eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Inwestycje w SSE korzystniejsze

Inwestycje w SSE korzystniejsze

2008-08-01 12:23

Inwestycje w SSE korzystniejsze

Maksymalny limit pomocy publicznej w SSE (lata 2007 – 2013) © fot. mat. prasowe

Nowelizacja ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych otwiera firmom dodatkowe możliwości ekspansji na teren strefy i tym samym korzystania z dostępnych tam ulg podatkowych - oceniają eksperci firmy doradczej Deloitte. Dotyczy to zarówno firm, które dotąd nie działały w strefie, jak również dotychczasowych "strefowiczów". Nowe regulacje mogą stać się także impulsem do szybszego rozwoju Polski Wschodniej, z uwagi na obniżone kryteria związane z rozszerzeniem SSE.

Przeczytaj także: Inwestycje w SSE: konieczna zmiana przepisów

„Zmiany w przepisach o SSE idą w dobrym kierunku, choć istotna będzie praktyka i sprawność działania administracji – dla firm nie ma nic gorszego, niż przedłużająca się procedura. Uważamy, że przedsiębiorcy powinni skorzystać na tej nowelizacji, co z pewnością nie pozostanie bez znaczenia dla rozwoju niektórych obszarów kraju, takich jak Polska Wschodnia. Cieszy fakt, że zasady rozszerzania stref znajdą się w rozporządzeniach ” – ocenia Tomasz Konik z Deloitte.

Eksperci Deloitte zwracają uwagę, iż celem nowelizacji ustawy, która wejdzie w życie już 4 sierpnia 2008r., jest między innymi zwiększenie rozmiaru dostępnych terenów w ramach SSE w Polsce do 20 tys. hektarów. Dzięki temu inwestorzy uzyskają większą swobodę w doborze lokalizacji swoich projektów inwestycyjnych. Bardzo ważne jest także to, że nadal możliwe będzie objęcie terenem SSE również gruntów prywatnych, w tym również takich gdzie inwestor już prowadzi działalność gospodarczą (np. ma już zakład produkcyjny, a nowy projekt dotyczyć będzie jego rozbudowy). Zdaniem ekspertów nowelizacja może być kluczowa w sytuacji, gdy inwestor ma szczególne wymogi w zakresie lokalizacji projektu, których żadna z dostępnych działek w SSE nie jest w stanie spełnić.

fot. mat. prasowe

Maksymalny limit pomocy publicznej w SSE (lata 2007 – 2013)

Maksymalny limit pomocy publicznej w SSE (lata 2007 – 2013)

Zwolnienie z CIT na terenach prywatnych włączonych do SSE można będzie otrzymać co do zasady na podstawie nowych projektów inwestycyjnych związanych z kwalifikowanymi wydatkami lub kosztem nowo powstałych miejsc pracy. Nowe przepisy definiują projekty kwalifikowane do objęcia terenem strefy jako:
  • duże projekty inwestycyjne (w myśl dotychczasowych kryteriów - zależnie od poziomu bezrobocia w danym województwie, całkowitej wartości wydatków inwestycyjnych pomiędzy 5 a 45 milionów EURO lub całkowitej ilości nowo utworzonych miejsc pracy od 50 do 250 – (wartości te w Polsce wschodniej są niższe o 30%),
  • projekty innowacyjne,
  • inwestycje w zakresie badań i rozwoju, IT, księgowości oraz rachunkowości kontrolnej, z wyjątkiem centrów telefonicznych i deklaracji podatkowych,
  • inwestycje dotyczące terenów powyżej 2 hektarów w przypadku, gdy wymaga tego realizacja rozpoczętych inwestycji.
Jak zauważa Deloitte, z powyższego wynika, że powiększenie SSE zależy przede wszystkim od rodzaju projektu inwestycyjnego i jest niezależne od fizycznej lokalizacji terenów, które mają zostać włączone do SSE.

„Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia rozszerzenie obszaru SSE na grunty prywatne, różnicując kryteria w zależności od stopy bezrobocia w powiecie właściwym ze względu na położenie strefy, a także biorąc pod uwagę PKWiU projektu” – precyzuje Marek Sienkiewicz z Deloitte.

Zdaniem ekspertów firmy Deloitte z punktu widzenia przedsiębiorcy warto będzie objąć strefą cały zakład produkcyjny. W strefie przedsiębiorca ma obowiązek wyodrębnienia przychodów i kosztów działalności prowadzonej na terenie SSE. Jeżeli część przedsiębiorstwa znajduje się poza strefą firma musi oddzielnie śledzić przychody i koszty oraz płacić 19% podatku od ewentualnych zysków. Lokując całą działalność do specjalnej strefy można uniknąć stosowania przepisów o cenach transferowych w przepływach między jednostką strefową i poza-strefową (w ramach jednego podmiotu prawnego).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: