eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czynsze za nieruchomości przemysłowe w 2010r.

Czynsze za nieruchomości przemysłowe w 2010r.

2011-03-09 09:36

Czynsze za nieruchomości przemysłowe w 2010r.

Najdroższe lokalizacje powierzchni magazynowo-przemysłowych na świecie w 2011 r. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z raportu firmy Cushman & Wakefield "Powierzchnie przemysłowe na świecie 2011" (Industrial Space Across the World 2011) wynika, że w ubiegłym roku czynsze w nieruchomościach magazynowo-przemysłowych Azji wzrosły o ponad 5% w porównaniu z innymi krajami świata, w których sytuacja na rynku najmu uległa pogorszeniu. W skali globalnej czynsze w lokalizacjach magazynowo-przemysłowych obniżyły się o ok. 1,2%. Taki sam spadek odnotowano w całych Stanach Zjednoczonych oraz krajach EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

Przeczytaj także: Czynsze za nieruchomości przemysłowe w 2009r.

Raport, w którym uwzględniono czynsze i łączne koszty najmu w 53 krajach, wskazuje na bardzo silne wzrosty na rynkach Dżakarty, Pekinu i Singapuru w 2010 r. W rankingu najdroższych lokalizacji magazynowo-przemysłowych świata Singapur awansował z 19. miejsca na 4. pozycję przy wzroście czynszów o 14,9%. Czynsze w Aglomeracji Dżakarty w Indonezji wzrosły o 21,7%, a w Pekinie o 17,5%.

Londyńska dzielnica Heathrow utrzymała pozycję lidera rankingu dziesiąty rok z rzędu z kosztami najmu na poziomie 235 EUR/mkw./rok. Tokio ponownie znalazło się na drugim miejscu (183 EUR/mkw./rok), natomiast Genewa przesunęła się z czwartej lokaty w ubiegłym roku na trzecią pozycję z kosztami wynoszącymi 164 EUR/mkw./rok.

fot. mat. prasowe

Najdroższe lokalizacje powierzchni magazynowo-przemysłowych na świecie w 2011 r.

Najdroższe lokalizacje powierzchni magazynowo-przemysłowych na świecie w 2011 r.

„Heathrow jako rynek przemysłowy i magazynowy zawdzięcza swój trwały sukces strategicznej lokalizacji i roli międzynarodowego węzła komunikacyjnego dla pasażerów i towarów. Wobec braku nowych inwestycji podaż obiektów wysokiej jakości będzie nadal zmniejszać się w 2011 r. w miarę zaspokajania popytu przez istniejące zasoby. W celu pozyskania odpowiednich pomieszczeń w preferowanych lokalizacjach niektórzy najemcy będą zmuszeni zawierać umowy typu prelet”, powiedziała Karen Thomas, partner z działu powierzchni logistycznych i przemysłowych firmy Cushman & Wakefield w Wielkiej Brytanii.

Toby Dodd, dyrektor wykonawczy w biurze Cushman & Wakefield w Singapurze, stwierdził: „Awans Singapuru z 19. pozycji na 4. miejsce należy uznać za oznakę ożywienia rynku. W 2009 r. czynsze za powierzchnie przemysłowe i magazynowe w tej lokalizacji spadły w rankingu z piątego miejsca rok wcześniej na 19. wskutek recesji. Do ubiegłorocznego wzrostu przyczyniła się przede wszystkim lepsza kondycja sektora produkcyjnego, w którym firmy przemysłowe rozwijają się, dążąc do zwiększenia udziału w rynku w czasie ożywienia gospodarczego. Popyt na powierzchnię produkcyjną generują także inne sektory, w tym sektor handlowy, dla którego taka powierzchnia może być atrakcyjna ze względu na możliwość prowadzenia na niej własnej produkcji. Jest to sposób na obniżenie kosztów najmu”.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: