eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Kina: warunkowa zgoda UOKiK na przejęcie

Kina: warunkowa zgoda UOKiK na przejęcie

2008-06-22 00:58

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodziła się na przejęcie przez Multikino kin należących do Silver Screen. Transakcja może się odbyć jednak pod określonymi warunkami.

Przeczytaj także: UOKiK podsumowuje przejęcia

Postępowanie zostało wszczęte w lutym 2008 roku. Spółka Multikino należąca do grupy kapitałowej ITI Holdings – właściciel 14 multipleksów w jedenastu miastach w kraju, zgłosiła zamiar przejęcia sieci Silver Screen, do której należy pięć kin w Warszawie, Gdyni i Łodzi.

W związku z tym, że łączny obrót uczestników transakcji przekroczył równowartość 50 mln euro, wymagała ona zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Analiza Urzędu wykazała, że połączenie dwóch przedsiębiorców może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Gdyni i okolic. Na tym obszarze działa multipleks Silver Screen, planowane jest także otwarcie kolejnych obiektów m.in. w Centrum Handlowym Wzgórze Gdynia.

Zgodnie z prawem Prezes UOKiK prowadząc postępowanie w sprawie koncentracji przedsiębiorców może wydać zgodę lub zakaz połączenia. W sprawach budzących wątpliwości co do wpływu na konkurencję prawo przewiduje możliwość wydania zgody warunkowej, która zezwala na dokonanie transakcji, jednocześnie nakładając na uczestników określone obowiązki.

W tym przypadku Prezes Urzędu skorzystała z tej możliwości i wydała zgodę warunkową. Multikino może przejąć kina należące do Silver Screen pod warunkiem, że nie podejmie żadnych działań w celu nabycia jakichkolwiek praw do kolejnego multipleksu. Warunek odnosi się do inwestycji, która mogłyby powstać w Centrum Handlowym Wzgórze Gdynia. Zdaniem Urzędu po dokonaniu przejęcia przez Multikino multipleksu należącego do Silver Screen w Gdyni nabycie kolejnego obiektu mogłyby zaburzyć konkurencję na tym rynku.

Ponadto do momentu powstania konkurencji na tym rynku UOKiK zobowiązał przejmującego do przedstawiania informacji o ilości posiadanych kin na tym terenie do 10 stycznia każdego roku. Nałożenie tego obowiązku ułatwi Urzędowi sprawdzenie realizacji określanego w decyzji warunku. To pierwsza w 2008 roku zgoda warunkowa wydana przez UOKiK.

Celem każdego prowadzonego przez Prezesa Urzędu postępowania dotyczącego kontroli koncentracji przedsiębiorców jest wyeliminowanie ryzyka związanego z możliwością istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku planowanej fuzji lub przejęcia. Może ono polegać przede wszystkim na powstaniu, w wyniku transakcji, podmiotu, który będzie dysponował zbyt dużą siłą rynkową.

Warunkowa zgoda udzielana jest w przypadku, gdy nie nastąpi istotne ograniczenie konkurencji w wyniku transakcji i jednocześnie przedsiębiorcy spełnią określone w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów dodatkowe warunki. Prezes Urzędu może nakazać spółce np.: zbycie majątku lub jego części, wyzbycie się kontroli nad określonym przedsiębiorcą np. przez sprzedaż akcji lub udziałów. UOKiK wyznacza przedsiębiorcy termin na spełnienie tych warunków oraz nakłada obowiązek składania informacji o stanie ich realizacji.

W 2007 roku Prezes Urzędu wydał dwie zgody warunkowe. Pierwsza dotyczyła przejęcia w branży budowlanej przez CRH Deutschland kontroli nad E. Schwenk, w drugim przypadku francuska grupa Carrefour przejęła polską spółkę Ahold.

Prezes Urzędu może nałożyć karę pieniężną do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu, jeżeli przedsiębiorca, choćby nieumyślnie, dokona koncentracji bez uzyskania jego uprzedniej zgody. Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: