eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja II 2019

Inflacja II 2019

2019-03-15 12:50

Inflacja II 2019

Inflacja © stadtratte - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Są już najświeższe dane na temat inflacji. Z informacji opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w lutym tego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych okazały się o 0,4% wyższe aniżeli przed miesiącem. Jeśli jednak porównać je z cenami sprzed roku, to okaże się, że inflacja sięga 1,2%.
Jak podaje GUS, w lutym 2019 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 0,4% wyższe niż w styczniu. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrost sięgnął 1,2%, przy czym większe podwyżki (2,3%) dotyczyły usług. Towary podrożały o 0,9%.

Coroczna zmiana systemu wag


Główny Urząd Statystyczny, podobnie jak w latach ubiegłych, w lutym br. dokonał aktualizacji systemu wag stosowanego w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. System wag oparty jest na strukturze wydatków gospodarstw domowych na zakup towarów i usług konsumpcyjnych z roku poprzedzającego rok badany, uzyskanej z badania budżetów gospodarstw domowych. W świetle tych badań w wydatkach konsumpcyjnych gospodarstw domowych w 2018 r. nastąpiły różnice w poszczególnych grupach mających znaczenie w strukturze konsumpcji.

fot. mat. prasowe

Wpływ zmian cen wybranych grup towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2019 r.

W lutym 2019 r. największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny warzyw oraz usług transportowych, które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,15 p. proc. i 0,05 p. proc.


Wzrósł m. in. udział wydatków w zakresie transportu, żywności i napojów bezalkoholowych, restauracji i hoteli oraz wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego. Obniżył się natomiast m. in. udział wydatków w zakresie użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii, łączności, zdrowia, rekreacji i kultury oraz odzieży i obuwia. W związku z tym odnotowano inny wpływ zmian cen w poszczególnych grupach na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, niż obserwowany przy obliczeniach wstępnych danych za styczeń br. W styczniu br. w stosunku do stycznia ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,7%, wobec wstępnie szacowanego wzrostu o 0,9%. Według ostatecznych danych wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za styczeń br. w stosunku do po-przedniego miesiąca uległ zmianie (spadek o 0,2% wobec wstępnie szacowanego wzrostu o 0,1%).

fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do okresu poprzedniego)

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2019 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4%


Wpływy zmian cen na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem


W lutym br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny żywności (o 0,9%) oraz w zakresie mieszkania (o 0,4%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,21 p. proc. i 0,09 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,7%) obniżyły ten wskaźnik o 0,08 p. proc. W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 2,2%) oraz w zakresie transportu (o 2,5%) oraz mieszkania (o 0,6%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,50 p. proc., 0,25 p. proc. i 0,16 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,2%) oraz w zakresie łączności (o 2,4%) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 p. proc. i 0,10 p. proc.

fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego)

W lutym 2019 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znalazł się poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 p. proc.)

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: