eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2015: na co (nie) wystarczy EKUZ?

Wakacje 2015: na co (nie) wystarczy EKUZ?

2015-05-15 13:14

Wakacje 2015: na co (nie) wystarczy EKUZ?

Polacy coraz częściej dbają o bezpieczeństwo na wakacjach © Lucian Milasan - Fotolia.com

Niemal 60 procent Polaków deklaruje chęć wyjazdu na wakacje. W zeszłym roku prognozy były podobne i sprawdziły się niemal w 100 procentach. Można więc śmiało podejrzewać, że i w tym razem większość z nas z powodzeniem zrealizuje swoje plany urlopowe. Udanym wakacjom z pewnością będzie sprzyjał fakt, że coraz większą wagę przywiązujemy do kwestii związanych z bezpieczeństwem - rejestrujemy się na założonym przez MSZ portalu Odyseusz, wnioskujemy o wydanie EKUZ i wykupujemy dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

Przeczytaj także: EKUZ to nie polisa turystyczna

Odyseusz w podróży


Świadomość Polaków w kwestiach związanych z wakacyjnym bezpieczeństwem na wakacjach jest coraz większa. Dowodem na to może być chociażby zainteresowanie uruchomionym w minionym roku przez resort spraw zagranicznych portalem Odyseusz. Zasadniczym celem powołania tego serwisu jest zwiększanie bezpieczeństwa polskich turystów przebywających poza terytorium naszego kraju. Statystyki MSZ pokazują, że od października 2014 co miesiąc rejestrowało się na nim ok. 300 polskich obywateli podróżujących za granicę (często jedna osoba z grupy podróżującej razem). Podczas zbliżającego się sezonu urlopowego ministerstwo spodziewa się jeszcze większego zainteresowania. Wszystkie zarejestrowane w systemie osoby, w sytuacjach kryzysowych są natychmiastowo informowane przez służby konsularne o niebezpieczeństwie, a także pozostają z nimi w stałym kontakcie mailowym lub SMS-owym. Informacja o osobach przebywających w zagrożonych regionach pozwala również na właściwe zaplanowanie ewakuacji, jeśli zachodzi taka konieczność.

Polacy coraz chętniej korzystają także z darmowej ochrony, jaką gwarantuje karta EKUZ. Liczby mówią same za siebie, ilość wydanych kart od początku wprowadzenia jej w Polsce wzrosła z 1,1 mln w 2006 roku do 2,3 mln w roku ubiegłym, a o ponad 300 tys. od roku 2013. Dlaczego warto mieć kartę EKUZ przed wyjazdem? Przede wszystkim, zapewnia bezpłatną, podstawową opiekę medyczną podczas wyjazdu. Zakres darmowej pomocy jest taki sam, jak ten, na który mogą liczyć obywatele danego państwa. Obejmuje na przykład zaopatrzenie rany po skaleczeniu lub konsultację lekarską przy objawach chorobowych. Uzyskanie karty jest bardzo łatwe. Wystarczy udać się do lokalnego oddziału NFZ i złożyć odpowiedni wniosek. Z roku na rok robi to coraz więcej polskich turystów.

EKUZ to jednak za mało


Niestety EKUZ działa jedynie w publicznych placówkach służby zdrowia, często położonych daleko od najpopularniejszych miejscowości turystycznych, nie rekompensuje kosztów zaawansowanej diagnostyki i bardziej skomplikowanych zabiegów, a przede wszystkim bardzo drogiego transportu medycznego – w kraju pobytu czy do Polski po poważnym urazie. W dodatku karta EKUZ działa jedynie na terytorium krajów UE/EFTA. W Turcji, Stanach Zjednoczonych czy Egipcie, będziemy zmuszeni do samodzielnego pokrycia wszystkich kosztów związanych z leczeniem. Na szczęście takie koszty może z nas zdjąć ubezpieczenie turystyczne.

fot. Lucian Milasan - Fotolia.com

Polacy coraz częściej dbają o bezpieczeństwo na wakacjach

Polis turystycznych sprzedaje się z roku na rok coraz więcej.


- Polis turystycznych sprzedaje się z roku na rok coraz więcej. To jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi sektora ubezpieczeniowego – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance. – Zaraz po zakończeniu sezonu narciarskiego Polacy kupują ubezpieczenia na majowe weekendy. Powodów tego stanu rzeczy z pewnością jest kilka. Być może najbardziej prozaiczny jest taki, że „równamy do góry”, do standardów bardziej dojrzałych konsumencko rynków Zachodniej Europy. Przeciętny Niemiec czy Francuz nie rusza się na wakacje bez ubezpieczenia turystycznego, a w razie potrzeby nie waha się go użyć. Od maja do sierpnia sprzedajemy około 35-40% wszystkich polis turystycznych. Najwięcej w lipcu.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Komentarz usunięty

  • Magda Kajzer / 2015-05-19 14:44:27

    Ekuz nie zapewnia pełen ochrony za granicą. Wyjeżdżanie bez dodatkowego ubezpieczenia za granicę jest bardzo ryzykowne. Problemy ze zdrowiem, kłopoty finansowe, kradzież czy nieszczęśliwy wypadek - to wszystko może się nam zdarzyć, choć wolelibyśmy uniknąć takich przykrości. Świadomość tego, że takie przypadki (i wypadki) są równa się konieczności zakupu polisy. Więcej o tym można przeczytać na moim blogu: http://bezpieczna-podroz.pl/polisa-turystyczna/jak-wybrac-polise-turystyczna/, zapraszam do lektury. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Kotarson / 2015-05-23 16:13:05

    Dokładnie, lepiej coś wykupić na pełne pokrycie kosztów i tak, żeby mieć od razu assistance w razie stłuczki. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: