eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 31/2014

Europa: wydarzenia tygodnia 31/2014

2014-08-02 21:04

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 30/2014

  • Wg Eurostat-u czerwcowa stopa bezrobocia w strefie euro (po uwzględnieniu czynników sezonowych) wyniosła 11,5 proc. wobec 11,6 proc. w maju). Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 10,2 proc. wobec 10,3 proc. poprzednio. Najwyższy poziom bezrobocia jest w Hiszpanii: 24,5 proc., a najniższy w Austrii: 5,0 proc. W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 9,5 proc. wobec 9,6 proc. w maju (wg metodologii Eurostat-u).
  • Kapitał z Rosji ucieka do Singapuru. Nowe sankcje nałożone na Rosję przez USA i EU skłoniły banki - między innymi WBT (to drugi największy bank pod względem aktywów) oraz Gazprombank - do szukania nowych źródeł finansowania na Wschodzie. Również zamożni Rosjanie starają się ulokować swoje pieniądze poza Europą oraz USA i wielu z nich transferuje kapitał do Singapuru. Bez odpowiedzi jest dziś pytanie, czy rosyjskie firmy, które z powodu sankcji nie będą mogły uzyskać finansowania na Zachodzie pozyskają go w Azji.
  • Lipcowa stopa bezrobocia w Niemczech (po uwzględnieniu czynników sezonowych) wyniosła 6,7 proc. - podobnie jak miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych to 2,871 mln.
  • Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde prognozuje, że w przypadku przedłużania się konfliktu na Ukrainie kraj ten będzie potrzebować zwiększenia pomocy finansowej. Jak wiadomo wcześniej Ukraina otrzymała kredyt w wysokości 17,1 mld USD.
  • Jak wiadomo kraje UE w porozumieniu z USA formalnie przyjęły pakiet sankcji gospodarczych wobec Rosji, uzasadniając te decyzje wspieraniem separatystów na wschodniej Ukrainie. W ramach obecnego etapu sankcji Unia zdecydowała się wprowadzić: embargo na broń; ograniczenie dostępu do unijnych rynków kapitałowych dużym rosyjskim bankom, które w co najmniej w połowie są własnością państwa (Sbierbank, WTB (VTB), Gazprombank, Wnieszekonombank i Rossielchozbank); zakaz sprzedaży zaawansowanych technologii, potrzebnych w wydobyciu ropy naftowej z trudno dostępnych złóż i ropy z łupków; zakaz eksportu przedmiotów podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego) dla rosyjskiego sektora obronnego.
  • Wg "Financial Times" zachodnie firmy alarmują, że kryzys rosyjsko-ukraiński odbija się na ich zyskach i zagraża wręcz wzrostowi gospodarczemu w Europie. Takie stanowisko zaprezentowali ostatnio koncerny Adidas, Volkswagen, Siemens, ale też Francuski Total i Brytyjski BP. Negatywne skutki odczuwają i sygnalizują także firmy amerykańskie. Przykładem są Visa i MasterCard, które przewidują powstanie ostrzejszych ograniczeń nałożonych na działalność międzynarodowych firm w Rosji. Są już zapowiedzi, że Kreml planuje stworzenie własnego systemu kart płatniczych jako odpowiedź na wcześniejsze amerykańskie sankcje.
  • Eksport z Polski do Rosji spadł w I półroczu o 7,7 proc. r/r do 5 mld USD. W końcu I półrocza 2014 r. utrzymywały się tendencje spadkowe w eksporcie z Polski do Rosji. Największy spadek odnotowano w sekcji "sprzęt transportowy" o 19,2 proc., "produkty pochodzenia roślinnego" - o 17,6 proc., "produkty przemysłu chemicznego" - o 11,4 proc. Ostatnio zablokowany został eksport polskich jabłek do Rosji. Nie ukrywajmy tego faktu, że obecnie stoimy w obliczu wojny gospodarczej z Rosją. Jeszcze dziś nie wiadomo, jaki wpływ na wielkość polskiego PKB będą miały sankcje i jak wpłyną one na wycenę złotego.
  • Rosja nakłada kolejne embargo na ukraińskie produkty spożywcze. Obowiązuje zakaz importu nabiału oraz ukraińskich konserw warzywnych, owocowych i rybnych. Ogłoszono też zakaz sprowadzania z Ukrainy mleka oraz produktów mlecznych. W ubiegłym tygodniu Rosja zabroniła wwozu owoców i warzyw z Mołdawii. Wprowadzono między innymi cła na mięso, owoce i warzywa, pszenicę, cukier, napoje alkoholowe, meble.
  • Nie w Polsce, ale w Czechach powstanie nowa fabryka Hyundaia. Będą tam produkowane reflektory oraz inne komponenty motoryzacyjne. Będą je dostarczać do własnych fabryk, do fabryk Kia, BMW i Volkswagena. Będzie tam zatrudnionych 950 osób, a wartość inwestycji to 829 mln euro. Jako powód wyboru Czech podano to, iż ten kraj stał się drugim najbogatszym (po Słowenii) wśród nowych członków Unii Europejskiej, jest największym eksporterem samochodów, komponentów oraz elektroniki w naszym regionie. Koreańczycy mają zagwarantowane ulgi podatkowe oraz dofinansowanie szkolenia pracowników. To kolejna przegrana Polski z Czechami o koreańskie inwestycje.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

SPADA DYNAMIKA INFLACJI W EUROSTREFIE ale też ODBICIE AMERYKAŃSKIEJ GOSPODARKI

Niezbyt pomyślne wieści gospodarcze z unijnej Europy i trochę optymizmu zza oceanu...

Spada dynamika inflacji w Eurostrefie

Podczas czwartkowej sesji uwagę inwestorów z Europy przyciągnęły informacje na temat spadku dynamiki inflacji HIPC z 0.5% r/r w czerwcu do 0.4% r/r w lipcu, co jest najgorszym wynikiem od ostatnich pięciu lat. Nieco lepsze informacje napłynęły natomiast z europejskiego rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu 11.5% wobec 11.6% miesiąc wcześniej. W dalszym ciągu niepokojąco wygląda jednak sytuacji w Grecji oraz Hiszpanii, gdzie liczba osób pozostających bez pracy sięga odpowiednio 27.3% oraz 25.5%. Coraz więcej wskazuje na to, że krążące nad Europą widmo deflacji oraz rekordowo wysokie bezrobocie w Krajach Południa będą powodami dalszego luzowania polityki monetarnej ECB. Zgodnie z zapowiedziami Mario Draghiego, w celu pobudzenia akcji kredytowej, już we wrześniu rozpocznie się pierwsza runda programu TLTRO, dzięki któremu banki będą mogły zaciągać niskooprocentowane pożyczki.

Odbicie amerykańskiej gospodarki

Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, środowa sesja została zdominowana przez informacje docierające zza Oceanu, gdzie opublikowano dane obrazujące aktualną sytuację ekonomiczną w Stanach Zjednoczonych. Pozytywnym zaskoczeniem okazały się przede wszystkim wiadomości o wzroście PKB w II kwartale o 4% k/k, podczas gdy większość analityków spodziewała się wyniku na poziomie 3% k/k. Nie ulega wątpliwości, że znacznie lepsze od prognozowanych dane są efektem istotnego wzrostu wydatków na konsumpcję. Nieco słabsze informacje napłynęły natomiast z amerykańskiego rynku pracy, gdzie – jak wynika z raportu ADP – liczba osób zatrudnionych w sektorze pozarolniczym spadła w ostatnim miesiącu z 281K do 218K. Mimo to, podczas wczorajszego posiedzenia Fed podjęto decyzję o zredukowaniu programu QE3 o kolejne 10 mld dolarów do poziomu 25 mld dolarów. Nadal nieznany pozostaje jednak termin podwyżki stóp procentowych. „Komitet nadal oczekuje, iż (...) najprawdopodobniej właściwym będzie, aby utrzymać obecny przedział stopy funduszy federalnych w rozsądnym czasie po zakończeniu programu skupu aktywów" – czytamy w opublikowanym komunikacie.

Podczas dzisiejszej sesji uwagę inwestorów przyciągnie publikacja danych obrazujących dynamikę inflacji HIPC (prognoza 0.5% r/r) oraz stopę bezrobocia (prognoza 11.6%) w strefie euro. Popołudniu poznamy natomiast kolejne informacje na temat sytuacji na amerykańskim rynku pracy.
Koniec tygodnia upłynie pod znakiem publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy – analitycy spodziewają się spadku liczby osób zatrudnionych w sektorze pozarolniczym z 288K do 233K. W ciągu dnia poznamy również informacje na temat przemysłowych indeksów PMI dla największych światowych gospodarek.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: