eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › TPSA wpuści do kanałów

TPSA wpuści do kanałów

2005-12-16 09:38

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty zatwierdził 14 grudnia 2005 r. do stosowania przez Telekomunikację Polską S.A. "Ramową Ofertę TP o dostępie telekomunikacyjnym w części infrastruktura telekomunikacyjna w zakresie kanalizacji kablowej". Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Przeczytaj także: 10 mln kary dla TP

Oferta określa ramowe warunki zawierania umów na dostęp do infrastruktury TP, w tym m.in. procedury związane z zawieraniem, zmianą i rozwiązaniem umowy, wymagania techniczno-eksploatacyjne oraz zasady ustalania wysokości opłat tytułem dostępu. Oferta stanowi podstawę dla przyszłych dwustronnych uzgodnień pomiędzy TP S.A. a pozostałymi operatorami eksploatującymi sieci publiczne.

Otwarcie dostępu do kanalizacji kablowej TP umożliwia innym operatorom układanie w otworze kanalizacji kablowej własnego kabla lub kabli telekomunikacyjnych. W zależności od średnicy kabli, TP udostępnia w kanalizacji kablowej cały otwór lub jego część niezbędną do ułożenia przewodów innego operatora lub jego kanalizacji wtórnej. Za umożliwienie dostępu do kanalizacji kablowej TP pobiera ogólne opłaty miesięczne oraz opłaty za nadzór.

Prezes URTiP zaproponował wzór pozwalający obliczyć wysokość ogólnej opłaty miesięcznej, zależnej od uzgodnionej i zaakceptowanej przez większość stron postępowania opłaty podstawowej w wysokości 1,32 zł netto za 1 metr bieżący kabla (i/lub kanalizacji wtórnej) za zajętość całego otworu kanalizacji kablowej.

W pracach nad zatwierdzeniem projektu oferty przedłożonej przez TP, jako strony postępowania, brały również udział organizacje zrzeszające przedsiębiorców telekomunikacyjnych: Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Komunikacji Kablowej (obecnie Polska Izba Komunikacji Elektronicznej), a także Związek Telewizji Kablowych w Polsce - Izba Gospodarcza.

Realny szybki rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej jest dość trudny do osiągnięcia na gruncie polskiej rzeczywistości. Pomijając jego aspekty ekonomiczne, jest to proces złożony i długotrwały. Pozyskanie przez operatorów gruntów na cele budowlane - szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich, uzyskanie stosownych zezwoleń oraz decyzji administracyjnych, czas realizacji inwestycji wraz z przekazaniem do eksploatacji, nie stwarzają warunków do nadążenia za wzrostem potrzeb na świadczenie usług telekomunikacyjnych, informatycznych i audiowizualnych.

Nie oznacza to jednak, że pozyskanie infrastruktury, a w tym kanalizacji kablowej, może być osiągnięte tylko i wyłącznie poprzez przeprowadzanie procesu budowlanego. Cel ten w dużej mierze można osiągnąć poprzez optymalne wykorzystanie istniejących zasobów infrastruktury, czyli stworzenie racjonalnych warunków dostępu do istniejącej infrastruktury poszczególnych operatorów i odpowiednie jej zagospodarowanie. Aby cel ten został osiągnięty, musi nastąpić pełna współpraca pomiędzy operatorami.

Prawo telekomunikacyjne wprowadziło obowiązek umożliwienia innym operatorom fizycznego dostępu telekomunikacyjnego do infrastruktury posiadanej przez operatora o znaczącej pozycji rynkowej. Oferta TP w zakresie dostępu do kanalizacji kablowej stanowi jeden z wyodrębnionych pakietów Ramowej Oferty TP w zakresie dostępu telekomunikacyjnego.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: