eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski przemysł: co czwarta faktura przeterminowana

Polski przemysł: co czwarta faktura przeterminowana

2013-07-04 09:17

Polski przemysł: co czwarta faktura przeterminowana

Co czwarta faktura przeterminowana ©  apops - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Mimo że firm z sektora przemysłowego nie ominął powszechny problem niezapłaconych faktur, to struktura terminowa należności w tym segmencie jest zdrowa. Eksperci KRD przestrzegają jednak, by analizować sytuację w przemyśle w odniesieniu do pozostałych sektorów gospodarki, gdyż problemy finansowe innych branż mogą przełożyć się na obraz zadłużenia w przemyśle.

Przeczytaj także: Eksporterze, globalne terminy płatności ciągle długie

Wkład sektora produkcyjnego w polską gospodarkę to prawie 22% Produktu Krajowego Brutto, jednak znaczenie przemysłu jest dużo większe, ponieważ sektor ten wytwarza surowce i dobra inwestycyjne dla wszystkich gałęzi gospodarki. To sprawia, że stan przemysłu silnie odbija się na kondycji całej gospodarki, i odwrotnie – stan innych branż silnie oddziałuje na przemysł.

Zdrowa struktura zadłużenia

Przedsiębiorstwa przemysłowe mają duże problemy z otrzymywaniem pieniędzy na czas. Co czwarta faktura w przemyśle jest przeterminowana – wynika z badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” zrealizowanego przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. Optymizm może jednak budzić terminowa struktura należności. Średni okres przeterminowania faktury wynosi 3 miesiące i 12 dni, podczas gdy firmy w Polsce czekają na płatności średnio 4 miesiące i 21 dni. Krótszy okres niż w przemyśle występuje jedynie w branży telekomunikacyjnej. Ponad 63% długów w przemyśle jest przeterminowana poniżej 3 miesięcy. Takie długi uznaje się za w pełni ściągalne.

Dla porównania, należności z okresem przeterminowania do trzech miesięcy stanowią w branży budowlanej 46% wszystkich niezapłaconych faktur, a w firmach, które prowadzą działalność finansową – 41%. Należności zagrożone i trudno ściągalne, czyli przeterminowane od 6 do 12 miesięcy i powyżej 12 miesięcy, stanowią w branży przemysłowej odpowiednio: 8,7% i 9,3% wszystkich długów. Na tle kraju to wciąż niezły wynik.

- Istnieje zależność między osłabieniem dynamiki gospodarczej a wzrostem zatorów płatniczych – tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. - Wraz ze spadkiem koniunktury rosną problemy firm z regulowaniem zobowiązań. W efekcie z rynku nie znikają najsłabsze firmy, lecz przedsiębiorstwa z dużym potencjałem, które wprawdzie mają popyt na swoje produkty, ale nie potrafią znaleźć sposobu na skuteczne zarządzanie należnościami. Na szczęście taka sytuacja w dużym stopniu omija obecnie sektor przemysłowy. Mamy tutaj do czynienia z opóźnieniami w spłacie faktur i taki problem sygnalizuje ponad 90% przedsiębiorstw z tej branży, ale są to głównie długi, które łatwo odzyskać, jeśli tylko podejmie się odpowiednie działania. Oznacza to, że mimo obecnego osłabienia, sektor przemysłowy nie traci swojego potencjału. Zasoby nie marnują się, a jedynie opóźnia się ich użycie w czasie. Warto też zwrócić uwagę na duży optymizm przedsiębiorstw przemysłowych, bo prawie 45% z nich prognozuje, że ich sytuacja finansowa w najbliższym czasie się poprawi, a tylko 11,4% uważa odwrotnie – analizuje Adam Łącki.

fot. apops - Fotolia.com

Co czwarta faktura przeterminowana

Średni okres przeterminowania faktury wynosi 3 miesiące i 12 dni, podczas gdy firmy w Polsce czekają na płatności średnio 4 miesiące i 21 dni. Krótszy okres niż w przemyśle występuje jedynie w branży telekomunikacyjnej. Ponad 63% długów w przemyśle jest przeterminowana poniżej 3 miesięcy.


Optymizm na krawędzi

Ta pozytywna sytuacja szybko jednak może ulec zmianie. Branża przemysłowa zmaga się bowiem z kilkoma destrukcyjnymi czynnikami, które mogą zmienić strukturę terminową zadłużenia. Najważniejszym z nich jest spowolnienie gospodarcze, które obniża moralność płatniczą w branży i często wywołuje zatory. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, koniunktura w przemyśle poprawia się, ale nieznacznie, i ciągle jest w deficycie. W maju 16% przedsiębiorców z branży przemysłowej zauważyło jej poprawę, a przeciwnego zdania było 17%. Miesiąc wcześniej tylko 15% mówiło o poprawie, podczas gdy pogorszenie zauważyło aż 21%. Podobne wyniki prezentuje Portfel należności polskich przedsiębiorstw: 17,8% firm działających w branży przemysłowej mówi o poprawie, podczas gdy pogorszenie zauważyło aż 23,4%.

fot. mat. prasowe

Portfel należności przedsiębiorstw z branży przemysłowej

Przedsiębiorstwa przemysłowe mają duże problemy z otrzymywaniem pieniędzy na czas. Co czwarta faktura w przemyśle jest przeterminowana – wynika z badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” zrealizowanego przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: