eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Swoboda działalności gospodarczej w UE wg ETS

Swoboda działalności gospodarczej w UE wg ETS

2008-01-08 10:33

Zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, związki zawodowe mogą zablokować przeniesienie firmy do innego kraju, jeśli w ten sposób ochronią pracowników. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, treść orzeczenia ETS w tej sprawie stanowi poważne zagrożenie dla realizowania w Unii Europejskiej zasady swobody działalności gospodarczej.

Przeczytaj także: KPP: gospodarka polska 2007

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w ten sposób w sprawie fińskiego przedsiębiorstwa przewozowego Viking Line. Firma ta postanowiła zmienić banderę swojego promu na estońską i zatrudnić marynarzy z tego kraju na zasadach określonych estońskim prawem.

Konfederacja Pracodawców Polskich przypomina, że związki zawodowe w Polsce posiadają ustawowe uprawnienia w zakresie informacji i konsultacji w sprawie sytuacji obecnej, jak i przewidywanej danej spółki. Kwestie planów zarządzania spółką reguluje art. 13 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Ustawa ta jasno definiuje, wobec kogo istnieje obowiązek udzielania tego typu informacji i w jakich okolicznościach. Ponadto przepisy tej ustawy nie uchybiają innym trybom informacji przewidzianym dla podejmowania negocjacji pomiędzy pracodawcą a związkami zawodowymi w sprawach dotyczących szeroko pojętej sytuacji ekonomicznej zakładu pracy. Tak więc wg ekspertów z prawnego punktu widzenia związki zawodowe – w zasadzie – nie mają i nie mogą mieć uprawnień decyzyjnych w procesach i sprawach dotyczących konkretnych spółek.

Andrzej Malinowski, prezydent KPP przypomina, że „zapisy np. kodeksu handlowego, postanawiają, że osoby zasiadające w organach spółek ponoszą odpowiedzialność zarówno cywilną, jak i karną za działania na niekorzyść spółki. Nie można więc doprowadzić do sytuacji, w której ktoś ponosi odpowiedzialność za działania na które nie ma wpływu. Stałoby się tak, gdyby związki zawodowe uzyskały uprawnienia władcze w decyzjach dotyczących przyszłości firm”. Warto także dodać, że udziałowcy i akcjonariusze ponoszą ryzyko związane z przedsięwzięciem, w które zainwestowali własne środki finansowe i w granicach określonych kodeksem handlowym zagwarantowaną mają ochronę swojego interesu.

Konfederacja Pracodawców Polskich zauważa, że kontynuacja zapoczątkowanego w omawianym orzeczeniu kierunku myślenia, w oczywisty sposób uniemożliwi uczynienie z Unii Europejskiej wiodącej gospodarki światowej, konkurencyjnej wobec Stanów Zjednoczonych, czy państw Dalekiego Wschodu, co określone zostało m.in. w Strategii Lizbońskiej.

KPP przypomina, że ułatwienia w przepływie osób, towarów i usług są kluczowym mechanizmem generującym wzrost gospodarczy, a ten jest warunkiem sine quo non tworzenia nowych miejsc pracy, podnoszenia wskaźnika zatrudnienia i uporania się z problemami demograficznymi Europy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: