eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Bezpieczne wakacje - rozsądek i ubezpieczenie

Bezpieczne wakacje - rozsądek i ubezpieczenie

2013-06-28 12:52

Bezpieczne wakacje - rozsądek i ubezpieczenie

Wakacyjne bezpieczeństwo © Alena Yakusheva - Fotolia.com

Wyjazd na wakacje z reguły kojarzy się z relaksem, zapomnieniem o codziennych problemach, chwilą odpoczynku. Niemniej, nawet w trakcie naszego wymarzonego urlopu musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które uczynią go bezpieczniejszym i bardziej komfortowym.

Przeczytaj także: Wakacje dla singli

Biura podróży, ubezpieczenia

Wiele osób korzysta z usług biur podróży. W sezonie wakacyjnych szczególnie często pojawiają się w mediach informacje o upadłości biur podróży i związanych z tym problemach jego klientów wypoczywających za granicą. Pojawiają się relacje podróżnych którzy utknęli na lotniskach, zostali z dnia na dzień wyrzuceni z hotelu lub wracają w połowie podróży. Nikt nie chciałby czegoś takiego doświadczyć, więc dobrze jest wcześniej sprawdzić informacje na temat biura u którego chcemy wykupić wycieczkę.

Pierwszą rzeczą jaką możemy sprawdzić, to czy dane biuro turystyczne jest ubezpieczone. Jest to informacja, która musi być dostępna dla każdego. Ubezpieczenie pozwala (przynajmniej w teorii) na pokrycie kosztów powrotu turystów w razie upadku biura. Na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki znajduje się ewidencja biur, które są ubezpieczone. Możliwe jest sprawdzenie także, czy biuro nie jest zadłużone. Informacje na temat nierzetelności biur są dostępne w urzędach marszałkowskich, Polskiej Izbie Turystyki i Biurze Informacji Gospodarczej.

W przypadku jakiekolwiek zorganizowanej wycieczki, biuro podróży ma obowiązek w kosztach wycieczki uwzględnić ubezpieczenie turystyczne (od nieszczęśliwych wypadków oraz kosztów leczenia, tzw. pakiet NW+KL). Związane jest to z dodatkowymi kosztami, więc w wielu przypadkach oferowane są najtańsze, najprostsze polisy. Przed wyjazdem trzeba sprawdzić zakres ubezpieczenia, które jest wykupione i podjąć decyzję, czy jest ono wystarczające.

Jeśli wyjeżdżamy na wakacje za granicę, do krajów UE, należy pamiętać o karcie EKUZ. Pozwala ona na korzystanie z usług służby zdrowia w takim samym zakresie jak obywatele danego kraju, bez przymusu dodatkowych opłat.

Niezależnie od EKUZ-u, przed wyjazdem można również pomyśleć o dodatkowym, poszerzonym ubezpieczeniu turystycznym. Polisa taka pozwala nie nie tylko na opłacenie kosztów leczenia na terenie danego kraju, ale również zwrot pieniędzy za zgubione lub zniszczone bagaże czy też sprzęt (np. często zabierany na wakacje aparat fotograficzny, laptopa, sprzęt sportowy - np. do nurkowania). W ramach niektórych wariantów polis można ubezpieczyć dom na czas nieobecności.

W trakcie wyjazdu

Najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Nawet najlepsze ubezpieczenie nie cofnie konsekwencji nierozsądnego zachowania.
Uważajmy na to co jemy, szczególnie w krajach pozaeuropejskich, dbając również o to, by woda którą pijemy, była przegotowana (w wielu krajach nawet woda butelkowana nie jest pozbawiona szkodliwych mikroorganizmów). Nie powinniśmy nadużywać również alkoholu. Wielokrotnie zdarza się, że pijani turyści są okradani przez miejscowych. Nie trzymajmy przy sobie wszystkich pieniędzy jakie mamy przeznaczone na wyjazd. Ważnym jest, by mieć cały czas swój bagaż podręczny na oku.

fot. Alena Yakusheva - Fotolia.com

Wakacyjne bezpieczeństwo

Zdrowy rozsądek i odpowiednie ubezpieczenie - to najlepsze co możemy zastosować, by zapewnić bezpieczne wakacje sobie i bliskim


Jeśli wybieram się na wczasy bez bliskiej osoby, powinniśmy w swoim telefonie umieścić tzw. ICE. ICE oznacza In Case of Emergency, w nagłym wypadku. Jest to międzynarodowy skrót, który informuje ratowników pod jaki numer powinni dzwonić w razie wypadku. Pozwala on na uzyskanie informacji np. dotyczącej tego, czy poszkodowany na coś choruje, jaką ma grupę krwi, czy przechodził jakieś poważne operacje, albo jakich leków zażywa.

Zdrowe i rozsądne podejście do naszych wakacji uczyni je lepszymi a przede wszystkim – spokojniejszymi i bezpieczniejszymi.

oprac. : Joanna Gacka / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: wakacje, ubezpieczenie, EKUZ, NW+KL, wypoczynek, wakacje 2013

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: