe na dostawy gazu do Polski. Nowa reguła według której będą obliczane ceny, będzie uwzględniać bieżące ceny rynkowe gazu. Dotychczas ceny były powiązane wyłącznie z cenami ropy naftowej na świecie. Dzięki temu ceny kontraktowe za rosyjski gaz spadną do poziomu cen europejskich, płaconych na przykład przez Niemcy. W efekcie gaz ziemny dostarczany przez rosyjski koncern będzie teraz tańszy o ponad 10 proc.

Warunkiem wejścia w życie porozumienia jest wycofanie przez Polskę sporu wszczętego przez Polskę przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński poinformował, że wniosek o wycofanie sprawy został już przesłany do Trybunału Arbitrażowego.

fot. by-studio - Fotolia.com

Gaz stanieje od przyszłego roku

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo porozumiało się z rosyjskim Gazpromem i gaz będzie kosztować 10 procent mniej


Niższe ceny gazu to wiadomość dobra nie tylko dla Polaków i rodzimych firm. Dzięki obniżce PGNiG odzyska rentowność i będzie mogło zwiększyć inwestycje w poszukiwanie i wydobycie gazu w Polsce. Kontrakt jamalski w wersji sprzed renegocjacji spowodował podwyżkę cen gazu o 11 procent i do końca 2011 roku kosztował PGNiG aż 4 mld zł. Spółka bowiem musiała kupować gaz po cenach wyższych niż inne kraje europejskie, a podwyżek zaś nie mogła przenieść na klientów, bowiem ruchy cenowe blokował regulator rynku, chroniąc odbiorców przed wysokimi rachunkami za gaz.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: