eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 80% uczniów wykupuje NNW

80% uczniów wykupuje NNW

2014-09-08 11:18

80% uczniów wykupuje NNW

Z NNW korzysta 80 proc. uczniów © Mikael Lever - Fotolia.com

Jak pokazują statystyki Biura Rzecznika Ubezpieczonych, ze szkolnego ubezpieczenia NNW skorzystało w minionym roku 80 procent polskich uczniów. Tak wysoki odsetek ubezpieczonych uczniów to zdecydowanie dobra wiadomość, zwłaszcza że polisa szkolna chroni nie tylko w czasie zajęć szkolnych, ale również w drodze do i ze szkoły czy nawet na placu zabaw. Co zawiera takie ubezpieczenie?
Mimo, że jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe, to jednak większość rodziców decyduje się na ochronę w ramach szkolnej umowy grupowej. Jest to bowiem tańsza i prostsza metoda niż zawarcie polisy indywidualnej. Rośnie też świadomość rodziców, a szeroki zakres takiej polisy działa motywująco.

Od czego chroni „szkolna” polisa - śpiączka, pogryzienie, a nawet strzelanina


W większości towarzystw funkcjonują dwa warianty: podstawowy i rozszerzony. Już ten pierwszy zapewnia dosyć szeroką ochronę. Poza najbardziej tragicznym scenariuszem odszkodowanie wypłacane jest w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, zapadnięcia w śpiączkę, a nawet w przypadku leczenia i hospitalizacji po pogryzieniu przez psa.
- Pełny zakres ubezpieczenia obowiązuje w szkole, w drodze z domu do szkoły, w drodze ze szkoły do domu oraz poza szkołą w życiu prywatnym (24h/dobę), w Polsce i za granicą. Ograniczony zakres to ochrona w szkole, w drodze z domu do szkoły oraz w drodze ze szkoły do domu – wyjaśnia Daria Gorajska z Concordii Ubezpieczenia.

– Dodatkowe klauzule w podstawowej wersji ubezpieczenia obejmują także pokrycie kosztów odtworzenia materiałów dydaktycznych czy opłat za korepetycje, jeśli ubezpieczony przebywał w szpitalu 7 i więcej dni – dodaje Daria Gorajska. Warianty dodatkowe obejmują poważne zachorowania, czy wypłaty za pobytu w szpitalu wskutek nieszczęśliwego wypadku.

fot. Mikael Lever - Fotolia.com

Z NNW korzysta 80 proc. uczniów

Polisa NNW może chronić nie tylko w szkole, ale także w życiu prywatnym.


Dla kogo „szkolna” polisa


Polisa „szkolna”, to często nawet „przedszkolna” czy „żłobkowa”. Mogą nią bowiem, już od najmłodszych lat, zostać objęte dzieci w ośrodkach edukacyjno-opiekuńczych. Jest ona oczywiście dostępna w szkołach podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, średnich, zespołach szkół, a nawet na studiach. Ubezpieczenie obejmuje też dzieci w placówkach wychowawczych, czy szkołach sportowych – choć w tych ostatnich składka, ze względu na większą urazowość, jest nieco wyższa. Ubezpieczenie jest możliwe dla grupy minimum 5 osób.
- W pakiecie z grupowym ubezpieczeniem nieszczęśliwych wypadków dzieci kupowane jest często ubezpieczenie majątku szkoły czy OC nauczycieli. Nauczyciele mogą być objęci ochroną w ramach ubezpieczenia NNW już za 1 zł, jeżeli szkodowość placówki nie przekracza 50%. Innowacją ostatnich lat są indywidualne polisy ochrony prawnej nauczycieli – przydatne m.in. w zakresie postępowań dyscyplinarnych i administracyjnych związanych z wykonywanym zawodem czy w przypadkach dochodzenia własnych roszczeń odszkodowawczych - dodaje Daria Gorajska.

Trzeba sprawdzić zakres NNW


Na jakich elementach polisy często oszczędzają szkoły? Najczęściej może chodzić o niższe sumy ubezpieczenia (zazwyczaj jest to od 5 000 zł do 30 000 zł), co przekłada się na niższą wartość potencjalnie wypłacanych odszkodowań. Warto w takich sytuacjach wybierać wartości bliższe maksymalnej możliwej kwocie, nawet jeśli przekłada się to na składkę o kilka złotych wyższą.
Co ważne ubezpieczenie działa też w czasie weekendów, ferii czy wakacji, kiedy wypadków jest szczególnie dużo. Tutaj trzeba jednak dokładnie przeanalizować zakres. Może się bowiem tak zdarzyć np. po wypadku wskutek uprawiania sportów uznanych za ekstremalne, m.in. skoków do wody, nurkowania przy użyciu specjalistycznego sprzętu, wspinaczki skałkowej, że polisa nie obowiązuje.

Ubezpieczyciele konstrukcją polis starają się wpływać na dyrekcje szkół, aby bardziej dbały o bezpieczeństwo. Placówki z większą szkodowością płacą więcej, te z niską wypadkowością mogą liczyć na zniżki.

Grupowe ubezpieczenie NNW jest popularne, bo często wykorzystywane. Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że w roku szkolnym 2012/2013 (nowsze dane będą dostępne 30 września) w szkołach zanotowano ponad 70 tys. wypadków (w tym 12 śmiertelnych). Wynika z tego, że szkodą zagrożony był co 68. uczeń, a więc jeden na dwie, trzy klasy. Te dane dotyczą jednak tylko wypadków, które miały miejsce w szkole. Łączna liczba takich zdarzeń jest jeszcze większa. Dane za ubiegły rok szkolny dostępne będą 30 września. Jednak, co warto już teraz podkreślić, w ubiegłym roku szkolnym ilość dzieci uczących się w szkołach spadła o ponad 300 tys. osób, w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (6)

 • Ubezpieczenie 2017

  Bezduszny / 2017-08-05 15:40:27

  Witam.
  Mam pytanie odnośnie NNW na rok 2017. Mianowicie chciałbym od września wykupić dla syna, tak jak dotychczas ubezpieczenie NNW, ale nie przez szkołę tylko prywatnie. Dlatego mam pytanie czy ktoś orientuje się może z jakiej ubezpieczalni najdogodniej jest skorzystać, tak by się opłacało, ale też żeby w razie wypadku, nie była to najniższa z możliwych ubezpieczeń. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Misiakowski / 2017-08-09 22:56:59

   Wiesz jeśli chciałbyś wykupić ubezpieczenie dla syna, ale odcinając się od szkoły to przede wszystkim musiałbyś poszukać i sprawdzić co ubezpieczalnie ci zaoferuje i tą ofertę, która będzie tobie najbardziej odpowiadać, po prostu przyjąć. A tak podać która jest najlepsza, to trochę ciężko w szczególności że nic nie wiemy o jaka kwota cię interesuje :)
   odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Bezduszny / 2017-08-15 13:19:34

   Wiesz co wszystko fajnie i już trochę poszukałem, jednak dalej nie wiem jaką firmę mógłbym wybrać, bo każda z firm przekonuje mnie jaka to jest dobra i serio to wszystkie wydają się takie same i nie wiem co wybrać. Może ktoś coś doradzić, bo to już prawie wrzesień, a chciałbym mieć wszystko pozałatwiane :)
   odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Misiakowski / 2017-08-22 23:59:18

   Tak jak wspominałem możesz poszukać, albo możesz również skorzystać z firmy IdeaFairPlay tu masz linka do NNW http://www.ideafairplay.pl/dobre-szkolne-nnw-p91 i po prostu sprawdź co oferują. Masz tam możliwość jakbyś chciał więcej informacji kontaktu z nimi telefonicznie lub przez maila, to już jak wolisz. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Bezduszny / 2017-09-17 23:54:35

   Dziękuje za doradzenie :)
   Odwiedziłem ich i sensownie to wszystko wygląda, na tyle sensownie, że postanowiłem za ich pośrednictwem wykupić ubezpieczenie i była to bardzo dobra decyzja. Co najważniejsze płacąc za NNW dzięki IdeaFairPlay część z tego co powinno iść do agenta trafia do fundacji zajmująca się oparzeniami u dzieci :)
   Jeszcze raz dziękuje i polecam odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: 80% uczniów wykupuje NNW

  Natalio / 2017-09-28 21:36:02

  Chciałam zapytać się, gdzie mogę zakupić dobre ubezpieczenie i wyszło na to, że pokazaliście mi tą opcję i na pewno ją sprawdzę. Może faktycznie to dobra opcja tak jak piszecie. Chyba się przekonam sama co i jak i zobaczymy :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.