eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kryzys a private banking

Kryzys a private banking

2011-10-16 00:20

Kryzys a private banking

Liczba bogatych i zamożnych Polaków w tys. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Problem nadmiernego zadłużenia nie oszczędza już nawet tradycyjnie mocnych gospodarek. Włochy, Grecja, Irlandia i nawet Stany Zjednoczone toną w długach. Niepokój rozprzestrzenił się na giełdy. W ciągu zaledwie kilku wakacyjnych tygodni z parkietów wyparowała niemal połowa wartości, tylko na GPW ok. 100 mld złotych. Ceny akcji największych spółek osiągnęły poziomy najniższe od ponad roku. Czy te zawirowania zagrażają majątkom Europejczyków? - analizują eksperci Deutsche Bank PBC.

Przeczytaj także: Dla kogo personal banking?

„Na papierze” stan posiadania wielu najbogatszych Polaków inwestorów giełdowych znacznie się zmniejszył. Jeśli jednak nie realizowali strat sprzedając akcje, nadal mogą się cieszyć całkiem niezłą sytuacją majątkową. Jak bowiem wynika z tegorocznego raportu „Global Wealth 2011” przygotowanego przez Boston Consulting Group, najbardziej zamożni mają za sobą bardzo owocny okres. Całkowita wartość majątku kontrolowanego na świecie przez grupę najbogatszych, zwiększyła się w 2010 roku o 9 bln dol., do 121,8 bln dol. Wzrost zamożności grupy osób osiągających ponadprzeciętne dochody oznacza pozytywne perspektywy dla polskiego rynku doradztwa finansowego i private banking. Według KPMG już w 2009 roku do grona osób bogatych i zamożnych w Polsce należało ponad 606 tys. osób (z czego ok. 50 tys. do grupy bogatych charakteryzującej się dochodem miesięcznym powyżej 20 tys. zł oraz aktywami płynnymi powyżej 1 mln dolarów).

fot. mat. prasowe

Liczba bogatych i zamożnych Polaków w tys.

Liczba bogatych i zamożnych Polaków w tys.


Nowa Unia goni starą

Zwiększanie się poziomu bogactwa w Polsce potwierdzają dane Eurostat. W 2010 polski PKB per capita wyrażony we wskaźniku siły nabywczej PPS (purchasing power standard) wzrósł do poziomu 62 (gdzie za 100 uznaje się średnią całej Unii). Dla porównania Węgry mają pps na poziomie 64, Słowacja 74, Litwa 58 a Łotwa 52. Spośród naszych sąsiadów najlepiej mają się Czesi 80 pps. PKB na głowę mieszkańca dokładnie w unijnej średniej osiągnęły Hiszpania, Włochy i Cypr. Nieco powyżej średniej plasuje się Francja. Niemcy są od unijnej średniej bogatsi o ok. 20 proc., Duńczycy i Irlandczycy o 25 proc, a Holendrzy o jedną trzecią. Najbogatsi w Europie są mieszkańcy Luksemburga 283 proc. średniej unijnej. Polska jest ciągle poniżej średniej (62 proc.), ale tendencja jest wzrostowa. Przyspieszenie nabrało tempa zwłaszcza od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Różnice pomiędzy bogatym zachodem i biedniejszym wschodem regularnie się zmniejszają– mówi Michał Piętka, dyrektor Regionalnego Centrum Inwestycyjnego Deutsche Bank PBC. Jesteśmy jednak ciągle biedniejsi od Czechów (80 proc.) i Słowaków. (74 proc.). Wyprzedzają nas również Węgrzy (64 proc).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: