eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Ręczniki - jakie wybierać i jak o nie dbać?

Ręczniki - jakie wybierać i jak o nie dbać?

2023-05-09 14:44

Ręczniki - jakie wybierać i jak o nie dbać?

Ręczniki - jakie wybierać i jak o nie dbać? © Sascha Westendorp z Pixabay

Komunikat PR

Ręczniki to nieodzowny element wyposażenia łazienki, ale przydają się także w wielu innych okolicznościach, zarówno w domu jak i podczas podróży. Wybór odpowiedniego ręcznika jest ważny nie tylko dla naszego komfortu, ale także dla zdrowia - wykonane z materiałów niskiej jakości i niewłaściwie użytkowane mogą stawać się siedliskiem drobnoustrojów, co z kolei może prowadzić do różnego rodzaju infekcji skórnych.
W każdym domu mamy ich dużo – w różnych rozmiarach, wzorach, kolorach, wykonane z różnych materiałów i służące do różnych celów. Wydaje się, że zakup i używanie ręcznika to najprostsza rzecz pod słońcem. Obecnie jednak – wraz z pojawieniem się nowych materiałów, technik barwienia i wykańczania tkanin – znacząco zwiększył się wybór również w tym zakresie.

Ręczniki w łazience – nie tylko kolor


Do typowo „łazienkowych” zaliczamy kilka typów ręczników, różniących się przede wszystkim wielkością i zastosowaniem: ręcznik kąpielowy, ręczniki do wycierania twarzy, ręczniki do rąk, ręcznik do higieny intymnej, ręcznik do stów etc. Oczywiście przeznaczenie ręcznika nie jest ustalone „raz na zawsze” i ściśle związane z jego wielkością, jednak na ogół po kąpieli używamy tych największych a najmniejsze wieszamy przy umywalce, żeby wytrze ręce. Przy zakupie także stosujemy pewne normy dotyczące wielkości (na przykład ręczniki kąpielowe mają zazwyczaj wymiary 140x170 cm lub większe, a małe ręczniki do rąk 3-x50 cm).

Bez względu na wielkość ręczniki mogą być wykonane z różnych materiałów. Te typowo łazienkowe najczęściej wykonane bawełny – materiał ten ma odpowiednią miękkość i chłonność, jest też łatwy do prania i trwały w użytkowaniu. Coraz częściej w naszych łazienkach można też spotkać ręczniki z włókien bambusowych - przyjazne dla środowiska i posiadające właściwości antybakteryjne.

Kupując ręczniki warto też zwrócić uwagę na gramaturę, czyli masę tkaniny na metr kwadratowy. Im wyższa gramatura, tym ręcznik jest grubszy i bardziej absorpcyjny. Zaleca się, żeby materiał użyty do produkcji ręczników kąpielowych miał gramaturę co najmniej 500 g/m².

Ze względów higienicznych ważna jest regularna zmiana ręczników - co najmniej raz w tygodniu. Częstotliwość może oczywiście być większa – zależy to od indywidualnych potrzeb i warunków użytkowania. Ręczniki kąpielowe powinny być prane w temperaturze około 60 stopni Celsjusza, aby zabić bakterie i dokładnie usunąć zabrudzenia. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie specjalnych płynów do płukania, które zapobiegają powstawaniu osadów wapiennych i zapewniają miękkość tkanin.

Ręcznik na plaży


Ręcznik plażowy pierwotnie służył niemal wyłącznie do wycierania ciała po kąpieli w morzu, rzece czy jeziorze. Jednak dziś znacznie częściej pełni funkcję koca lub maty do położenia na plaży w celu oddzielenia ciała od piasku czy kamieni. Ręczniki tego typu są największe z produkowanych, często ich długość przekracza 200 cm. Mogą też mieć różne kształty – oprócz prostokątnych coraz popularniejsze są okrągłe, a nawet w kształtach kwiatów, owoców, czy zwierząt. Wyróżniają się także odważniejszą kolorystyką niż „klasyczne” ręczniki kąpielowe – jaskrawe barwy i śmiałe wzory nie tylko przyciągają wzrok, ale pomagają także odróżnić ‘swój” ręcznik od wielu innych na plaży czy nad basenem. Często ręczniki plażowe mają dwie różniące się strony – górną z jaskrawym wzorem i dolną – o większej chłonności.

Jak gruby powinien być ręcznik plażowy? Wiele zależy od naszych planów użytkowania go. Jeśli ma posłużyć przede wszystkim jako koc piknikowy czy mata do siedzenia grubość i chłonność będą miały mniejsze znaczenie. Jednak jeśli chcemy używać ręcznika przede wszystkim do osuszania ciała warto zastanowić się, czy nie lepiej sięgnąć po „klasyczny” dobrze chłonący ręcznik kąpielowy lub po lekką i szybkoschnącą mikrofibrę.

Mikrofibra w podróż i dla sportowców


Ciężkie i zajmujące dużo miejsca bawełniane ręczniki nie są najlepszymi towarzyszami podróży. I choć świetnie chłoną wilgoć, dość długo schną, co nie jest korzystne gdy na przykład musimy je potem przewieźć w torbie czy plecaku. Rozwiązaniem może okazać się ręcznik z mikrofibry. Tego typu ręczniki zyskują coraz większą popularność dzięki swoim specyficznym właściwościom. Są one wykonane z delikatnych włókien, o wiele mniejszych mniejsze niż włókna bawełniane, co zwiększa powierzchnię wchłaniającą wilgoć. Dzięki temu odpowiednio utkana mikrofibra jest bardzo chłonna i szybko schnie, co czyni ręczniki wykonane z tej tkaniny idealnymi do stosowania w podróży, po treningu lub w czasie uprawiania sportu.

Ręczniki z mikrofibry są również bardzo łatwe do utrzymania w czystości i nawet po wielokrotnym praniu nie tracą swoich właściwości ani kolorów. Są również świetnym wyborem dla osób o wrażliwej skórze, ponieważ są bardzo miękkie i delikatne w dotyku, nie powodują zaczerwienień i otarć. Mogą być prane w niższych temperaturach, co oznacza, że zużywają mniej energii i są bardziej przyjazne dla środowiska. Ręczniki z mikrofibry nie powinny być prane przy użyciu agresywnych detergentów czy wybielaczy, ponieważ może to zniszczyć ich właściwości. W niektórych przypadkach niezalecane jest także stosowanie płynów zmiękczających, które negatywnie wpływają na chłonność włókien.

Bez względu na rodzaj tkaniny należy pamiętać, że ręczniki używane podczas uprawiania sportu, na basenie, plaży czy w podróży trzeba prać po każdym użyciu. Jeśli nie możemy uprać ich od razu, należy koniecznie zostawić je do pełnego wyschnięcia i dopiero później włożyć do worka lub kosza na brudną bieliznę. Na wilgotnych włóknach i pożywce z naskórka łatwo rozwijają się drobnoustroje, powodujące między innymi trudne do usunięcia nieprzyjemne zapachy oraz plamy z pleśni.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: