eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Sprzedaż mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Sprzedaż mieszkania - na co zwrócić uwagę?

2022-05-26 11:56

Sprzedaż mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Sprzedaż mieszkania - na co zwrócić uwagę? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Sprzedaż mieszkania może być stresująca, ale jeśli dodatkowo się spieszysz może to być jeszcze bardziej frustrujące. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz szybko sprzedać mieszkanie ze względu na nową pracę w innym mieście, z powodów finansowych, czy ze względu na sytuację osobistą, istnieje kilka taktyk, których możesz użyć, aby zwiększyć atrakcyjność swojego mieszkania, skrócić czas na rynku i przyciągnąć atrakcyjne oferty od potencjalnych kupców.

Znajdź odpowiedniego agenta nieruchomości


Jeśli chcesz szybko sprzedać swoje mieszkanie, pierwszym podstawowym krokiem jest zatrudnienie agenta nieruchomości. Idealna osoba będzie znała lokalny rynek i będzie miała doświadczenie w sprzedaży. Należy pamiętać, że sprzedawca jest często odpowiedzialny za zapłacenie prowizji zarówno kupującemu, jak i pośrednikowi sprzedawcy. Doświadczony agent nieruchomości pomoże Ci też z podatkiem związanym ze sprzedażą nieruchomości. Dodatkowo pośrednik w obrocie nieruchomościami będzie Twoją prawą ręką przy sprzedaży mieszkania. Będzie nadzorować cały proces sprzedaży w Twoim imieniu.

Czystość i porządek


Istnieje wiele strategii szybkiej sprzedaży domu, ale kiedy masz mało czasu, jedną z definitywnych konieczności jest sprawienie, by wnętrze Twojego domu spodobało się jak największej liczbie kupujących.
  • Wynajmij schowek/magazyn i spakuj wszelkie dodatkowe rzeczy lub duże meble, które sprawiają, że pokoje wyglądają na zatłoczone, małe lub niechlujne.
  • Uporządkuj szafy. Kupujący szukają miejsca do przechowywania, więc na pewno zajrzą do szaf i przestrzeni do przechowywania. Zostaw wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, aby sprawiać wrażenie, że w domu jest dużo miejsca do przechowywania.
  • Rzeczy osobiste, takie jak zdjęcia rodzinne, pamiątki i przedmioty religijne, rozpraszają kupujących i uniemożliwiają im wyobrażenie sobie życia w domu.
  • Wykonaj głębokie czyszczenie każdego pomieszczenia w domu, w tym listew przypodłogowych, szafek kuchennych, płytek łazienkowych i dywanów. Im czystszy dom tym bardziej zachęcający do kupujących.

Podatek od sprzedaży nieruchomości


Wcześniej wymienione rady na pewno przydadzą się przy sprzedaży mieszkania, jednak nie należy zapominać, że sprzedaż mieszkania wiąże się z podatkiem do zapłaty. Dobrą wiadomością dla sprzedających jest to, że w Polsce kupujący płaci wiele opłat. Obejmuje to opłatę notarialną, a także opłatę rejestracyjną.

Koszty do poniesienia jako sprzedawca


  • Opłaty agenta nieruchomości. Jeśli korzystasz z pośrednika w obrocie nieruchomościami, możesz spodziewać się, że zapłacisz około 3% (plus VAT) końcowej kwoty sprzedaży w postaci prowizji.
  • Przekazywanie opłat adwokackich
  • Podatki od nieruchomości dla sprzedawców

Oprócz wyżej wymienionych opłat zwykle dochodzą podatki związane ze sprzedażą nieruchomości. W Polsce istnieje jeden główny podatek od nieruchomości dotykający sprzedawców. Jest to podatek od zysków kapitałowych, znany również jako podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat.

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat


Podatek od sprzedaży mieszkania w Polsce wynosi 19% jest to kwota od dochodu jaki uzyskujemy na sprzedaży mieszkania dlatego to jaki będzie podatek od sprzedaży mieszkania zależy od tego ile na tym zarobisz. Podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat jest regulowany przez przepisy zawarte w Ustawie o podatkach i opłatach lokalnych z 12 stycznia 1991 r. Podatek od sprzedaży domu jest płatny tylko wtedy, gdy sprzedasz nieruchomość w ciągu 5 lat od jej zakupu. Jeśli sprzedasz go po tym czasie, nie będziesz musiał płacić tego podatku ani składać zeznania podatkowego.

Sprawdź skup nieruchomości w całej Polsce

Jeśli sprzedasz nieruchomość przed upływem 5 lat, będziesz musiał zapłacić 19% podatek od sprzedaży nieruchomości. Istnieje jednak możliwość zwolnienia, jeśli dochód ze sprzedaży wydasz na zakup innej nieruchomości w Polsce w ciągu trzech lat.

Należy pamiętać, że okres 5 lat nie jest liczony w latach kalendarzowych, tylko w podatkowych.

Jak uniknąć konieczności zapłaty podatku od sprzedaży mieszkania?


Można skorzystać z ulgi mieszkaniowej (art. 21 ust. 1 pkt 131 UPDOF), oznacza to, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania zostaną wydane na cele mieszkaniowe. Należy to zrobić w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym doszło do sprzedaży mieszkania. Wykaz dopuszczalnych wydatków na własne cele mieszkaniowe można znaleźć w art. 21 ust. 25 UPDOF, jednak jednym z takich wydatków może być po prostu zakup budynku mieszkalnego lub budowa lokalu.

VAT


Jedynym innym podatkiem, o którym należy pamiętać przy sprzedaży nieruchomości w Polsce, jest podatek od towarów i usług (tzw. VAT). Kupujący płaci go przy zakupie nieruchomości, ale być może jako sprzedający też będziesz musiał zapłacić podatek VAT od niektórych swoich kosztów związanych ze sprzedaży mieszkania. Na przykład prowizja pobierana przez agenta nieruchomości. Obecnie VAT w Polsce wynosi 23%. Warto doliczyć też te kwotę do podatku od sprzedaży domu.

Przy szybkiej sprzedaży mieszkania czy domu nie wolno zapominać o konieczności zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat. Oczywiście, że kwestie związane ze znalezieniem odpowiedniego agenta nieruchomości czy posprzątania i przygotowania mieszkania pod sprzedaż są bardzo ważne, jednak w przypadku ich niewykonania kary nie będą tak wysokie jak przy braku opłaty podatku od sprzedaży domu. Dlatego w ferworze sprzedaży nie wolno o tym zapomnieć.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: