eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

2022-08-21 16:17

Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny? © Pixabay

Komunikat PR

Kredyt konsolidacyjny, to zobowiązanie celowe. Udziela się go w jednym konkretnym celu, a mianowicie po to, aby zamienić wiele różnych zobowiązań finansowych w jedno. Nie oznacza to jednak, że jest tylko jedna sytuacja, w której ten produkt finansowy będzie korzystnym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie, jest to znacznie bardziej uniwersalny kredyt niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. W takim razie, kiedy warto się na niego zdecydować? Jak przebiega procedura jego zaciągania i czym się ona różni od innych kredytów? Na wszystkie te pytania odpowiemy poniżej.

W jakich sytuacjach konsolidacja będzie najlepszym wyjściem?


Kredyt konsolidacyjny sprawdzi się przede wszystkim w przypadku, gdy aktualna suma spłacanych rat jest zbyt dużym obciążeniem dla domowych finansów, a na horyzoncie pojawia się ryzyko wystąpienia opóźnień w spłacie. Rata kredytu konsolidacyjnego powinna być niższa niż suma rat zobowiązań, które weszły w jego skład, co oznacza natychmiastową ulgę dla budżetu gospodarstwa domowego.

Dokładna wysokość raty zależy nie tylko od kwoty kredytu i jego kosztu (a dokładniej mówiąc, oprocentowania, prowizji i innych opłat), ale też od okresu spłaty. Wydłużając okres spłaty, można zmniejszyć ratę, ale jednocześnie zwiększa się ostateczny koszt kredytu. Dlatego warto zadbać o to, aby dobrze się zastanowić, ustalając okres spłaty zobowiązania.

Konsolidacja może być dobrym wyjściem również w przypadku, gdy dłużnik jest co prawda w stanie spłacać co miesiąc obecne raty i nie ma problemów finansowych, ale chciałby i tak zmniejszyć comiesięczne obciążenie. Czy to w celu odkładanie większych kwot na czarną godzinę, czy zwiększenia kwoty, która po opłaceniu wszystkich rachunków i innych podstawowych wydatków pozostanie na podróże, rozrywkę i inne tego typu kwestie.

Jak zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?


Proces zaciągania kredytu konsolidacyjnego nie różni się szczególnie od procesu zaciągania innych kredytów czy ogółem zobowiązań finansowych. W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, jakie długi chce się skonsolidować – nie muszą to być wszystkie aktualnie spłacane zobowiązania. Następnie należy odszukać optymalną ofertę i złożyć wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami i czekać na decyzję kredytową.

Konkretnie w przypadku kredytu konsolidacyjnego ważnym elementem wymaganej dokumentacji będą umowy pożyczek i kredytów, które mają zostać połączone. Pozwolą one bankowi m.in. ustalić, na jaki rachunek bankowy muszą być wpłacone środki, aby uregulować zobowiązanie. Pożyczone w ramach kredytu konsolidacyjnego środki nie trafiają bowiem do kredytobiorcy, a są one bezpośrednio przekazywane dotychczasowym wierzycielom.

Wyjątkiem od tej reguły są dodatkowe środki na dowolny cel, które część banków pozwala dobrać do kredytu konsolidacyjnego. Warto pamiętać, że kredyt konsolidacyjny można spróbować zaciągnąć na własną rękę, ale jest też prostsza i mniej problematyczna opcja, a mianowicie zwrócenie się po pomoc do eksperta kredytowego.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: