eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Jak wykorzystać terapię śmiechem na co dzień

Jak wykorzystać terapię śmiechem na co dzień

2023-03-13 00:01

Jak wykorzystać terapię śmiechem na co dzień

Doktorzy Clowni przywracają uśmiech © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Artykuł sponsorowany

Terapia śmiechem to różne techniki i formy wspierające procesy leczenia za pomocą zabawy. Doktorzy Clowni, specjaliści od śmiechoterapii, wykorzystują uśmiech do tego, by złagodzić napięcia spowodowane pobytem w szpitalu i odwrócić uwagę chorego dziecka od szpitalnej rzeczywistości.
Codzienność hospitalizowanych dzieci to stres, monotonia, rozłąka z najbliższymi i strach przed bolesnymi zabiegami. Nietypowi doktorzy w ramach unikalnego programu „terapii śmiechem” prowadzą zabawy, śpiewają piosenki, wykonują sztuczki, ale również wspierają rozmową i dobrym słowem. Dzięki obecności wolontariuszy Fundacji Dr Clown na oddziałach pediatrycznych, mali pacjenci mogą na chwile zapomnieć o chorobie i przenieść się w świat radości i spontanicznej zabawy.

Nie tylko dzieci korzystają ze spotkań z Doktorami Clownami. Rodzice również potrzebują wsparcia i otuchy. – Kiedy dziecko odzyskuje humor i na jego buzi pojawi się dawno niewidziany uśmiech, każdy rodzic czuje wtedy ulgę i odzyskuje dobre samopoczucie. Wizyty naszych wolontariuszy pozwalają rodzicom złapać oddech, zmienić ocenę sytuacji i spojrzeć się na nią z innej perspektywy. Staramy się pokazać dorosłym, żeby nie zapominali w tym wszystkim o sobie, aby pracowali nad własnym nastawieniem, nie zamartwiali się na zapas, a przede wszystkim zadbali o swój odpoczynek – zmęczenie obniża nie tylko nastrój, ale powoduje frustracje, bóle głowy, czy problemy z koncentracją. – mówi Agata Bednarek, Prezes Zarządu .

fot. mat. prasowe

Terapia śmiechem to nie żart!

Pacjenci w szpitalu doświadczają wielu trudnych emocji. Wizyty Doktorów Clownów sprawiają, że mali pacjenci zapominają o szarej rzeczywistości szpitala.Zabawy, z których korzystają Doktorzy Clowni podczas spotkań z małymi pacjentami, rodzice mogą wykorzystać również w domu. Ich celem jest nie tylko poprawa samopoczucia, ale także wzmacnianie samooceny dziecka i jego pewności siebie. Przykład: Zamiana ról! Rodzic zadaje pytania, dziecko tłumaczy, staje się naszym nauczycielem np. jeżeli dziecko zna już dobrze kolory, powiedz, że banan jest koloru bananowego, patrząc się na przedmiot o kolorze czerwonym powiedz, że to zielony, trawa jest koloru niebieskiego… albo podnosząc coś bardzo lekkiego np. poduszkę, udawajmy, że jest bardzo ciężka.

Takie spędzanie wspólnego czasu pobudza kreatywność i sprzyja budowaniu więzi z dzieckiem, a przy okazji wzmacnia jego poczucie humoru! Zabawy te nie wymagają również od rodzica długich przygotowań, kupowania dodatkowych akcesoriów i zabawek, czy skomplikowanej instrukcji – liczy się uważność na siebie.

fot. mat. prasowe

Uśmiech pomaga w powrocie do zdrowia

Uśmiech dodaje energii i wzmacnia motywację do walki z chorobą i trudnościami, co z kolei przekłada się na efektywną rehabilitację i pozwala skrócić czas rekonwalescencji.


1,5% podatku przekaż na uśmiech


Odwiedziny wolontariuszy pomagają przetrwać trudny czas leczenie oraz złagodzić napięcia spowodowane trudną sytuacją pacjentów. Dzięki środkom z 1% podatku, Doktorzy Clowni mogą realizować program terapii śmiechem w szpitalach i placówkach specjalnych w całej Polsce i dotrzeć z uśmiechem wszędzie tam, gdzie go brakuje. Wpłaty przeznaczane są m.in. na rozwój działalności 20 oddziałów Fundacji Dr Clown w Polsce, na zakup materiałów plastycznych i akcesoriów niezbędnych do prowadzenia zabaw przez Doktorów Clownów, a także na upominki dla dzieci w szpitalach.

1,5% podatku = 150% uśmiechu chorych dzieci
KRS 0000024181


bezpłatny program PIT 2022

Przekaż 1,5% podatku Fundacji Dr Clown i spraw, by mali pacjenci znów poczuli radość!

Pobyt w szpitalu to bardzo trudne doświadczenie dla dziecka. Szpital to brak poczucia bezpieczeństwa i tęsknota za bliskimi. To lęk przed bolesnymi zabiegami i samotność.

Ponad 600 wolontariuszy Fundacji Dr Clown odwiedza rocznie prawie 60 000 dzieci w szpitalach i placówkach specjalnych wspierając je w powrocie do zdrowia. Doktorzy Clowni pomagają dzieciom zapomnieć o chorobie i strachu przywracając uśmiech na ich buziach.

Ty również pomożesz pomóc! Wystarczy pobrać program do rozliczania PIT, który pozwoli przekazać 1,5% podatku chorym dzieciom lub skorzystać z rozliczenia PIT online.

KRS 0000024181

oprac. : Fundacja Dr Clown Fundacja Dr Clown

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: