eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2012

PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2012

2012-04-11 11:51

Przeczytaj także: PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2011


NOWE BARIERY, KTÓRE POJAWIŁY SIĘ W 2011 ROKU
  • Spółka S24:
    1. system rejestracji spółki z o.o. w trybie 24 godzin uniemożliwia dokonanie rejestracji konta użytkownika będącego cudzoziemcem z uwagi na fakt, iż osoby zagraniczne nie posiadają co do zasady numeru PESEL. Podanie numeru PESEL jest natomiast konieczne do założenia konta w tym systemie.
    2. Konsekwencją niemożliwości założenia konta w systemie S24 przez cudzoziemca jest niemożliwość powołania takiej osoby na członka zarządu zakładanej spółki oraz podpisania umowy i innych dokumentów takiej spółki przez taką osobę.
    3. System teleinformatyczny s24 uniemożliwia również założenie spółki z o.o., której wspólnikiem byłby cudzoziemiec lub zagraniczna osoba prawna. Przy uzupełnianiu danych wspólnika będącego osobą fizyczną niezbędne jest bowiem podanie numeru PESEL, którego co do zasady cudzoziemcy nie posia¬dają. Przy uzupełnianiu danych wspólnika będącego osobą prawną konieczne jest podanie numeru NIP w odpowiednim formacie oraz numeru REGON, których zasadniczo nie posiadają zagraniczne osoby prawne. W konsekwencji cudzoziemiec ani zagraniczna osoba prawna nie może zostać wspólnikiem spółki z o.o. zakładanej z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego S24.
  • CEIDG:
    1. CEIDG nie uwidacznia on-line aktywnie działających przedsiębiorców, którzy nie skorygowali starych numerów PKD, ponieważ system CEIDG wymaga do dokonania wpisu 5 cyfr;
    2. CEIDG nie uwidacznia on-line adresu zamieszkania przedsiębiorcy, jeśli siedziba przedsiębiorstwa jest w innym miejscu niż miejsce zamieszkania, co znacznie utrudnia dochodzenie należności; Do tej pory w zaświadczeniu wydawanym wierzycielem przez ewidencje działalności gospodarczej prowa¬dzone przez gminy, wszystkie adresy były wskazywane;
  • Ustawa o zamówieniach publicznych:
    1. wprowadzono nową podstawę wykluczenia wykonawcy w art. 24 ust. 1 pkt 1a. Zgodnie z tym przepisem wykonawca będzie wykluczony przez danego zamawiającego przez 3 lata, jeżeli zamawiający wypowiedział z nim umowę. To oznacza, że zamawiający zyskali nowy instrument pozaumownego nacisku na wykonawców.

BARIERY Z ZAKRESU OCHRONY ŚRODOWISKA


Mimo starań PKPP Lewiatan oraz jej firm członkowskich w zakresie znoszenia barier dla przedsiębiorców wynikających z przepisów ochrony środowiska ciągle ich przybywa. W 2011 roku udało nam się wyeliminować niektóre bariery, ale równolegle zostały uchwalone przepisy, które wprowadziły nowe utrudnienia dla przedsiębiorców.

Dzięki działaniom PKPP Lewiatan w 2011 r. udało się uporządkować praktyki w zakresie klasyfikacji osuszonych osadów ściekowych. Lewiatan doprowadził do wprowadzenia w nowej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zapisów umożliwiających przewożenie wysuszonych osadów ściekowych, spełniających określone kryteria, pomiędzy województwami w celu ich termicznego przekształcania. Dotychczasowa interpretacja art. 9 ust. 3 ustawy o odpadach przez służby ochrony środowiska sprowadzała się do zakazu przewozu komunalnych osadów ściekowych poza województwo, w którym zostały wytworzone. Taka praktyka naruszała zasady konkurencji i wolnego rynku, gdyż ograniczała podmiotom równy dostęp do paliwa w postaci wysuszonych osadów ściekowych i konkurowanie w aspekcie czysto ekonomicznym, preferując tym samym rolnicze wykorzystanie odpadów w najbliższym sąsiedztwie oczyszczalni, co nie zawsze gwarantowało najwyższy poziom ochrony środowiska. Wprowadzenie proponowanych przez PKPP Lewiatan zapisów do ustawy o utrzymaniu czystości w sposób jednoznaczny rozwiązuje problem i umożliwia przewożenie wysuszonych osadów ściekowych pomiędzy województwami w celu ich termicznego przekształcania.

poprzednia  

1 ... 5 6 7 ... 10

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: