eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 13/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 13/2013

2013-03-30 23:20

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 12/2013

  • W Durbanie, przed szczytem przywódców krajów BRICS Chiny i Brazylia podpisały porozumienie, że roczny handel dwustronny do kwoty równoważnej 30 mld USD będzie prowadzony w walutach krajowych (to prawie połowa wymiany handlowej tych krajów). Umowa ma obowiązywać przez trzy lata i wejdzie ona w życie w drugiej połowie 2013 roku.
  • Według Ministerstwa Gospodarki produkcja przemysłowa w Japonii w lutym 2013 r. spadła o 0,1 proc. m/m (w styczniu spadek wyniósł 2,5 proc. m/m). W ujęciu rok do roku produkcja przemysłowa spadła w lutym o 11,0 proc., po spadku wcześniej o 5,8 proc.
  • Po korekcie Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w IV kwartale 2012 roku o 0,4 proc. kw/kw (w III kwartale 2012 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 3,1 proc.).
  • Sprzedaż detaliczna w Japonii wzrosła w lutym 2013 r. o 1,6 proc. m/m (w styczniu spadła o 0,2 proc. m/m). Licząc r/r sprzedaż spadła o 2,3 proc., po spadku poprzednio o 1,1 proc.
  • Szybki rozwój największych gospodarek świata - to najnowsza prognoza Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju na ten rok. Wobec całej strefy euro OECD pozostaje pesymistyczna. Według OECD w pierwszym kwartale tego roku gospodarki państw G7 rozwijały się w tempie 2,4 proc. r/r, najlepsze perspektywy są przed gospodarkami Stanów Zjednoczonych (3,5 proc.), Japonii (3.2 proc.) i Niemiec (2,3 proc.), a najgorsze przed Włochami i Francją. OECD prognozuje, że cała strefa euro będzie powoli wychodziła z kryzysu. Niemcy i Brytyjczycy poradzą sobie dobrze, lecz pozostałe kraje strefy euro będą powoli wychodziły z recesji lub jeszcze w tym roku utrzyma się ujemny wzrost gospodarczy w tym roku.
  • Ubiegłoroczne straty powstałe w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof zawinionych przez człowieka zostały wycenione na 126 mld USD, a główną przyczyną tych strat były powodzie i trzęsienia ziemi. Według firmy reasekuracyjnej Swiss Re rok 2012 był zdominowany przez wielkie klęski żywiołowe związane z pogodą w Stanach Zjednoczonych. Największe straty spowodował huragan Sandy (straty gospodarcze zostały wycenione na 70 mld USD), za które to szkody ubezpieczyciele wypłacą 35 mld USD odszkodowań (w tym 20-25 mld USD wypłacą ubezpieczyciele prywatni). W ubiegłym roku za główną przyczynę trzeba też była też susza w USA, którą uznano za jedną z najgorszych w ostatnich dziesięcioleciach. Swiss Re, który jest drugim pod względem wartości aktywów reasekuratorem na świecie poinformował, że ubiegłoroczne wyniki prawdopodobnie zamknie stratą rzędu 73 mln USD.
  • W Durbanie odbyło się kolejne spotkanie przywódców grupy BRICS. Podjęli oni decyzję o stworzeniu wspólnego banku. Siedzibą nowego banku będzie RPA, będzie on służył finansowaniu projektów infrastrukturalnych. Kapitał początkowy ma wynieść 50 mld USD, a każdy kraj wyłoży po 10 mld USD. Realizacja tej decyzji uwolniłoby te kraje od "dominacji Zachodu" oraz umożliwiłoby im obejść się bez pomocy Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Analitycy przewidują, że grupa tych krajów jeszcze bardziej umocni światową pozycję Chin w podobny sposób, jak USA zyskały najsilniejsze wpływy w Banku Światowym i MFW.
  • Amerykański Senat przyjął budżet federalny. W pakiecie ustaw zaakceptowano także likwidację niektórych ulg podatkowych dla najbogatszych. Teraz działania Kongresu skoncentrują się na sprawie zwiększenia poziomu długu publicznego.
  • Ceny gazu w USA rosną od początku lutego pod wpływem szybciej od oczekiwań spadających zapasów surowca. Dla większości amerykańskich koncernów wydobywczych koszty produkcji surowca znajdują się w okolicach 112-140 USD za 1000 m3). Stąd też na rynku widoczny jest trend rezygnowania z dalszych wierceń, na rzecz poszukiwania i wydobywania ropy, gdzie marże są dużo wyższe. Eksperci przewidują w tym roku dalsze wzrosty cen.
  • Agencja ratingowa Standard & Poor's podniosła w środę długoterminowy rating Turcji dla długu w walutach obcych z "BB" do "BB plus". Perspektywa ratingu jest stabilna.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

RACHUNEK STRAT W ROKU 2012

Corocznie publikujemy zasadnicze informacje dotyczące strat powstałych w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof zawinionych przez człowieka. Na tym rynku w świecie królują dwa największe światowe towarzystwa reasekuracyjne to Munich Re i Swiss Re. W tym komentarzu omawiamy raport Swiss Re....

Nie wszystkie ubiegłoroczne straty były ubezpieczone, dlatego ubezpieczyciele wypłacą z tego tytułu odszkodowania w wysokości 77 mld USD. Zaprezentowane przez Swiss Re wyniki wskazuję, że ubiegłoroczne odszkodowania są na trzecim miejscu wśród najbardziej kosztownych lat w historii firm ubezpieczeniowych.

Warto tu dodać, że w 2012 roku wypłaty odszkodowań z tytułu strat spowodowanych przez klęski żywiołowe były wyższe i zostały wycenione na 126 mld USD, a główną przyczyną tych strat były powodzie i trzęsienia ziemi.

Swiss Re zwraca uwagę na to, że po poprzednich dwóch latach wielkich strat, spowodowanych przez trzęsienia ziemi i powodzie w regionie Azji i Pacyfiku oraz w Ameryce Południowej, rok 2012 był zdominowany przez wielkie klęski żywiołowe związane z pogodą w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym roku duże straty spowodował huragan Sandy (straty gospodarcze zostały wycenione na 70 mld USD), za które to szkody ubezpieczyciele wypłacą 35 mld USD odszkodowań (w tym 20-25 mld USD wypłacą ubezpieczyciele prywatni). W ubiegłym roku za główną przyczynę trzeba też była też susza w USA, którą uznano za jedną z najgorszych w ostatnich dziesięcioleciach.

Na tym rynku w świecie królują dwa największe światowe towarzystwa reasekuracyjne to Munich Re i Swiss Re. Swiss Re, który jest drugim pod względem wartości aktywów reasekuratorem na świecie poinformował, że ubiegłoroczne wyniki prawdopodobnie zamknie stratą rzędu 73 mln USD...

Korzystając z okazji proponuję zapoznanie się z kilkoma uzupełniającymi informacjami ze świata firm reasekuracyjnych.

Reasekuracja jest to ubezpieczenie ubezpieczycieli, co oznacza cesję części lub całości (tzw. fronting) ryzyka wraz z częścią (lub całością) składek innemu ubezpieczycielowi (czyli reasekuratorowi). W zamian reasekurator zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania w przypadku zaistnienia zdarzenia losowego, za które odpowiedzialny jest cedent ryzyka.

A teraz nieco precyzyjniej. Głównym zadaniem reasekuracji jest "wtórny podział ryzyka, który prowadzi do ilościowego i jakościowego wyrównania portfela ubezpieczyciela". Taka może być definicja do której specjaliści dodają, że "na skutek zmniejszenia prawdopodobieństwa istotnych odchyleń w przebiegu szkód, następuje stabilizacja wyników szkodowości w danym okresie". Uff! A teraz "po ludzku": dzięki firmom reasekuracyjnym przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe mogą obniżyć rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe, a tym samym koszty związane z działalnością ubezpieczeniową. Daje to także możliwość obniżenia składek taryfowych w danym rodzaju ubezpieczenia. Można więc powiedzieć, że ich funkcja finansowa wiąże się z ponoszeniem przez reasekuratora ciężaru części odszkodowań i świadczeń, jakie wypłacane są ubezpieczonym przez cedentów, a przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe w trudnym momencie może być wspomagane finansowo, co zapewnia do stabilizacji wyników ubezpieczyciela...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: