eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek dóbr luksusowych w Polsce 2017

Rynek dóbr luksusowych w Polsce 2017

2017-12-11 11:37

Rynek dóbr luksusowych w Polsce 2017

Luksusowe auto © Photocreo Bednarek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Przed nami najświeższa odsłona raportu pt. „Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2017”. Czego tym razem dowodzi opracowanie cyklicznie przygotowywane przez ekspertów KPMG? Okazuje się, że rzesza najlepiej zarabiających Polaków liczy sobie już 1,1 mln osób, co w zupełnie naturalny sposób pociąga za sobą wzrosty na rynku dóbr luksusowych - jego wartość szacowana jest obecnie na przeszło 21 mld zł. Ankietowani przyznają, że o ich przynależności do grupy najbogatszych w największej mierze przesądziły ciężka praca, cechy charakteru oraz wykształcenie.
Przed nami najświeższa, ósma już edycja corocznego badania KPMG, w całości poświęconego polskiemu rynkowi dóbr luksusowych. Opracowanie wskazuje, że łączne dochody brutto najlepiej zarabiających Polaków, a więc osób, których miesięczny dochód przekracza 7,1 tys. zł brutto, wyniosą w tym roku 249 mld zł. Z kolei rzesza osób należących do grona najzamożniejszych ma liczyć sobie 1,1 mln osób. W ubiegłym roku miesięczne zarobki powyżej 20 tys. zł brutto uzyskiwało 164 tys. osób, w tym przeszło 40 tys. bardzo bogatych Polaków zarabiało powyżej 50 tys. zł brutto. Niemal 60 mld zł, które w 2016 roku zarobili bardzo bogaci Polacy, to ponad 1/4 łącznego dochodu brutto dobrze zarabiających mieszkańców naszego kraju.
Tak jak przewidywaliśmy, w minionym roku liczba dobrze zarabiających osób mieszkających w Polsce zdołała przewyższyć 1 mln. Prognozujemy, że w bieżącym roku osób, które zarabiają powyżej 85 tys. zł brutto rocznie, będzie już nieco ponad 1,1 mln. Rośnie również liczba polskich HNWI, czyli osób których majątek netto wart jest więcej niż 1 mln dolarów. W 2017 jest ich już 57 tys., z czego 203 osoby są w posiadaniu majątku większego niż 100 milionów dolarów – mówi Andrzej Marczak, partner w KPMG w Polsce.

Majątek Polaków rośnie najszybciej w Europie


Kluczową rolę w grupie nabywców produktów luksusowych stanowią osoby należące do kategorii HNWI (ang. high net worth individuals). Są to osoby posiadające majątek netto przekraczający 1 mln dolarów. W 2017 roku liczba Polaków zaliczających się do kategorii HNWI wzrosła o niemal 16 tys. osób. Polska jest liderem pod względem procentowego wzrostu wartości majątku. Na wzrost aktywów netto Polaków miały wpływ przede wszystkim rosnące kursy akcji spółek na giełdzie.

Rekordowy wzrost wartości majątku netto Polaków, nie zmienił jednak miejsca Polski w rankingu europejskich krajów z największą liczbą HNWI. Liczba polskich milionerów jest nadal porównywalna z krajami, które mają dużo niższą populację, np. Finlandia, Portugalia oraz Czechy.

fot. mat. prasowe

Liczba HNWI w wybranych krajach europejskich

HNWI (ang. high net worth individuals) to osoby posiadające majątek netto przekraczający 1 mln dolarów.


Najbogatsi mieszkają na Mazowszu


Liczba bogatych Polaków, których miesięczne dochody w 2016 roku wynosiły powyżej 20 tys. zł brutto wyniosła 164 tys. osób. Podobnie, jak w ubiegłych latach największy odsetek bogatych Polaków zamieszkiwał województwo mazowieckie. Rozliczając podatki za 2016 rok, zadeklarowali oni dochody w wysokości blisko 29 mld zł brutto. Prawie połowę tej kwoty zarobili bardzo bogaci Polacy, których dochody były wyższe niż 50 tys. zł miesięcznie. Na Mazowszu mieszkało blisko 11 tys. takich osób. Drugie miejsce ex aequo pod względem liczby bardzo bogatych Polaków zajmują województwa wielkopolskie oraz małopolskie.

fot. mat. prasowe

Liczba osób bardzo bogatych i ich łączny dochód brutto w podziale na województwa

Podobnie, jak w ubiegłych latach największy odsetek bogatych Polaków zamieszkiwał województwo mazowieckie.


Kolejny rok z rzędu rośnie wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce


Według szacunków KPMG wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce po raz kolejny wzrośnie i wyniesie 21 mld zł w 2017 roku. Prognozy KPMG wskazują, że do 2021 roku rynek dóbr luksusowych w Polsce może osiągnąć wartość ponad 31 mld zł. Będzie to stanowiło blisko 48% wzrost w porównaniu do 2017 roku.
Z analizy przeprowadzonej przez KPMG wynika, że jedynie rynek osobistych dóbr luksusowych, obejmujący: ubrania, akcesoria, biżuterię i zegarki, zachowuje znaczną odporność na zawirowania w gospodarce. W okresie hossy historycznie rósł on szybciej, natomiast w czasie bessy utrzymywał swoją wartość. Należy się zastanowić, jak wieszczony przez analityków kolejny kryzys wpłynie na wyceny spółek z sektora dóbr luksusowych. Niektóre wskaźniki dla tych spółek są wyższe niż przed kryzysem z roku 2008. Czy to oznacza, ze rynek dóbr luksusowych jest także przegrzany i można spodziewać się głębszej korekty? Czas pokaże – mówi Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG w Polsce.

Największym segmentem rynku dóbr luksusowych w Polsce od lat pozostaje segment samochodów marek premium oraz luksusowych, którego wartość jest szacowana na 12,3 mld zł. Prognozowana liczba rejestracji w 2017 roku nowych aut marek premium wyniesie 61 tys. sztuk, a marek luksusowych 176 sztuk. Na drugim miejscu znalazł się segment luksusowej odzieży oraz akcesoriów, którego wartość w tym roku wyniesie blisko 2,5 mld zł, a na trzecim usługi hotelarskie i SPA (1,7 mld zł).

Jednym z najszybciej rosnących i rozwijających się segmentów jest rynek luksusowej biżuterii i zegarków. Segment luksusowej biżuterii zdominowany jest przez biżuterię damską, która stanowi 78% tej kategorii i w 2017 roku jej wartość wyniesie 272 mln zł. Mężczyźni gustują z kolei w zegarkach – 80% oferowanych na polskim rynku luksusowych zegarków jest przeznaczonych dla mężczyzn.
Już blisko 60% wartości całego rynku dóbr luksusowych w Polsce stanowią samochody premium i luksusowe. Segment ten rośnie dynamicznie i szacujemy, że w 2021 roku osiągnie wartość 19,8 mld zł, a zatem o 61% więcej niż w 2017 roku. Równie dobrze pod względem tempa wzrostu prezentuje się segment biżuterii i zegarków. W tym roku szacowana wartość wyniesie 653 mln zł, a w perspektywie 4 lat ma szansę wzrosnąć aż o 50% do poziomu 976 mln zł – mówi Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG w Polsce.

Gdzie się zaczyna luksus wg bogatych Polaków – sukienka za 3 300 zł, zegarek męski 13 000 zł a kolacja dla dwojga za 1 100 zł


Zdaniem ankietowanych przez KPMG bogatych Polaków, samochód można uznać za luksusowy jeśli kosztuje powyżej 285 tys. zł. Według bogatych Polaków, 1 mkw luksusowego mieszkania powinien kosztować ponad 17 tys. zł. Tygodniowe wczasy w „luksusie” dla jednej osoby to wydatek minimum 9700 zł, damska sukienka – 3300 zł, garnitur męski – 4600 zł, damskie buty – 1800 zł, kolacja dla dwóch osób w restauracji – 1100 zł, a butelka luksusowego wina – 430 zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny, od jakich dany towar uznawany za luksusowy

W opinii Polaków samochód można uznać za luksusowy jeśli kosztuje powyżej 285 tys. zł.


Bogaty Polak pracuje średnio 10 godzin dziennie, wolny czas spędza z rodziną, ale nie przed telewizorem


Firma doradcza KPMG przeprowadziła unikalne badanie na próbie blisko 100 Polaków, których miesięczne dochody brutto wynoszą minimum 20 tys. zł.

Większość ankietowanych uważa, że do ich zawodowych i finansowych sukcesów przyczyniła się przede wszystkim ciężka praca i odpowiednie cechy charakteru – inteligencja oraz samodyscyplina. Dla 81% ankietowanych wysokie zarobki są powiązane z koniecznością podejmowania ryzyka. Z kolei 60% bogatych Polaków uznaje, że pieniędzmi należy się dzielić z innymi, pod warunkiem, że sami będą mogli decydować o beneficjentach pomocy. Największa liczba bogatych Polaków pracuje średnio 10 godzin dziennie. Zaledwie co 10 ankietowany przez KPMG bogaty Polak przyznał, że pracuje więcej niż 12 godzin dziennie.
Bogaci Polacy wierzą w merytokrację i wysoką mobilność społeczną, a zatem uważają, że bardziej liczą się kompetencje, chęci i cechy charakteru niż kontakty czy pochodzenie. Według ankietowanych indywidualne zasługi i szczęście są ważniejsze na drodze do sukcesu od uwarunkowań zewnętrznych, jak sytuacja społeczno-ekonomiczna kraju. Paradoksalnie jednak ci sami bogaci Polacy nie są przekonani, czy rynek jest mechanizmem, który sprawiedliwie wycenia pracowników. Chociaż większość badanych uważa, że pieniądze są dobrym miernikiem sukcesu, opinie co do tego, czy wysokość zarobków jest adekwatna do włożonego wysiłku, są podzielone – mówi Andrzej Marczak, partner w KPMG w Polsce.

Ponad połowa ankietowanych spędza codziennie ze swoją rodziną 2-3 godziny, a 23% respondentów więcej niż 3. Respondenci badania wskazali, że najwięcej czasu poświęcają pracy i rodzinie. Prawie połowa badanych bogatych Polaków przyznała, że w ogóle nie ogląda telewizji, filmów i seriali.

Osoby bogate pragmatycznie podchodzą do wydawania pieniędzy. Większość regularnie korzysta z usług pomocy domowej (65%). Co czwarty posiada własnego trenera personalnego, a co piąty regularnie korzysta z usług ogrodnika. Więcej niż połowa bogatych Polaków spędza za granicą od 3 do 5 tygodni w roku.

Preferowaną formą lokowania kapitału przez bogatych Polaków jest inwestowanie w rynek nieruchomości. 76% posiada drugie mieszkanie lub dom. Bogaci inwestują również w produkty inwestycyjne banków lub funduszy inwestycyjnych.

fot. mat. prasowe

Wybrane usługi, z jakich korzystają bogaci Polacy

Niemal 2/3 najbogatszych korzysta z pomocy domowej.


O RAPORCIE:
„Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2017” jest ósmą edycją publikacji KPMG o rynku luksusu w Polsce. Motywem przewodnim tegorocznej edycji raportu jest portret bogatego Polaka oraz analiza poszczególnych segmentów w obrębie rynku dóbr luksusowych, która uzupełniona została o wyniki badania konsumentów oraz wypowiedzi ekspertów z branży. Na potrzeby raportu przyjęto, że dobrem luksusowym jest każde dobro opatrzone marką powszechnie uznawaną za luksusową na danym rynku lub takie, które ze względu na swoją specyfikę (unikalność, wysoką cenę itp.) nabiera luksusowego charakteru. W raporcie przedstawione zostały wyniki badania przeprowadzonego na grupie 97 respondentów w okresie od lipca do września 2017 roku przy wykorzystaniu metody wywiadów internetowych (CAWI – Computer Assisted Web Interview). Kryterium doboru respondentów były dochody przekraczające 20 tys. zł brutto miesięcznie. Analiza ta została uzupełniona o wypowiedzi specjalistów z analizowanych w raporcie segmentów. W raporcie wykorzystano także dane firmy Credit Suisse, Euromonitor International, GUS-u, Ministerstwa Finansów, Narodowego Banku Polskiego, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polskiego Związku Żeglarskiego, Poland Sotheby’s International Realty, Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: