eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy menedżerowie a rozwój zawodowy

Polscy menedżerowie a rozwój zawodowy

2010-12-24 00:14

Polscy menedżerowie a rozwój zawodowy

Co planujesz zrobić na rzecz swojego rozwoju zawodowego? © fot. mat. prasowe

Niepewna sytuacja na rynkach finansowych wymusza na menedżerach stałe doskonalenie zawodowych umiejętności. Według sondy Talent Club, spośród menedżerów deklarujących chęć podnoszenia kwalifikacji, aż 37% rozpoczęłaby studia podyplomowe, co piąty przeczytałby książkę o tematyce biznesowej, a 16% wybrałoby kurs branżowy.

Przeczytaj także: Inwestycje w kadry nie są w modzie

Jakie umiejętności trzeba rozwijać?

„W dzisiejszych czasach, aby być dobrym menedżerem, samo doświadczenie już nie wystarczy. Niezależnie od branży skuteczny menedżer musi ciągle się rozwijać, odnajdywać inspirację w pracy i nie bać się trudnych decyzji”, mówi Małgorzata Rusewicz, Dyrektor Departamentu Stosunków Pracy i Dialogu Społecznego w PKPP Lewiatan. Prowadzone od trzech lat przez Talent Club badanie Polski Menedżer potwierdza tę tendencję. Według Romeo Grzębowskiego z Extended DISC, „nowością jest pojawienie się jako niezbędnej umiejętności zarządzania zmianą”. Menedżer nie może więc stać w miejscu. Koniec roku to dobry moment by zastanowić się nad tym, jak zwiększać swoje zawodowe kompetencje.

Według sondy zamieszczonej na portalu TalentClub.pl - 86% ankietowanych zamierza rozwijać swoje umiejętności. Najwięcej menedżerów planuje rozpocząć studia podyplomowe (37% ankietowanych), co piąty przeczytałby książkę o tematyce biznesowej, 16% wybrałoby kurs branżowy, a z coachnigu planuje skorzystać 12% badanych. Chęć rozwoju zawodowego idzie w parze z weryfikowaniem własnych umiejętności. Świadczy o tym 20 tysięcy wypełnionych testów, które kwalifikują do wzięcia udziału w I Mistrzostwach Polski Kadry Menedżerskiej. Zdaniem Patrycji Chodzeń z Diners Club Polska, organizatora konkursu, „tak wielkie zainteresowanie sprawdzianami z różnych obszarów kompetencji menedżerskich jest potwierdzeniem, że grupa ta nie tylko chce podnosić kwalifikacje, ale uczestnicząc w Mistrzostwach Polski nie boi się rywalizacji”.

Warto wrócić na uczelnię?

Rozpoczęcie studiów podyplomowych jest najchętniej wybieraną opcją zawodowego rozwoju przez menedżerów. „Samo uczęszczanie na studia lub zdobycie dyplomu nie gwarantuje jeszcze sukcesu w życiu zawodowym. Aby być skutecznym menedżerem należy umieć wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Niezbędne jest także ciągłe jej rozwijanie i poszerzanie poprzez kursy, szkolenia, studia podyplomowe czy czytanie literatury z danego tematu”, mówi Anna Wilk, socjolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Z wcześniejszych sond Talent Club wynika, że aż 82% respondentów zdobywa wiedzę biznesową ze źródeł innych niż uczelnie wyższe. Prof. dr hab. Czesław Szmidt z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie szansę na poprawę obecnej sytuacji upatruje w korzystaniu z praktycznych doświadczeń wykładowców związanych z biznesem. „W nauczaniu biznesu należy m.in. w coraz większym stopniu wykorzystywać wiedzę praktyków. Osoby zatrudnione w biznesie coraz częściej uzyskują stopień doktora i potrafią przygotować świetne zajęcia, a wielu naukowców pracuje w konsultingu”, mówi.

Predyspozycje zawodowe

Zdaniem samych menedżerów, co pokazują badania Polski Menedżer 2010 - ich stanowisko wymaga szczególnych cech interpersonalnych, umiejętności zarządzania ludźmi i kreatywności. Wszystkie te cechy trzeba stale rozwijać. Równie istotny jest talent i wykształcenie. Tegoroczne wyniki raportu pokazały, że umiejętność zarządzania ludźmi jest wciąż najważniejszą kompetencją współczesnego menedżera, który chce skutecznie realizować powierzone mu zadania. Tylko menedżer posiadający odpowiednie cechy interpersonalne potrafi zjednać i przekonać ludzi do swojej wizji i może odnieść sukces, a jego siłą jest dobry i zgrany zespół. Menedżerowie postrzegają samych siebie jako osoby kreatywne i elastyczne, które nie boją się nowych wyzwań i zmian. Kryzys, z którym od dłuższego czasu boryka się biznes stanowi wyzwanie dla menedżerów, gdyż to na nich spoczywa obowiązek podejmowania decyzji dotyczących przyszłości.

fot. mat. prasowe

Co planujesz zrobić na rzecz swojego rozwoju zawodowego?

Co planujesz zrobić na rzecz swojego rozwoju zawodowego?


Informacje o badaniu
Badanie w ramach programu Talent Club zostało przeprowadzone metodą ankiet internetowych zamieszczonych na stronie www.talentclub.pl w miesiącach październik 2009 – październik 2010 r. W badaniu łącznie wzięło udział 1453 respondentów. W pierwszej części badań socjologicznych, które dotyczyły kwalifikacji zawodowych wzięło udział 393 menedżerów. Na ankietę synonimy sukcesu, prestiżu odpowiedziało 234 osoby, natomiast w badaniu dotyczącym kariery zawodowej i zarobków wzięło udział 826 osób.


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: