eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczne surfowanie

Bezpieczne surfowanie

2010-02-15 00:47

Przeczytaj także: Bezpieczne dziecko w sieci


Trojany są wykorzystywane do przechwytywania informacji, takich jak hasła czy dane dotyczące kart kredytowych. Większość szkodliwych programów "chowa w rękawie" wiele sztuczek, dzięki którym mogą uniknąć wykrycia. W rezultacie często w ogóle nie zauważasz tych nieproszonych gości, którzy robią wszystko, aby nie zwrócić na siebie uwagi.

Ochronę przed tymi i podobnymi atakami zapewniają programy bezpieczeństwa. Potrafią one wykrywać szkodniki komputerowe na podstawie ich podejrzanego zachowania, czyli za pomocą funkcji określanej przez ekspertów jako "analiza zachowania". Programy bezpieczeństwa monitorują również przeglądarki internetowe i skutecznie wykrywają próby przekierowywania użytkowników na strony phishingowe.

Tego rodzaju ochrona jest bardzo istotna, ponieważ za zakupy internetowe zwykle płacimy przy użyciu kart kredytowych lub polecenia zapłaty. Ponieważ ujawnianie danych dotyczących kont lub numerów kart kredytowych zawsze stanowi pewne ryzyko, użytkownicy powinni upewnić się, że ich wirtualne agencje podróży zapewniają szyfrowane połączenia dla transakcji płatniczych.

Jeżeli chcesz, aby Twoje sesje internetowe były zarówno bezpieczne jak i "inteligentne", zastosuj się do kilku prostych rad:
  1. Zainstaluj oprogramowanie bezpieczeństwa internetowego i aktualizuj je.
  2. Dopilnuj, aby system Windows oraz aplikacje innych producentów, których używasz, były zawsze aktualne.
  3. Wykonuj regularne kopie zapasowe swoich danych na płycie CD, DVD lub zewnętrznej pamięci USB.
  4. Nie odpowiadaj na wiadomości e-mail, jeśli nie znasz nadawcy.
  5. Nie klikaj załączników do e-maili, jeżeli pochodzą od nieznanego nadawcy.
  6. Nie klikaj odsyłaczy w wiadomościach e-mail lub wiadomościach przesyłanych za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Wpisuj adresy bezpośrednio do przeglądarki internetowej.
  7. Nie ujawniaj swoich osobistych informacji w odpowiedzi na przesłanego Ci maila, nawet jeżeli wygląda na oficjalny.
  8. Jeżeli robisz zakupy lub dokonujesz transakcji bankowych, korzystaj tylko z bezpiecznych stron. Ich adresy URL rozpoczynają się od ciągu znaków ‘https://’, a w prawym dolnym rogu przeglądarki znajdziesz symbol kłódki.
  9. 9. Używaj innego hasła dla każdej strony internetowej lub usługi, z której korzystasz, i postaraj się, aby Twoje hasła składały się z więcej niż 5 znaków, zawierały cyfry, znaki specjalne oraz wielkie i małe litery. Nie twórz nowych haseł na podstawie innych (np. ‘tomek1’, ‘tomek2’). Postaraj, aby nie były łatwe do odgadnięcia (np. imię Twojej mamy, nazwa Twojego zwierzaka). Nikomu nie zdradzaj swoich haseł.
  10. Sprawdzaj, co robi Twoje dziecko w Internecie. Zainstaluj oprogramowanie zawierające kontrolę rodzicielską blokujące nieodpowiednią zawartość.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: